Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu

O tym, że storczyki są jednymi z najpiękniejszych roślin doniczkowych, nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Wszystko ze względu na fakt, że charakteryzują się bujnym i obfitym kwitnieniem. Niestety, piękne i atrakcyjne kwiatostany z czasem odpadają od łodyg i storczyki nie prezentują się tak okazale. Aby roślina ponownie zakwitła potrzebuje kilku zabiegów, aby w przyszłości ponownie zakwitła. Zatem, jak wygląda pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu?

Storczyki często bujnie i obficie kwitną. Ale co zrobić, kiedy masowo zrzucają kwiatostany?
Storczyki często bujnie i obficie kwitną. Ale co zrobić, kiedy masowo zrzucają kwiatostany?123RF/PICSEL

Co zrobić, kiedy storczyk przekwitnie?

Kiedy storczyk zrzuca ze swojej łodygi atrakcyjne kwiatostany, wiele osób błędnie myśli, że popełniło jakiś znaczący błąd uprawowy. Okazuje się, że kwitnienie storczyków to bardzo skomplikowany proces i często zależy od gatunku. Niektóre z nich kwitną nieustannie, a inne jedynie przez kilka miesięcy, by później na wiele tygodni przejść w stan spoczynku. 

Jeśli storczyk przekwitnie, warto obserwować jego łodygę. W wypadku, gdy jest ogołocona, ale nadal zielona, warto się wstrzymać z jej podcinaniem. Dlaczego? Niektóre z odmian, np. phalaenopsis, ma zdolność do kwitnięcia na tej samej łodydze przez wiele lat. Inne zaś mogą zasychać np. do połowy, a ponad oczkiem wypuścić nową odnogę, która z czasem pokryje się pięknymi kwiatami.

Przycinanie storczyka

Co zrobić w wypadku, kiedy łodyga storczyka usycha? Trzeba ją przyciąć, ale umiejętnie! Kiedy najlepiej to wykonać? Wystarczy poczekać, aż stanie się sucha i pusta w środku. Nie warto się spieszyć z jej skracaniem: niekiedy cięcie trzeba przeprowadzić przy samej rozecie liściowej, a czasem jedynie nad oczkiem poprzedzającym suchą łodygę.

Co zrobić z przekwitniętym storczykiem?

Jeśli storczyk przekwitnął, trzeba zapewnić odpowiednie warunki!
Jeśli storczyk przekwitnął, trzeba zapewnić odpowiednie warunki!123RF/PICSEL

Przekwitnięty storczyk przechodzi w stan spoczynku. Jest on niezwykle ważny, ponieważ to czas na regenerację przed kolejnym, obfitym kwitnieniem? Co należy zrobić z rośliną w takim wypadku? Na szczęście niewiele. To dobry czas na to, aby zaprzestać nie tylko nawożenia, ale także... podlewania! Okresowa susza nie jest szkodliwa do storczyka, a czasami nawet wskazana. Oczywiście, kiedy w przezroczystej osłonce pojawiają się białe korzenie, można je zraszać, ale niewielką ilością wody.

Jeśli istnieje taka możliwość, storczyka warto przenieść na jakiś czas do chłodniejszego (ok. 17/18 stopni Celsjusza). Kiedy zauważymy, że zaczął wypuszczać nową łodygę, to znak, że można go przenieść do swojego docelowego miejsca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas