Patyczak: Co trzeba o nim wiedzieć?

Patyczaki najczęściej kojarzą się z osobliwymi owadami, które często hodowane są w domowych terrariach. Jednak bardziej atrakcyjne są rośliny o tej samej nazwie. Nie dość, że rosną w ekstremalnych warunkach i nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych, to także efektownie wyglądają. Jeśli chcemy zaprosić patyczaka do swojego wnętrza, to warto znać kilka trików, które pomogą mu się bujnie rozrosnąć.

Patyczaki są początkowo niepozorne, ale z czasem intensywnie się rozrastają
Patyczaki są początkowo niepozorne, ale z czasem intensywnie się rozrastają123RF/PICSEL

Patyczak: Co trzeba o nim wiedzieć?

Patyczak to potoczna nazwa rhipsalisa - rośliny z rodziny kaktusowatych. Jak większość przedstawicieli tego gatunku, zaliczany jest do sukulentów, czyli organizmów magazynujących wodę. Nie inaczej jest z patyczakiem, który przystosowany jest do rośnięcia w ekstremalnych warunkach. Jak rozpoznać tę nietypową roślinę? Tworzy ona kępy wałeczkowatych, długich i zwisających pędów. Niekiedy patyczaki mogą kwitnąć oraz owocować. Te drugiej przypominają te spotykane na jemiole.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Jak uprawiać patyczaka?

Uprawa patyczaka nie powinna sprawiać większych problemów, ponieważ zaliczany jest do sukulentów. To właśnie one znane są z odporności na trudne warunki, zapominalstwo i błędy uprawowe. Patyczaki najlepiej rosną w miejscach jasnych o dużym udziale światła rozproszonego. Może również przebywać w miejscach ciemniejszych, jednak wtedy rośnie wolniej i wtedy narażony jest na atak szkodników i występowanie chorób grzybiczych.

Patyczak: Podlewanie

Patyczaki mogą być bujne, ale nie wolno ich zalewać wodą!
Patyczaki mogą być bujne, ale nie wolno ich zalewać wodą!123RF/PICSEL

Podlewanie patyczaka nie sprawia większych problemów. Wystarczy raz na jakiś czas zaaplikować mu niewielką dawkę wody tak, aby podłoże nie było mokre i stale wilgotne. Jeśli mamy tendencję do zalewania roślin, to warto zwiększyć interwał podlewania rośliny, ponieważ bardziej służy jej przesuszenie i nie za bardzo negatywnie wpływa na kondycję patyczaka. 

Choć patyczak nie przepada za intensywnym podlewaniem podłoża, to jednak lubi zraszanie - zwłaszcza, kiedy w mieszkaniu jest ciepło. Odrobina wilgoci okalająca łodygi rośliny pobudzi go do intensywniejszego wzrostu.

Przesadzanie patyczaka

Raz na rok warto przesadzić patyczaki. Do dobry sposób, aby sprawdzić stan korzeni, ale także zapewnienie możliwości rozrostu korzeni. Jednak, nie każde podłoże nadaje się do rhipsalisa: musi być one luźne i przepuszczalne. Do tego celu najlepsza będzie ziemia do sukulentów, ale jeśli takiej nie mamy, można posłużyć się zwykłą, uniwersalną, ale wymieszaną z piaskiem.

Nie wolno zapominać, że na dnie doniczki, zanim umieści się patyczaki, należy stworzyć warstwę drenażową: z keramzytu, drobnych kamyczków albo potłuczonej ceramiki.

Zobacz także:

Prawdziwy roślinny rarytas. Nie oderwiesz od niej wzroku

W doniczce pojawił się grzyb? Usuniesz go środkiem za 2 złote

Pokrusz go i wrzuć do pojemnika z rośliną. Po tygodniu zobaczysz efekt

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas