Pięć niebezpieczeństw, które czyhają na ciebie w przydomowym ogródku

Wiosna rozgościła się u nas na dobre, a wraz z nią rozpoczął się sezon na wiosenne porządki, pierwsze weekendy spędzane na działkach lub w przydomowych ogródkach i prace, bez których trudno wyobrazić sobie kompleksowe przygotowanie do lata. Zanim jednak oddasz się im na dobre, przeczytaj nasz krótki poradnik, który pomoże ci uchronić się przed niespodziewanymi wypadkami. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Prace ogrodowe mogą być naprawdę niebezpieczne.

Uważaj na prace w ogrodzie. Mogą być naprawdę niebezpieczne!
Uważaj na prace w ogrodzie. Mogą być naprawdę niebezpieczne! 123RF/PICSEL

1. Kleszcze – o tych małych, wyjątkowo uprzykrzających nam życie stworzeniach powiedziano już chyba wszystko! Atakują nie tylko nas, ale również naszych milusińskich – jeżeli masz psa lub kota, który swobodnie zwiedza przydomowy ogródek, na pewno nieraz miałeś z nimi do czynienia. Kleszcze przenoszą groźną chorobę - boreliozę, która nieleczona doprowadzić może do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu – choroba atakuje wtedy stawy, serce oraz ośrodkowy układ nerwowy. Jak się bronić? Dowiesz się tutaj

2. Urazy i choroby kręgosłupa – na pierwszy rzut oka prace w ogrodzie to samo zdrowie – wreszcie zamiast siedzieć przed komputerem, możemy rozruszać kości, w dodatku na świeżym powietrzu i w otoczeniu kojącej nerwy zieleni. Niestety, twój kręgosłup nie znosi pracy w jednej pozycji, a jej skutki odczujesz już następnego dnia. Podnosząc ciężkie przedmioty, pamiętaj, by robić to w bezpieczny sposób – nigdy nie unoś ich na wyprostowanych nogach, ani w pozycji schylonej, kiedy kręgosłup jest całkowicie zgięty. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do wypadnięcia dysku!

Aby bezpiecznie podnieść ciężki przedmiot powinieneś zgiąć nogi w kolanach, a plecy zachować wyprostowane.Co jakiś czas zmień pozycję, w której pracujesz, wykonaj skłon, przejdź się po ogrodzie lub wyprostuj kręgosłup kładąc się na trawie – to prawdziwy relaks.

Praca w jednej pozycji to spore obciążenie dla kręgosłupa
Praca w jednej pozycji to spore obciążenie dla kręgosłupa 123RF/PICSEL

3. Oparzenia – po długiej i męczącej zimie z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych słonecznych dni, zapominając często, że wiosenne słońce potrafi być wyjątkowo niebezpieczne. Na pierwszy rzut oka wygląda to niewinnie, ale pamiętajmy, że już kilka godzin spędzonych na słońcu może doprowadzić do trudnych do wyleczenia poparzeń! Zanim przystąpisz do prac w ogrodzie, pamiętaj o zabezpieczeniu skóry kremem z odpowiednim filtrem uv.

Wiosną powinniśmy zdecydować się na wyższy faktor – teraz słońce jest wyjątkowo zdradliwe i szczególnie groźne dla właścicieli jasnych karnacji i włosów.Filtr uv to nie wszystko! By ustrzec się przed udarem, nie możemy zapomnieć o nakryciu głowy oraz regularnym nawadnianiu organizmu. Unikajmy prac w pełnym słońcu, szczególnie w godzinach, w których operuje ono najmocniej, czyli od 11 do 15.

4. Niebezpieczne i trujące rośliny – na pewno doskonale znasz swój ogród i wiesz, jakie rośliny zasadziłaś, mimo wszystko warto zachować ostrożność! Trujące rośliny mogą być bardzo niebezpieczne, zarówno dla ludzi jak i zwierząt domowych. Bardzo często rosną w naszych ogrodach, a my nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństwa! Uważaj na:

- soczyste, kolorowe kwiaty takie jak hiacynt lub narcyz, konwalię majową oraz piwonie – piękne liście kwiatów mogą zainteresować dzieci, a to skończyć się może fatalnym w skutkach zatruciem.

- pnącza i krzewy takie jak bluszcz, clematis i hortensje

- warzywa i owoce, których łodygi i liście są trujące (np. pomidor), podobnie jak pędy wiśni, śliwy czy moreli.

Clematis ma trujące liście i kwiaty
Clematis ma trujące liście i kwiaty 123RF/PICSEL

5. Alergie oraz uczulenia – wiosna to dla alergików czas próby. Muszą stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, takim jak świeżo skoszona trawa, pyłki drzew i krzewów, ale również niebezpieczny jad owadów, na który mogą być uczuleni, często nawet nie mając o tym pojęcia!

Rokrocznie cierpisz na uciążliwy katar sienny? Niestety, prace w ogrodzie nie są dla ciebie! Dłuższe przebywanie w wysokich trawach tylko pogorszy twój stan. Na rynku dostępnych jest wiele środków, zarówno farmakologicznych jak i ziołowych, które zmniejszają objawy alergii. Uciążliwy katar sienny zwalczysz również pijąc gorący napar z pokrzywy. Pamiętaj jednak, że musi być ona dzika i zebrana w miejscu oddalonym od ulicy.

Napój z pokrzywy pomoże ci zwalczyć katar sienny
Napój z pokrzywy pomoże ci zwalczyć katar sienny 123RF/PICSEL

Sporym niebezpieczeństwem są również groźne alergie na jad owadów takich jak np. osa czy trzmiel. W skrajnych przypadkach może dojść do uduszenia i przerwania czynności życiowych. Ciekawostką jest fakt, że uczulenie na jad pszczoły dotyczy przede wszystkim mieszkańców Europy Środkowej, w szczególności Polski. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że większość z nas jest w gronie alergików, nawet o tym nie wiedząc! Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w język, głowę, szyję, jamę ustną i połknięcie owada. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Prace ogrodowe to świetny sposób na „reset” głowy i rozprostowanie kości. Warto jednak zachować ostrożność – mogą być naprawdę niebezpieczne!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas