Podziękujesz za ten trik. Mieszanka za 5 zł usunie mech z trawnika szybciej, niż myślisz

Mech z pewnością nie należy do ulubieńców ogrodników. Zielony intruz dość szybko się rozprzestrzenia i z czasem coraz trudniej się go pozbyć. Chociaż stanowi ozdobę lasów, to niewielu z nas chciałoby go znaleźć na swoim trawniku. Istnieje jednak prosty sposób, by się z nim uporać. Wystarczą dwa składniki.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wykorzystaj tani i ekologiczny sposób
Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wykorzystaj tani i ekologiczny sposób123RF/PICSEL

Mech uwielbia rosnąć w zacienionych i wilgotnych miejscach, które sprzyjają jego rozwojowi. Na liście "ulubieńców" znajduje się również trawnik. Na szczęście istnieje prosty i domowy sposób, który pomoże się z nim rozprawić na jakiś czas. Wystarczy przygotować specjalną miksturę, do której przygotowania potrzebne są jedynie dwa składniki.

Mech: występowanie

Mech lubi zacienione i wilgotne miejsca
Mech lubi zacienione i wilgotne miejsca123RF/PICSEL

Mech występuje najczęściej na terenach zalesionych, w skalnych szczelinach lub między kamieniami. Można go również spotkać nad brzegami strumieni. 

Niektóre gatunki mchu przystosowały się do życia w miejskim środowisku i niektóre gatunki można znaleźć wyłącznie na tych obszarach.

Mech na trawniku? Oto, co należy zrobić

Ze względu na to, że mech uwielbia zacienione miejsca, często pojawia się na trawnikach, które mają mniejszy dostęp do światła.

Preferuje ciężkie i zbite podłoże, które charakteryzuje spora wilgoć. Dobrze czuje się w podłożu mającym kwaśne pH (5,5 jednostek).

Mech nie ma korzeni i utrzymuje się na ziemi za pomocą tzw. chwytników. Specjalna budowa umożliwia mu przetrwanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Zdecydowanie trudniej spotkać go w miejscach suchych i dobrze napowietrzonych.

Dlatego też warto napowietrzać trawnik i sprawdzić kwasowość gleby przed zasianiem trawy. Jeśli okaże się zbyt kwaśne, warto przeprowadzić zabieg wapniowania. W tym celu po całej powierzchni należy rozsypać nawóz, a później spłukać go wodą.

Wapno zmniejszy kwasowość gleby, ale również poprawi jej właściwości biologiczne oraz fizyczne i chemiczne. Z wapnem nie należy przesadzać - trawa lubi, gdy pH jest lekko kwaśne (5,5-6,5).

Do listy należy dodać regularne i odpowiednie koszenie trawy. Jeśli będziemy to często robić, unikniemy porostu mchu w ogrodzie. Trawnik powinniśmy kosić przynajmniej raz w tygodniu. Odpowiednia wysokość to 3 centymetry.

Zobacz również:

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wystarczy prosta mieszanka

Jak skutecznie walczyć z mchem domowymi sposobami? Jednym z najbardziej znanych jest specjalny roztwór, który przygotujesz z dwóch składników.

To ekologiczna i przede wszystkim bezpieczna metoda, dzięki której chociaż na moment pożegnasz się z "zielonym intruzem". Do jej przygotowania wystarczy ocet, który kupisz za niecałe 5 zł i woda.

Gdy mech pojawi się na trawniku, wystarczy spryskać go przygotowaną miksturą. Mieszanka octu i wody przeszkodzi w rozwoju mchu i pomoże się go pozbyć chociaż na jakiś czas. Ten domowy sposób sprawdzi się przede wszystkim na niezbyt wielkim obszarze, gdzie pojawił się nieproszony gość.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas