Ogrzewanie domu naturalnym paliwem. Brykiet torfowy czy węgiel – co lepiej wybrać?

Skandynawia oraz wiele krajów europejskich odeszły od stosowania tradycyjnego węgla. Został zastąpiony bardziej naturalnym i ekologicznym brykietem torfowym. Coraz częściej nazywa się go opałem przyszłości. Co powoduje, że wciąż przybywa mu zwolenników i czy lepiej zrezygnować z palenia węglem? Sprawdź zalety i wady obu rozwiązań.

Węgiel powoli ustępuje bardziej ekologicznemu zamiennikowi - brykietowi torfowemu
Węgiel powoli ustępuje bardziej ekologicznemu zamiennikowi - brykietowi torfowemu123RF/PICSEL

Czym jest brykiet torfowy?

Brykiet torfowy to ekologiczne paliwo, stosowane najczęściej zamiast węgla kamiennego oraz drewna. Będąc jednym z głównych składników gleby, wydobycie torfu jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż węgla. Co ważne, Polska posiada spore zasoby tego surowca, co przekłada się na korzystną i atrakcyjną cenę.

Powstanie brykietu torfowego to efekt procesu sprasowania torfu pod bardzo wysokim ciśnieniem. Takie działanie powoduje, że przybiera on postać twardych kostek, wyróżniających się długim czasem spalania. Sprasowany brykiet od tradycyjnego drewna opałowego odróżnia przede wszystkim znacznie większa gęstość, co zapobiega jego szybkiemu kruszeniu.

Charakterystyczną cechą tego typu paliwa jest to, że możemy regulować czas jego spalania. Jeśli zapewnimy dostęp powietrza do pieca, brykiet będzie się palił silnym płomieniem. Chcąc, by brykiet torfowy żarzył się równomiernie przez długi czas, wystarczy zamknąć dopływ powietrza.

Koszt i wartość opałowa brykietu torfowego

Wzrost cen nie ominął także brykietu torfowego. Tak samo jak w przypadku wielu transakcji, najbardziej opłaca się kupować go hurtowo. To pozwala uzyskać zniżki lub uzgodnić indywidualną cenę ze sprzedawcą. Obecnie cena za tonę brykietu torfowego wynosi ok. 1500-200 zł. Warto porównywać dostępne oferty, by wybrać najlepszą dla własnych potrzeb i możliwości budżetowych. Brykiet torfowy nie jest produktem deficytowym, dlatego z powodzeniem znajdziemy sporo ofert, które gwarantują zakup tego paliwa od ręki.

Wartość opałowa to określenie ilości ciepła, którą możemy uzyskać podczas spalania jednostki masy lub objętości paliwa przy jej spalaniu całkowitym albo zupełnym. Brykiet torfowy posiada wartość opałową, którą zamiennie nazywa się kalorycznością. W przypadku tego paliwa ekologicznego wynosi ona 18 mj/kg i stanowi aż 80% wartości opałowej dobrej jakości węgla. Jednymi z ważniejszych parametrów brykietu torfowego są:

  • ok. 13% wilgotności,
  • ok. 10% zawartości popiołu,
  • ok. 0,2% zawartości siarki.

Brykiet torfowy czy węgiel?

Brykiet torfowy oraz węgiel posiadają liczne zalety i wady
Brykiet torfowy oraz węgiel posiadają liczne zalety i wady123RF/PICSEL

Rosnące ceny paliw powodują, że coraz uważniej porównujemy dostępne opcje. Dobrą alternatywą dla tradycyjnego węgla jest właśnie brykiet torfowy. Ma bardzo podobne właściwości grzewcze, jeśli chodzi o czas spalania. Ogromnym plusem jest też to, że nie trzeba go nieustannie pilnować i dokładać, gdyż torf pali się jednostajnie. Inwestycja w brykiet pozwala także uniknąć zabrudzeń, gdyż brudzi mniej niż węgiel.

Za wyborem brykietu przemawiają także względy ekologiczne. Wydobycie torfu jest znacznie mniej skomplikowane niż węgla, a także jest paliwem w pełni biodegradowalnym. Popiół, który pozostanie po wypaleniu brykietu, z powodzeniem wykorzystamy jako naturalny nawóz do kwiatów. Dostarczy glebie fosforu i potasu, a to pozwoli roślinom lepiej rosnąć.

Aby brykiet mógł przetrwać jak najdłużej, należy przechowywać go w suchym pomieszczeniu. Jeśli nie zapewnimy mu dostępu do takiego miejsca, może przestać spełniać swoją rolę. Na rynku nie brakuje brykietów, które z dobrym paliwem mają niewiele wspólnego. Łatwo trafić na złej jakości opał, który stanowi poważne zagrożenie dla naszego kotła. Jednym z minusów dla wielu osób jest także specyficzny zapach wydzielany podczas jego spalania.

Media coraz częściej obiegają informacje o tym, że palenie węglem w piecu ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Wdychanie dymu węglowego z komina nie pozostaje bez wpływu na organizm i jego dalsze funkcjonowanie. Spalanie węgla przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na liczne choroby nowotworowe, układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

Cena węgla workowanego jest bardzo wysoka i może spowodować nadszarpnięcie budżetu niejednej rodziny. Obecnie za tonę węgla trzeba zapłacić ok. 3200-3600 zł. Sporą zaletą tego paliwa jest fakt, że podczas spalania wydziela o wiele więcej ciepła i energii niż jakiekolwiek inne. Za ogromny minus węgla można poczytywać wzrost zanieczyszczeń środowiska naturalnego, które przejawiają się m.in. postępowaniem efektu cieplarnianego oraz kwaśnymi deszczami.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas