Pięć domowych sposobów na mole spożywcze

Najwierniejszy pasjonat gotowania może stracić apetyt na widok moli spożywczych w swoich zapasach. Niewielkie owady są w stanie zamienić się w duży problem. Zalęgają się przede wszystkim w produktach sypkich, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne posiłki. Jak odstraszyć mole i co można zrobić, by przeciwdziałać ich pojawieniu się w przyszłości? Wbrew pozorom przygotowanie preparatów na mole spożywcze w domowym zaciszu wcale nie jest takie trudne.

Dokładnie umyj szafki w kuchni, aby pozbyć się moli spożywczych
Dokładnie umyj szafki w kuchni, aby pozbyć się moli spożywczych123RF/PICSEL

Jak rozpoznać mole spożywcze?

Chcąc dobrać właściwą metodę usunięcia szkodników, dobrze jest upewnić się, że na pewno mamy do czynienia z molami spożywczymi. Dorosłe osobniki przypominają mole odzieżowe, choć są od nich większe. Cechuje je podłużny kształt i rozpiętość skrzydeł wynosząca 1-1,5cm. Istnieją gatunki o białej, szaro-brązowej, srebrnej i żółtej barwie ciała.

Mole rozmnażają się w sypkich produktach spożywczych
Mole rozmnażają się w sypkich produktach spożywczych123RF/PICSEL

W kuchniach trafić można również na larwy moli spożywczych, choć trudniej jest zauważyć je na pierwszy rzut oka. Osiągają długość od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Mole spożywcze rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Larwy najczęściej bytują w kaszy, ryżu, mące, cukrze, płatkach zbożowych, makaronach i orzechach.

Mole spożywcze - jak się ich pozbyć?

Ważne jest właściwe przechowywanie żywności
Ważne jest właściwe przechowywanie żywności123RF/PICSEL

Odstraszanie moli domowymi sposobami

Szklane pojemniki na żywność stanowią dobrą ochronę przed molami
Szklane pojemniki na żywność stanowią dobrą ochronę przed molami123RF/PICSEL

Po dokładnym uprzątnięciu resztek żywności i umyciu ciepłą wodą z mydłem wszystkich miejsc służących przechowywaniu jedzenia, można działać dalej w celu pozbycia się moli. W tym celu warto skorzystać z prostych domowych patentów.

Szczelne pojemniki na żywność

Lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem polecamy przyjrzeć się swoim kuchennym nawykom i sposobom przechowywania żywności. Suche artykuły - tak uwielbiane przez mole - najlepiej się przesypać do szklanych pojemników ze szczelnym zamknięciem. Jeśli jest to możliwe, należy unikać gromadzenia dużych zapasów.

Olejki eteryczne sposobem na mole

Szczególnie drażniący dla moli jest aromat olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego i drzewa herbacianego. Można używać ich pojedynczo, ale można też wymieszać, by samodzielnie stworzyć środek do spryskiwania szafek i innych trudno dostępnych miejsc.

Co na mole? Cytrusy!

Zapach owoców cytrusowych jest dla moli drażniący
Zapach owoców cytrusowych jest dla moli drażniący123RF/PICSEL

Rozłożenie suszonej skórki z pomarańczy lub cytryny w miejscach, w których przechowujemy jedzenie, także pomoże uchronić nasze zapasy przed szkodnikami.

Ocet jabłkowy też pomoże w walce z molami

Ocet jabłkowy to z kolei produkt, za którego zapachem mole spożywcze przepadają. Może więc posłużyć do zwabienia owadów. Wystarczy nalać niewielką ilość do miseczki, a mole zachęcone jego zapachem - utoną. Umieszczenie w szafkach z żywnością goździków, liści laurowych i aromatu waniliowego także jest bardzo skuteczną metodą odstraszania kuchennych szkodników.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas