Posadź raz, podziwiaj przez lata. Te kwiaty przetrwają nawet kilkanaście sezonów
Są piękne, wytrzymałe i zostają w ogrodzie na długo. Rośliny wieloletnie nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, ale też z roku na rok wyglądają coraz lepiej. Jeśli marzy ci się ogród, który kwitnie bez konieczności corocznego sadzenia roślin – warto postawić właśnie na nie. Sprawdź, które gatunki potrafią zachwycać nawet przez kilkanaście lat!

Piwonia
Jeśli raz posadzisz piwonię, możesz cieszyć się nią nawet przez 20 lat - bez przesadzania. Te spektakularne kwiaty o intensywnym zapachu najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, z żyzną, lekko wilgotną glebą. Nie lubią przenoszenia - dlatego warto od razu znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Co ważne, z każdym rokiem piwonie kwitną mocniej, a ich kępy stają się bardziej okazałe. Wiosną są jedną z największych ozdób ogrodu.
Zobacz także: Obowiązkowy zabieg z piwonią w lipcu. W kolejnym sezonie kwiaty będą jeszcze piękniejsze

Rudbekia
Rudbekia to idealna propozycja dla tych, którzy nie mają ręki do roślin. Kwitnie obficie, długo (nawet do października!) i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej radzi sobie na słonecznych rabatach, ale poradzi sobie też w półcieniu. Świetnie komponuje się z trawami ozdobnymi i innymi bylinami. Jej żywe, żółte płatki z ciemnym środkiem przyciągają pszczoły, motyle i spojrzenia sąsiadów.

Jeżówka purpurowa
To jedna z najbardziej efektownych bylin wieloletnich. Jeżówka zaczyna kwitnąć w czerwcu i często utrzymuje kwiaty aż do października. Uwielbia słońce i dobrze znosi suszę, dlatego świetnie sprawdza się w ogrodach, gdzie nie ma czasu na codzienne podlewanie.
Co więcej, jeżówki świetnie się rozsiewają - po kilku sezonach tworzą barwne, naturalne łąki. Do tego są miododajne i odporne na choroby.

Irys syberyjski
Choć wygląda delikatnie, potrafi przetrwać w jednym miejscu nawet 10-15 lat. Irys syberyjski jest mniej wymagający niż jego brat - irys bródkowy - i lepiej znosi wilgotne podłoże. Pięknie prezentuje się przy oczkach wodnych i w ogrodach w stylu naturalistycznym. Kwitnie w maju i czerwcu, ale jego wąskie, zielone liście zdobią rabaty przez cały sezon. Po przekwitnięciu nie trzeba ich usuwać - same wtopią się w tło.

Rozchodnik okazały
Ten sukulent nie boi się suszy, mrozu ani zaniedbania. Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) to bylina o mięsistych liściach i dużych, płaskich kwiatostanach, które pojawiają się późnym latem i zostają do pierwszych przymrozków. Świetnie wygląda w towarzystwie traw ozdobnych, lawendy i rudbekii. Co ważne - przyciąga pszczoły, a zimą jego zaschnięte kwiaty nadal dekorują ogród.

Liliowiec
Liliowce to rośliny długowieczne i niemal niezniszczalne. Rosną nawet w ubogiej glebie, dobrze znoszą cień i nie wymagają wykopywania na zimę. Choć każdy kwiat żyje zaledwie jeden dzień, roślina wypuszcza ich dziesiątki, a nawet setki przez cały sezon. Istnieją dziesiątki odmian - od klasycznych żółci i pomarańczy po głębokie bordo czy niemal czarne odcienie.
