Podlej tym tuje. Odżyją! Sprawdzony patent na nawóz za grosze
Tuje już od dawna są wpisane w krajobraz polskich ogrodów. Niestety, nie oznacza to, że ich uprawa wolna jest od ogrodniczych błędów. Zdarzyło ci się doprowadzić do brązowienia, usychania czy przymarznięcia żywotników? Prawdopodobnie nie dostarczyłeś swoim iglakom odpowiedniej porcji nawozu. Czas nadrobić zaległości! Tym bardziej że nie ma potrzeby inwestowania majątku w syntetyczne odżywki. Naturalne nawozy pod tuje nie ustępują im w skuteczności! Sprawdź nasze patenty na nawożenie tui tradycyjnymi metodami.
Spis treści:
Po czym poznać, że tuje potrzebują nawożenia?
Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że uprawa tui w ogrodzie nie powiedzie się bez przeprowadzania tego zabiegu. Żywotniki należą do roślin, które potrzebują dokarmiania, inaczej szybko zmarnieją. Do najczęściej występujących objawów niedoborów składników odżywczych należą:
- spowolnienie wzrostu,
- brązowienie tui,
- usychanie pędów,
- większa skłonność do przemarzania w zimie.
Zależy ci na tym, by twoje krzewy szybciej rosły i zachwycały widokiem intensywnie zielonych igieł? Podpowiadamy, jaki naturalny nawóz pod tuje sprawdzi się najlepiej.
Fusy z kawy pod tuje
Poranna filiżanka kawy dodaje ci energii? Po degustacji nie wyrzucaj fusów - podobnie zadziałają na twoje iglaki! Fusy z kawy cechują się lekko kwaśnym odczynem, więc świetnie sprawdzą się w przypadku popularnych żywotników.
Do ich stosowania możesz podejść na różne sposoby. Jeśli rozcieńczysz szklankę fusów w 10 litrach wody, uzyskasz kapitalny środek do podlewania iglaków. Wystarczy, że będziesz robić to raz na dwa tygodnie, a twoje krzewy odżyją!
Nawożenie tui fusami z kawy przeprowadzisz również bezpośrednio do gleby. Włączenie ich do podłoża poprawi jego strukturę, wpłynie na lepsze napowietrzenie oraz wzbogaci ziemię w składniki odżywcze. Fusy do gleby wystarczy dodawać raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu.
Gnojówka z pokrzywy jako zastrzyk energii dla tui
Właściwości nawozu z pokrzywy pozwoliły już wielu osobom przychylniej spojrzeć na tę parzącą roślinę, która uznawana jest za wszędobylski chwast. Cechuje się licznymi walorami leczniczymi, ale pokrzywa znakomicie sprawdza się również jako naturalny nawóz do roślin ogrodowych. Stanowi bogactwo cennych pierwiastków, w tym potasu, azotu, żelaza, magnezu, cynku i wapnia.
Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy pod tuje?
- Na dnie dużego wiadra ułóż warstwę rozdrobnionych liści - potrzebujesz do tego kilograma pokrzywy.
- Następnie zalej 10 litrami wody.
- Odstaw na trzy tygodnie, pamiętając, by raz dziennie wymieszać zawartość.
- Z pewnością poczujesz niezbyt przyjemny zapach - to zjawisko całkowicie normalne i świadczy o zachodzących procesach fermentacji.
- Gdy z powierzchni zniknie jasna piana, możesz użyć gnojówki z pokrzyw do podlewania tui. Pamiętaj jednak, by bezpośrednio przed użyciem rozcieńczyć ją w wodzie w proporcjach 1:10.