Oszczędność, bezpieczeństwo i cisza. Dlaczego warto ocieplić ściany domu wełną skalną?

Rynek energii stoi obecnie w obliczu licznych wyzwań, związanych nie tylko z koniecznością realizacji celów związanych z ochroną środowiska, ale również z globalnymi trendami ekonomicznymi. Jeden z najbardziej palących problemów, który dotyka konsumentów na całym świecie, to rosnące ceny energii.

Koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku można zredukować dzięki termomodernizacji
Koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku można zredukować dzięki termomodernizacji .

Prezentacja partnera

W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost kosztów zaopatrzenia w energię elektryczną, gaz czy ciepło, co bezpośrednio wpływa na zasoby finansowe gospodarstw domowych i firm. Szczególnie wzrosły ceny energii związane z ogrzewaniem i chłodzeniem domu. Co możemy zrobić, aby ograniczyć te koszty?

Jak zmodernizować nasz dom, aby obniżyć rachunki?

Największe zużycie energii i paliw w naszych budynkach wynika z potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Mogłoby się wydawać, że skupienie się na wymianie tych systemów jest kluczowe. Jednakże taka modernizacja nie zmienia stopnia energooszczędności budynków, co oznacza, że potencjalne straty pozostają takie same, podobnie jak zapotrzebowanie na energię. W rezultacie koszty mogą wzrosnąć w dłuższym okresie. Aby więc skutecznie zredukować wysokość naszych rachunków, należy zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Kontrolę nad ilością pobieranej przez system ogrzewania energii możemy uzyskać, wykonując modernizację termoizolacyjną naszego domu. Już jedna czwarta domów jednorodzinnych w Polsce posiada co najmniej średni standard docieplenia - oznacza to, że w ubiegłych latach przeprowadzono tam prace, mające na celu podwyższenie jakości izolacji. Właściciele nieruchomości chętnie inwestują kapitał w tego rodzaju zmiany, gdyż późniejsze oszczędności są niebagatelne.

Ciepło zimą, chłodno latem - ekspertka wyjaśnia

- Planując termomodernizację domu, należy pamiętać o właściwej kolejności prac. Zawsze zaczynamy od ocieplenia lub docieplenia budynku, bo chodzi o to, aby miał szczelną "skorupkę cieplną". Zaizolowane przegrody chronią dom przed oddziaływaniem świata zewnętrznego - chłodu i ciepła - mówi Agnieszka Stawiarska, kierownik Działu Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska.

- Właściwie wykonana sama termoizolacja przegród może przynieść już 70 procent zmniejszania zużycia energii do ogrzania domu. Wtedy dopiero możemy planować kolejne prace, np. wymianę źródła ciepła. Unikniemy wtedy większych wydatków na tę modernizację, bo zakup pieca przed ociepleniem skończy się zakupem droższego sprzętu, który będzie zużywał więcej energii niż potrzeba w dobrze ocieplonym domu. Dobrze ocieplony budynek oznacza także mniejsze zużycie energii do jego chłodzenia - dodaje Agnieszka Stawiarska.

Termomodernizacja obniży rachunki o 70 proc.

Dla właścicieli domów wybudowanych w starszych technologiach, znaczącym obciążeniem finansowym są koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku. Można je zredukować poprzez przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, które polegają na minimalizacji strat ciepła poprzez wymianę okien, a także docieplenie ścian i dachu. Mimo że tego typu prace mogą wydawać się kosztowne, w obliczu rosnących cen gazu i energii, stają się one inwestycją coraz bardziej opłacalną. Po wykonaniu takich działań, jak docieplenie ścian, dachu, wymiana okien i drzwi, zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynku może spaść o ponad 70 proc.

Warto więc przemyśleć termomodernizację domu, tym bardziej, że zarówno właściciele domów prywatnych, jak i przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie z kilku programów rządowych.

Warto wymienić tu na przykład program Czyste Powietrze, który ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i poprawę jakości życia w Polsce.

O możliwość skorzystania z takiego wsparcia należy pytać w gminie, w której zlokalizowany jest budynek, który chcemy docieplić, a także w wielu miejscach w internecie - np. na stronie www.rockwool.pl , gdzie można znaleźć dokładny opis programu i przydatne informacje, w jaki sposób można złożyć wniosek. Warto dodać, że nowe zasady programu Czyste Powietrze umożliwiają realizację termomodernizacji w znacznie szerszym zakresie niż w ubiegłych latach.

W ramach Programu można uzyskać środki na zakup i montaż materiałów do ocieplenia poddaszy i ścian zewnętrznych, wymianę źródła ciepła czy montaż wentylacji. Najwyższa kwota dotacji może teraz sięgać nawet 135 000 zł. Program przewidziany jest do 2027 roku. Od 2018 roku z dopłat skorzystało już 543 tysiące beneficjentów, a wypłacone kwoty przekroczyły 10 miliardów złotych.

Łatwiej o Czyste Powietrze. Ekspertka ROCKWOOL zachęca do programu

- Zmiany, które pojawiły się w programie Czyste Powietrze od stycznia 2023 roku są bardzo korzystne dla właścicieli domów jednorodzinnych. Najważniejsze z nich to podwyższone progi dochodowe, aby więcej osób mogło skorzystać z dofinansowania, oraz znacznie wyższe dotacje. Na samą izolację domu można otrzymać od 33 do 70 tysięcy złotych - mówi Agnieszka Stawiarska, kierownik Działu Doradztwa Technicznego ROCKWOOL.

- Wełna skalna ROCKWOOL jest materiałem izolacyjnym dotowanym w programie Czyste Powietrze, wszystkie potrzebne produkty do izolacji przegród są na liście Programu. Warto podkreślić, że wyższe kwoty otrzymamy, jeśli podejmiemy się kompleksowej termomodernizacji przy wykorzystaniu audytu energetycznego, którego koszt też jest refundowany. Teraz właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać od 66 do 135 tysięcy złotych. Składając wniosek może też sam określić kolejność prac, a więc najpierw ocieplić dom, a potem wymienić źródło ciepła, co zawsze jest bardziej opłacalne, zarówno na etapie inwestycji, bo kupuje piec o mniejszej mocy, jak i potem eksploatacji domu - dodaje Agnieszka Stawiarska.

Wszystko w jednym miejscu?

By jeszcze więcej oszczędzić na kosztach, warto szukać kompleksowych rozwiązań, które pozwolą na docieplenie budynku od piwnicy aż po dach. Z taką propozycją wychodzi firma ROCKWOOL — w ofercie znajdują się produkty do izolacji cieplnej i akustycznej każdego miejsca w budynku, włącznie z instalacjami. Nie musimy więc dobierać materiałów izolacyjnych w kilku punktach sprzedaży, od różnych producentów, co potrafi znacznie podnieść koszt całej inwestycji.

Termoizolacja ścian wełną skalną - czysta oszczędność!

Im budynek jest lepiej ocieplony, tym mniej energii potrzeba, żeby go ogrzać. Trzeba jednak także mieć świadomość, że winę za największe straty cennej energii ponoszą jednak głównie ściany, ponieważ ich powierzchnia jest zwykle największa. Przez ściany uchodzić może od 25 proc. do aż 40 proc. traconego ciepła ogółem. Ściana ścianie jednak nierówna, a różnice w zdolności murów do zatrzymywania ciepła mogą być ogromne. Właściwość tę definiuje tak zwany współczynnik przenikania ciepła.

Wartość tego wskaźnika jest zależna:

  • od użytych do budowy ściany materiałów jak cegła, pustak, suporex czy drewno
  • znaczenie ma także ich grubość, wilgotność czy dodatkowe warstwy, jak tynk

Im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepiej, ponieważ mniej ciepła wydostaje się z naszego mieszkania na zewnątrz. Dla budynków kilkudziesięcioletnich współczynnik przenikania ciepła ścian może przekraczać wartość 1, podczas gdy aktualne przepisy wymagają, by wynosił on zaledwie 0,20. Wybór dobrej jakości materiałów izolacyjnych jest w stanie wyrównać tę wartość do wymaganej, nawet w budynkach starego typu.

Ocieplenie może być wykonane z kilku popularnych materiałów jak styropian czy pianka. Jednak najbardziej uniwersalnym wydaje się być wełna skalna. Za jej pomocą zaizolować można domy jednorodzinne w różnych technologiach, budynki wielorodzinne, hale magazynowe, budynki przemysłowe czy handlowe. Jej dodatkowym atutem jest niepalność i izolacja akustyczna. Wełna skalna pozwala też murom oddychać i zapobiega zawilgoceniu ścian. Ściany izolowane wełną szybciej osuszają się z wilgoci, która stale tworzy się podczas codziennych czynności domowych, jak gotowanie, kąpiel czy suszenie prania.

60 lat spokoju z wełną ROCKWOOL

Nie mniej istotną zaletą wełny skalnej jest jej niezwykła trwałość. Badania przeprowadzone na produktach firmy ROCKWOOL dowiodły, że wełna zachowuje swoje właściwości nawet po 60 latach. Ponadto wełnę można poddawać procesowi recyklingu właściwie w nieskończoność, co sprawia, że nigdy nie stanie się ona odpadem zalegającym na wysypisku i nie przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska.

Prezentacja partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas