Od tego zacznij prace w ogrodzie
Kwiecień to doskonały moment na zrobienie wiosennych porządków w ogrodzie. Jak zatem przygotować ogród do nowego sezonu, na co zwracać szczególną uwagę i jak unikać popularnych błędów?
Przede wszystkim trawnik
Prace w ogrodzie powinniśmy rozpocząć od zadbania o nasz trawnik. Po zimie może występować na nim grzyb, mający charakterystyczne żółte plamy. Tak powstałą warstwę filcu należy wygrabić, a następnie nakłuciami napowietrzyć glebę. Świetnie sprawdzi się również aeracja - czyli zabieg polegający na nakłuwaniu powierzchni trawnika w celu rozluźnienia zbitego podłoża.
Kwiecień to również odpowiednia pora na przycinanie drzew i krzewów owocowych oraz zastosować opryski na drzewach owocowych. Z przycinaniem wiśni i czereśni trzeba poczekać jednak do lata.
Oczko wodne
Jeśli posiadasz w ogrodzie oczko wodne, o nie również pora się zatroszczyć. Koniecznie usuń stare liście z wody, które są dla glonów pożywieniem. Ponadto trzeba zadbać o przycięcie starych pędów roślin wodnych i nabrzeżnych, by wystawały nieco ponad lustro wody. Jeśli w oczku wodnym jest zbyt dużo glonów, należy dosadzić rośliny podwodne m.in. moczarki i rogatki.
Pamiętaj o iglakach
Iglaki powinny być regularnie przycinane przez cały rok, ale w kwietniu warto sprawdzić stan igieł świerków i modrzewia. Jeśli na igłach zauważymy szkodniki lub grzyb, należy zastosować odpowiednie opryski, które uratują drzewo. To, że iglak został zaatakowany przez chorobę, poznamy po zielonych naroślach na gałęziach. Czasami wyglądem przypominają szyszkę, choć są to tzw. galasy.
Grządki pod zasiewy
Ta czynność wymaga dużej staranności i precyzji. Powierzchnia grządek powinna być przede wszystkim równa - i na to trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeśli w zagłębieniach będzie zbierać się woda po obfitym deszczu, prawdopodobnie ucierpią na tym nasiona. Kolejną czynnością, którą trzeba wykonać to ściółkowanie gleby pod krzewami. Jest to o tyle ważne, że ściółka pomaga w utrzymywaniu w glebie odpowiedniej wilgoci.
Jakie kwiaty posiać w kwietniu?
Wprost do gruntu wysiewamy kwiaty jednoroczne: smagliczkę, chabry, mak, nagietki a także ozdobne słoneczniki. Do skrzynek na rozsadę wysiewamy lwie paszcze, celozje, szałwię.
Musimy zadbać o odpowiednie miejsce do ich przechowywania - temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować między 14 a 20 stopni Celsjusza.
***
Zobacz także: