Nagminny błąd podczas koszenia trawnika. Sami doprowadzamy go do ruiny

Wysokie temperatury to prawdziwy sprawdzian zarówno dla trawnika, jak i dla ogrodnika. Czy na pewno wiesz, jak kosić trawę latem? Wbrew pozorom nie wystarczy wyjść do ogrodu i odpalić kosiarkę. Warunki atmosferyczne i pora dnia mają niebagatelne znaczenie podczas tej czynności. Sprawdź najważniejsze zasady koszenia trawnika, aby uniknąć łysych placków i spalonych źdźbeł.

Jak kosić trawnik latem?
Jak kosić trawnik latem? 123RF/PICSEL

Upały osłabiają trawnik

Zdarza się, że termometry pokazują naprawdę wysokie wartości już wiosną czy wczesną jesienią. Wynika z tego, że nie tylko w miesiącach wakacyjnych trzeba mieć się na baczności i z uwagą podchodzić do skracania murawy. Jak często kosić trawę latem? Choć rośnie ona wolniej, nie należy całkowicie odpuszczać tej czynności. Zaleca się przeprowadzać koszenie raz na dwa tygodnie. Ważne jest, by źdźbła skracać o maksymalnie 30 procent ich długości. Nie powinny być krótsze niż cztery-pięć centymetrów. Inaczej trawnik będzie podatny na nadmierną utratę wody. Przebarwiona, sucha trawa lub placki gołej ziemi to ostatnie, co chcesz oglądać w swoim ogrodzie.

Łyse placki to częste zjawisko, jeśli popełniamy błędy w pielęgnacji trawnika — zwłaszcza podczas upalnych dni
Łyse placki to częste zjawisko, jeśli popełniamy błędy w pielęgnacji trawnika — zwłaszcza podczas upalnych dni123RF/PICSEL

Koszenie trawy w słońcu — tak czy nie?

Trawa skrócona w pełnym słońcu ma gorsze warunki do regeneracji. Jednocześnie praca w ogrodzie w takich okolicznościach jest też niebezpieczna dla nas. Lepiej nie przeciążać organizmu dodatkowym wysiłkiem fizycznym podczas opału. Łatwo wtedy o odwodnienie, pogorszenie się samopoczucia, omdlenie czy nawet udar cieplny.

Kiedy kosić trawę? Jaka pora jest najlepsza?

Koszenie trawy w słońcu nie jest zalecane, dlatego należy unikać tej czynności w upalne dni między godziną 11 a 16. Rześki poranek wydaje się być całkiem odpowiednią porą? Nie do końca. Wtedy na źdźbłach wciąż utrzymuje się rosa, a koszenie mokrej trawy prowadzi do szybszej eksploatacji ostrzy kosiarki. Trudniej jest również zebrać wilgotne resztki roślin.

O jakiej godzinie kosić trawę? Postaraj się znaleźć czas po południu. Najlepiej między 16 a 18:30. W tym czasie murawa jest bardziej sprężysta i podatna na skracanie. Jednocześnie trawnik zyskuje całą noc na spokojną regenerację. Bez palącego słońca świeżo skoszona trawa nie jest narażona na gwałtowne parowanie wody. Trzymaj się tych zasad, a bujną murawę będziesz podziwiać przez cały sezon.

Polecamy:

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas