Planujesz malowanie mieszkania? Oto triki fachowców!
Malowanie nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by nie było później widać smug czy plam. Joanna Kubiakowska i Barbara Janisch w książce "Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik" zdradzają triki, dzięki którym ściany w twoim domu będą zachwycać.
Narzędzia do malowania
Wybierz do malowania wałek odpowiedni do struktury ściany: im dłuższe runo (włókna) wałka, tym bardziej widać odciśnięcia farby na ścianie. Do gładkich ścian wybierz narzędzia z krótkim runem. Jeśli ściana ma nierówności, jest chropowata albo porowata, wybierz dłuższe runo, by farba pokryła całą powierzchnię.
Materiały
Farby do malowania ścian i sufitów nazywa się farbami dyspersyjnymi emulsyjno-lateksowymi. Niektóre z nich można mieszać z innym farbami lub rozcieńczać wodą. W każdym większym sklepie z materiałami budowlanymi znajdziesz najróżniejsze farby tego typu.
Dobra rada: Jeżeli możesz, nie kupuj najtańszej farby, gdyż różnica w jakości jest naprawdę bardzo duża. Ewentualnie sprawdź w internecie, jakie firmy są polecane, a także spójrz na certyfikaty danego produktu. Dowiedz się, o czym one świadczą i kto je wystawił.
Farba ekologiczna
Dawniej farby zwykle mocno śmierdziały, a świeżo pomalowany pokój musiał wietrzyć się przez kilka dni, zanim można było w nim zamieszkać. Dziś wiele produktów jest oznaczonych symbolem Niebieskiego Anioła, co oznacza, że wykazują niską emisję lotnych związków organicznych (LZO): mają ledwo odczuwalny zapach i są mniej szkodliwe dla zdrowia podczas malowania niż inne. Poza tym na rynku są też specjalne farby ekologiczne, na przykład bez konserwantów, lub takie o grzybobójczych albo bakteriobójczych właściwościach. Po ten rodzaj farb z chęcią sięgną osoby z alergią - jednak są one zwykle droższe niż inne produkty.
Farba lateksowa
Jest wyjątkowo droga, bo jest najwyższej jakości i wyjątkowo wytrzymała. Farba lateksowa po wyschnięciu ma podobne właściwości do lakieru, lekko się błyszczy, bez problemu można ją wytrzeć, a nawet wyszorować. Główne zastosowanie farby lateksowej to łazienki (a więc tam, gdzie może chlapnąć woda), kuchnie i pomieszczenia, gdzie ściany się szybko brudzą. Farby lateksowe mają wiele stopni połysku - od błyszczącego do jedwabistego.
Farba do kuchni i łazienki
Określa się ją w ten sposób, bo jest wodoodporna. Zawiera też składniki pleśnio- i grzybobójcze. Nie każda łazienka i kuchnia będą wymagać takiej farby. Znajduje ona zastosowanie głównie w pomieszczeniach, których nie można dobrze wywietrzyć, bo na przykład nie ma tam okien (niestety częsty przypadek w polskich łazienkach).
Farba izolująca plamy nikotynowe, plamy z rdzy i zacieki
Jeśli na ścianach i suficie widać plamy, a w powietrzu unosi się permanentny smrodek papierosowy, sięgnij po taką specjalistyczną farbę. W innym wypadku żółte plamy przebiją przez zwykłą białą farbę, a nieprzyjemny zapach popielniczki nie zniknie. Ślady nikotyny należy wcześniej wyszorować szczotką i mydłem.
Dobra rada: Na każdym pojemniku z farbą znajdziesz informację, na ile metrów kwadratowych jej wystarczy. Informacja dotyczy jednej warstwy farby. Weź pod uwagę, że z reguły potrzebne są dwie warstwy.
Zanim zaczniesz
Przygotuj ściany i zabezpiecz pomieszczenie (...). Farbę zawsze trzeba mieszać długo i dokładnie, gdyż pigmenty osiadają na dnie. Jeśli nie zrobisz tego dobrze, bedziesz malować nie farbą, ale wodnistym płynem. Mieszaj także po dłuższych przerwach w malowaniu. Gdy dodajesz do białej farby pigment, pamiętaj, aby wyjątkowo dobrze ją wymieszać.
Uwaga: Jeśli chcesz pomalować zarówno sufit, jak i ściany, zacznij od sufitu. Podczas malowania sufitu z reguły zdarzają się chlapnięcia na ściany.
* Więcej o książce "Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik" przeczytasz TUTAJ.
1. Zacznij od konturowania
Pomaluj kąty i brzegi, potem nie dotrzesz tam dużym wałkiem. Najlepiej posłuż się bardzo małym wałkiem, bo w przeciwieństwie do pędzla nałożysz nim farbę w podobny sposób jak dużym.
Pędzlem pomaluj te miejsca, do których nie dotrzesz nawet małym wałkiem. Ważne jest jednak, żeby nie malować od razu wszystkich kątów i brzegów w całym pomieszczeniu, tylko krok po kroku, w miarę postępu w pracach malarskich. Chodzi o to, by pomalować także resztę powierzchni, zanim farba wyschnie, tak aby naniesione warstwy farby się połączyły. Inaczej będzie widać zarysowane kontury brzegów.
2. Nabieranie farby
Wałka nigdy nie zanurzaj w farbie całkowicie. Nabierz farbę na jego runo z jednej strony, potem odciśnij go w kuwecie, obracając w obu kierunkach. Zanurz znowu i odciśnij, tak długo aż farba pokryje całe runo wałka. Dzięki temu farba znajdzie się na wałku, a nie w wałku, z którego potem będzie wypływać, malując przy tym wszystko dookoła, tylko nie ścianę.
3. Malowanie ściany
Maluj pasami od góry do dołu - tak aby pasy na siebie nachodziły - i nie czekaj, aż farba wyschnie. Wałek powinien być zawsze nasączony wystarczającą ilością farby. Jeśli jej zupełnie zabraknie, zacznie zbierać farbę ze ściany i mogą powstać placki. Wałek nie powinien też być pokryty zbyt dużą ilością farby, bo na ścianie powstaną zacieki.
Malowanie części ścian na inny kolor
Do pomalowania ściany użyj pierwszego koloru, wyjeżdżając w kantach (rogach) małym wałkiem ok. 10 cm na ścianę mającą mieć inny kolor. Nałóż farbę w ten sposób dwukrotnie i poczekaj aż warstwy wyschną. Teraz przyklej taśmę malarską. Taśmę nałóż w rogu na pomalowanej ścianie równo z narożnikiem, nie wychodząc na niepomalowaną ścianę. Po dokładnym oklejeniu dwukrotnie nałóż farbę na niepomalowane ściany.
Pierwsza pomoc w razie komplikacji
Do wałka przyklejają się grudki odpadającego tynku
To najgorsze, co może się zdarzyć podczas malowania. Jednak dzieje się tak bardzo rzadko. Zachowaj spokój i pomaluj resztę ściany. Przy odrobinie szczęścia problem pojawi się tylko w jednym miejscu.
Gdy farba wyschnie, ostrożnie usuń szpachlą wszystkie cząstki tynku. Spójrz z boku na ścianę: w miejscach krytycznych powstaje coś na kształt uwypuklenia, bo między tynkiem a ścianą znajduje się powietrze (ewentualnie na ścianie są jeszcze resztki starej farby klejowej, bardzo popularnej w latach 70. i 80.). Wyszoruj to miejsce wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Potem nałóż grunt i po jego wyschnięciu wygładź miejsce masą szpachlową.
Dopóki uszkodzenia dotyczą kilku niezbyt rozległych miejsc, jest to co prawda uciążliwe i czasochłonne (ze względu na czas schnięcia), ale niezbyt skomplikowane. Jeśli natomiast problem wystąpi na dużej powierzchni, trzeba będzie opracować nowy plan działania na podstawie informacji z rozdziału o tynkowaniu lub zwrócić się po fachową pomoc.
* Więcej o książce "Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik" przeczytasz TUTAJ.
Na ścianie widoczne są plamy albo smugi
Może farba jeszcze nie wyschła? Przyjrzyj się ścianie następnego ranka w świetle dziennym. Jeśli w dalszym ciągu plamy będą widoczne, może to mieć trzy przyczyny:
1. Jest to pierwsza warstwa farby. Rozwiązaniem problemu będzie więc pomalowanie ściany jeszcze raz.
2. Drugą przyczyną może być nierówne albo nieregularne nakładanie pasów farby w stanie mokrym. Rozwiązaniem będzie więc pomalowanie ściany jeszcze raz lub nawet dwa razy, tym razem staranniej, w opisany wyżej sposób.
3. Jakość farby jest zła. Rozwiązaniem byłoby albo nałożenie kolejnych 2-3 warstw tej samej farby, albo zmiana farby na lepszą i dwukrotne pomalowanie nią ściany.
Poplamione farbą ścienną futryny drzwi
Wytrzyj je najlepiej na mokro, dopóki farba jest wilgotna. Jeśli wyschła, potrzeba dużo więcej wody i cierpliwości.
Rada stylistyczna
Jeżeli pomalowane na gładko ściany z jakichś względów ci nie odpowiadają (bo na przykład za mało się tam dzieje), jest wiele różnych technik dekoracyjnych, które wprowadzą na nie trochę życia. W sklepach z materiałami budowlanymi i w internecie znajdziesz najróżniejsze narzędzia do tworzenia wszelakich efektów dekoracyjnych. Oprócz tego dostępne są najróżniejsze drobinki dodawane do farby, dekoracyjne farby strukturalne i różnokolorowe dekoracyjne masy szpachlowe. Firmy często przedstawiają swoje produkty tego typu (czysto dekoracyjne) w specjalnych broszurkach. Możesz w takich katalogach poszukać inspiracji! (...)
Szybki remont "pi razy drzwi"
Plama na ścianie
Jeśli plama znajduje się w mało wyeksponowanym miejscu, możesz spróbować ją pokryć, nanosząc ostrożnie farbę czubkiem okrągłego pędzla. Lepiej nie pociągaj pędzlem, bo w ten sposób tylko zamienisz plamę na smugi nowej farby wyraźnie odstającej kolorystycznie. Jeżeli stara farba na ścianie nie jest jeszcze zupełnie zszarzała i wytarta, po malowaniu plama stanie się niewidoczna lub przynajmniej widoczna o wiele mniej. Może się jednak okazać, że po malowaniu na ścianie powstała nowa plama, tylko że tym razem biała. Jeśli uznasz, że nie dasz rady z nią żyć, musisz niestety pomalować całą ścianę od nowa.
Odpryski na lakierze
Lakierem trudno zamalować coś na szybko. Zawsze będzie widać te miejsca, gdzie były robione poprawki. Ale: jeżeli odkryjesz niewielkie odpryski (szczególnie w mało wyeksponowanych miejscach), nie musisz od razu malować wszystkiego na nowo. Zeszlifuj lakier wokół miejsca, w którym odpadł, i małym pędzlem polakieruj samo to miejsce. Nie powinno się to zbytnio rzucać w oczy.
Co do kolorów...
Kolor należy dobrać według własnego gustu i tyle. Radzimy jedynie, żeby kolor był ciepły. Cały pokój pomalowany na jeden jaskrawy kolor może być dość przytłaczający. Zamiast tego pomaluj tylko jedną ścianę albo część powierzchni. W sklepach z farbami i w marketach budowlanych znajdziesz próbniki kolorów każdej firmy. Często można je wziąć ze sobą do domu. Jeśli udało Ci się podjąć decyzję o kolorze, możesz poprosić w sklepie o zmieszanie wybranego odcienia. W specjalistycznych sklepach są maszyny do mieszania farb, które zmieszają odcień bardzo precyzyjnie. Warto zanotować, co to dokładnie za kolor i farba, gdyby potrzebna była jej większa ilość.
* Więcej o książce "Robię sobie remont. Dziewczyński poradnik" przeczytasz TUTAJ.
***
#POMAGAMINTERIA
Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>