Pies łapczywie patrzy na owoc? Nie zawsze możesz ulegać jego prośbom
Każdy, kto ma psa wie, że nawet najbardziej zdyscyplinowany czworonóg czasami doprasza się o smakołyki. Niektórym pupilom ślinka cieknie na sam widok owoców i warzyw. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy pies może jeść gruszkę. Jeśli nurtuje was to pytanie, to spieszymy z odpowiedzią.
Czy psy mogą jeść gruszki?
Nie ma przeciwwskazań, aby pies zjadał owoce i warzywa, a gruszki nie są tutaj wyjątkiem. Gruszki dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Przypomnijmy, że zawierają kluczowe witaminy: z grupy B, a także K oraz C. Do cennych substancji warto zaliczyć także błonnik pokarmowy oraz pierwiastki: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo oraz jod.
Wychodzi na to, że pies może jeść gruszki, jednak pod pewnymi warunkami.
Jak podawać gruszkę psu?
Skoro wiemy, że gruszki nie szkodzą psu, warto wiedzieć, jak je podawać. Przede wszystkim musimy się upewnić, że zwierzę chce zjeść owoc. Jeśli czworonóg wykazuje zainteresowanie gruszką, można podać ją na surowo, ale wcześniej musi być ona porządnie umyta, przekrojona na mniejsze kawałki, a także pozbawiona gniazda nasiennego wraz z pestkami. Okazuje się bowiem, że mogą one zwiększać ryzyko zadławienia przez psa oraz - jako jedyna część - zaszkodzić naszemu pupilowi.
Jak często podawać gruszkę psu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była formą przekąski raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy również, żeby po zjedzeniu gruszki przez psa, obserwować go. Jeśli widzimy, że zmienia się jego samopoczucie, trzeba zrezygnować z tej formy przekąski.
Owoce w diecie psa
Chociaż owoce mogą być ciekawym urozmaiceniem diety, to nie każde mogą być przez psa zjadane. Na zakazanej liście istnieje kilka pozycji: nie tylko mogą powodować dolegliwości trawienne, ale także powodować bardzo poważne zatrucia. Których owoców pies nie powinien jeść?
- Awokado
- Cytrusy
- Rodzynki i winogrona
- Pestki owoców: brzoskwiń, czereśni, moreli i śliwek.
Okazuje się, że nie tylko istnieją owoce, ale także warzywa zabronione w diecie psa. Są to:
- warzywa zawierające siarkę: cebula, czosnek, por, szczypior;
- warzywa zawierające szczawiany: rabarbar, szczaw, szpinak;
- warzywa zawierające solaninę: niedojrzałe pomidory i ziemniaki.