Reklama

Reklama

Opłata za śmieci i przedszkola

W większości gmin minął już termin składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czyli tzw. deklaracji śmieciowej. Jeśli jeszcze nie dopełniłaś tego obowiązku, pamiętaj, żebyś zrobiła to jak najszybciej.

Jeśli bowiem nie złożysz deklaracji, urząd gminy może sam w drodze decyzji określić wysokość opłaty. Zrobi to na podstawie szacunków m.in. średniej ilości odpadów, powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Najpewniej opłata będzie wyższa. Zwłaszcza jeśli segregujesz odpady. Powinnaś się też liczyć z tym, że jeśli opóźnisz się z deklaracją, to zanim nowy system ją zarejestruje, twoje odpady nie będą odbierane.

Masz pakiet internetowy w swoim telefonie komórkowym? Od 22 czerwca 2013 roku dostawcy usług telekomunikacyjnych mają obowiązek poinformować cię, jeśli przekroczysz limit transmisji danych w ramach wybranego przez ciebie pakietu. Mogą to zrobić np. wysyłając ci sms. Oczywiście nie wolno im pobierać z tego tytułu żadnych opłat. art. 63a Prawa telekomunikacyjnego

Reklama

Od 1 września br. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej (powyżej pięciu godzin bezpłatnych dziennie) będzie mogła wynosić nie więcej niż złotówkę. Samorządy mają otrzymać na to dotację z budżetu państwa. Dotyczy to przedszkoli publicznych i innych publicznych form wychowania przedszkolnego, np. publicznych punktów przedszkolnych. Od 2015 r. natomiast każdy czterolatek ma mieć zapewnione miejsce w przedszkolu. Od tego roku do programu „przedszkole za złotówkę” będą mogły przystąpić także przedszkola niepubliczne. art. 1 ustawy z 13.06.2013 o zmianie ustawy o systemie oświaty

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: przedszkola | opłata | śmieci | umowa śmieciowa | deklaracja śmieciowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy