Ogród zapachowy - sekrety jego zakładania

Zakładając ogród warto pomyśleć o roślinach, które pięknie pachną, wypełniając przestrzeń ogrodu zmysłowymi woniami. Odpowiednio dobrane gatunki drzew, krzewów, bylin i ziół potrafią zapewnić nam wspaniałe doznania węchowe od wiosny aż do jesieni. Mówi się, że “zapach jest duszą kwiatu” i nie sposób się z tym nie zgodzić. Aromat oddziałuje na nasze samopoczucie, czy sobie z tego zdajemy sprawę czy nie. Często to zapach jakichś kwiatów kojarzy nam się najbardziej z niektórymi wspomnieniami z dzieciństwa, np. aromat bzu czy jaśminu z wakacjami spędzanymi na wsi. Wybór jest ogromny, warto więc poświęcić chwilę na planowanie, aby potem cieszyć się z wspaniałego efektu.

Na co zwracać uwagę sadząc rośliny?

Pachnące gatunki są w każdej grupie roślin, dlatego też źródłem aromatów w naszym ogrodzie może być żywopłot, rabata, wysokie drzewa czy nawet trawnik. Niektóre są efektowne nie tylko dzięki swoim kwiatom – pachną również ich liście i pąki kwiatowe.

Należy też pamiętać, że część kwiatów uwalnia swoje zapachy w dzień a inne wieczorem albo w nocy.

Przede wszystkim nie powinniśmy sadzić na jednej rabacie pachnących roślin, które kwitną w jednym czasie, no chyba że nie mamy za dużo miejsca w ogrodzie. Sadząc rośliny oddzielnie będziemy mogli pełniej rozkoszować się różnymi zapachami poszczególnych z nich.

Rośliny o delikatnych aromatach, starajmy się sadzić w miejscach bardziej osłoniętych od wiatrów, np. za gęstym żywopłotem, aby nie rozpraszał on za szybko ich zapachów. Rośliny światłolubne, jak lawenda, najlepiej prezentują się i wydzielają najwięcej zapachu, jeśli rosną na stanowisku słonecznym, podobnie jak i inne zioła.

Pachnący ogród od wiosny do jesieni

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakładaniu ogrodu zapachowego jest kolejność kwitnienia roślin. Stanowi to nie lada wyzwanie dla projektującego ogród, aby odpowiednio dobrać i rozlokować rośliny.

Wiosna

Wczesną wiosną kwitną aromatyczne hiacynty, fiołki wonne oraz narcyzy. Kiedy już zaczynają przekwitać, ich miejsce zajmują pięknie kwitnące bzy i róże. Z samych bzów możemy wybierać spośród gatunków i odmian o różnych terminach kwitnienia, szczególnie wartą polecenia odmianą jest bez meyera ‘Palibin’, który osiąga małe rozmiary a jego kwiaty mają bardzo intensywny aromat.

Nie powinniśmy też zapominać o urzekającej aromatem wisterii, pnączu o pięknych groniastych kwiatach.

Kto przechodził obok kwitnącej w maju azalii ten wie, że jej piękny, intensywny zapach warty jest obecności w naszym ogrodzie i na pewno warto wybrać kilka okazów azalii, które mają też niezwykle wiele odcieni kwiatów.

Warto też posadzić w ogrodzie magnolię, będzie czarować nie tylko zapachem, ale i widokiem kwiatów. W maju zakwitają też konwalie, które idealnie nadają się do sadzenia pod drzewami. Majowe aromaty powoli ustępują zapachom kwitnących jaśminowców, które szczególnie wieczorem wydzielają swój przepiękny zapach. Już od końca maja zaczynają też kwitnąć lawendy, szałwie i inne zioła. Ich zapachy roznosi po ogrodzie już delikatny wiatr, dlatego posadzona nawet mała grupa tych ziół zapewni nam ziołowy aromat w ogrodzie.

Już od czerwca możemy cieszyć się zapachem kwiatów wiciokrzewów, pnączy o niezwykle intensywnych, pięknych woniach oraz bardzo efektownych kwiatach, do których wieczorami zlatują cię ciekawe motyle z rodziny zawisakowatych.

Lato

W lecie możemy cieszyć się bardzo wieloma pachnącymi kwiatami. Spośród bylin najbardziej efektowne są oczywiście liliowce, które wydzielają niezwykle intensywny zapach. Spośród innych roślin z tej grupy, nie powinniśmy zapominać o płomyku kanadyjskim i piwonii chińskiej. Bardzo wartościowe są odmiany róż kwitnących przez całe lato, które przez kilka miesięcy cieszą nasz wzrok i węch.

Lato jest również czasem kwitnienia budlei, kaliny wonnej i orszeliny – te krzewy z pewnością powinny znaleźć u nas swoje miejsce. Spośród wielu odmian i form robinii również pięknie pachnącej, możemy dobrać tę, która najbardziej nam odpowiada do naszego ogrodu.

Jesień

Koniec lata i początek jesieni to czas wrzosów. Nawet niewielkie, kolorowe wrzosowiska czarują też swoim specyficznym zapachem, który przywabia zawsze roje pszczół. Wrzosy najefektowniej prezentują się w większych kompozycjach, możemy między nie posadzić też wspomniane wcześniej azalie, bowiem mają podobne wymagania siedliskowe.

W jesieni możemy się też cieszyć w dalszym ciągu kwiatami budlei Davida, czy też róż powtarzających kwitnienie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas