Ogrodnicy przygotowują ją teraz na potęgę. Efektem są bajeczne kwiaty i dorodne owoce

Joanna Leśniak

Opracowanie Polecamy Joanna Leśniak

Przygotowanie gnojówki ze skrzypu to sprytny sposób na to, aby poradzić sobie z wszędobylskim i uciążliwym chwastem. Czemu nie wykorzystać go na ogrodniczą korzyść, skoro jest powszechnie dostępny, a jednocześnie posiada właściwości o pozytywnym wpływie na uprawy? Sprawdź, co podlewać gnojówką ze skrzypu. Szybko przekonasz się, że warto go zbierać pełnymi wiadrami.

Efekty stosowania skrzypu polnego w ogrodzie cię zaskoczą!
Efekty stosowania skrzypu polnego w ogrodzie cię zaskoczą!123RF/PICSEL

Naturalny nawóz dostępny na wyciągnięcie ręki

Wiele mówi się o leczniczych i pielęgnacyjnych właściwościach skrzypu polnego. Bez trudu znajdziemy preparaty o korzystnym wpływie na włosy, paznokcie i skórę, które zawierają ten roślinny ekstrakt. Ogrodnicy również nie powinni go przekreślać.

Jest kojarzony jako szybko rozrastający się chwast o małych wymaganiach. Skrzyp polny rośnie w ogrodach, ale też na nieużytkach czy w rowach. Walka z nim nie będzie aż tak uciążliwa, gdy poznamy jego bardziej przystępne oblicze. Umiejętne połączenia ziela z wodą przyniesie bowiem wiele korzyści roślinom uprawnym i ozdobnym. To wszystko bez wydawania majątku na syntetyczne preparaty i niepotrzebnego wprowadzania ich do środowiska naturalnego.

Skrzyp polny jest odpowiedni do pielęgnacji m.in. upraw pomidorów
Skrzyp polny jest odpowiedni do pielęgnacji m.in. upraw pomidorówCanva ProINTERIA.PL

Właściwości gnojówki ze skrzypu — na co pomaga?

W ziołolecznictwie skrzyp polny jest ceniony od dawna. Ogrodnicy też powinni spojrzeć na niego łaskawszym okiem. Stanowi bowiem skarbnicę wielu składników korzystnych dla wzrostu roślin, w tym potasu, fosforu, krzemu, wapnia, żelaza i manganu.

Stosowanie gnojówki ze skrzypu wzmacnia system korzeniowy, warunkuje bujny rozwój, a także kwitnienie i owocowanie. Co więcej, gnojówka ze skrzypu chroni przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Przynosi bardzo dobre efekty w profilaktyce zarazy ziemniaczanej, mączniaka i zwalczaniu mszyc oraz przędziorków. Staje się cenną alternatywą dla sztucznych nawozów, których nadmiar może szkodzić środowisku i zdrowiu człowieka.

Potrzeba tylko dwóch składników, czyli jak zrobić gnojówkę ze skrzypu?

Wiosna i początek lata to najlepszy czas na zbiór świeżych pędów skrzypu polnego. Surowiec jest wtedy najbardziej wartościowy, a przy okazji pozbędziesz się chwastu, który blokowałby rozwój innych gatunków. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Co dalej?

  • W celu przygotowania gnojówki ze skrzypu pędy pokrój na mniejsze kawałki, aby ułatwić proces fermentacji i włóż je do dużego plastikowego wiadra lub beczki.
  • Wypełnij w ten sposób ¼ objętości pojemnika. Wlej wodę — najlepiej deszczówkę.
  • Odstaw w oddalonym od domu, zacienionym miejscu na 2-3 tygodnie. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, a termometry wskażą wysokie wartości, domowy nawóz będzie gotowy szybciej.
  • Kiedy gnojówka ze skrzypu polnego jest gotowa do użycia? Stosować ją możesz, gdy z powierzchni zniknie charakterystyczna piana.
  • Przed podlewaniem lub opryskiwaniem roślin, mieszankę należy odcedzić i rozcieńczyć z czystą wodą w proporcji 1:10.

Porada: Niewielkimi porcjami warto podlewać nie tylko rośliny, ale też kompost. Sprzyja to procesom rozkładu materii organicznej zachodzącym w pryzmie. Do zrobienia gnojówki nadaje się również suszony skrzyp polny. 200 g odpowiada 1 kg świeżych pędów.

Dla krzewów truskawek poleca się gnojówkę ze skrzypu polnego
Dla krzewów truskawek poleca się gnojówkę ze skrzypu polnego123RF/PICSEL

Co podlewać gnojówką ze skrzypu?

Na taki rodzaj nawozu pozytywnie reaguje wiele gatunków roślin uprawnych i ozdobnych. Rabaty będą wyglądać zjawiskowo, zbierzesz obfite plony. Róże szczególnie lubią podlewanie gnojówką ze skrzypu. Sprawdza się także w uprawie pomidorów, ogórków, truskawek, poziomek i malin. Nie miej oporów przed zastosowaniem naturalnego preparatu na drzewka owocowe, zwłaszcza jabłonie, gruszki i śliwy.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas