Pogotowie finansowe, czyli praktyczne sposoby na wyjście z długów
Wielu Polaków boryka się z problemami finansowymi, które często spowodowane są niefrasobliwie zaciągniętymi pożyczkami. Kolejne kredyty wpędzają nas w coraz większą spiralę długów. Jak wyjść cało z takiej opresji? Przedstawiamy kilka niezawodnych sposobów.
W spiralę zadłużenia popaść jest bardzo łatwo. Stojąc w obliczu problemów z płynnością finansową, szukamy pomocy w instytucjach finansowych, zaciągamy kolejne kredyty i tym samym wpadamy w błędne koło. Podpowiadamy, jak raz na zawsze poprawić swoją sytuację finansową.
Skończ z pożyczkami
Podstawowym krokiem, który powinna wykonać osoba chcąca uporządkować swoje problemy finansowe jest zaprzestanie zaciągania kolejnych kredytów.
- Zaciąganie kolejnego zobowiązania nie sprawi, że nasze problemy same się rozwiążą. Odniesie to wręcz odwrotny skutek i pogorszy jeszcze bardziej naszą sytuację finansową. Jeżeli nie starcza nam na bieżące opłaty to sygnał, że powinniśmy porządnie przeanalizować nasze wydatki - tłumaczy Katarzyna Gosiewska, ekspert Intrum Justitia. Chcąc wyjść ze spirali zadłużenia powinniśmy nauczyć się wydawać tyle pieniędzy, ile naprawdę posiadamy lub tyle, ile jesteśmy w stanie oddać w terminie pożyczkobiorcy.
Bądź osobą odpowiedzialną
Nieuregulowane pożyczki nie rozpłyną się w powietrzu. Unikanie kontaktu z bankiem czy firmą windykacyjną pogorszy tylko naszą sytuację. Im wcześniej zaczniemy spłacać nasze zobowiązania, tym całkowita kwota zadłużenia będzie niższa. Należy pamiętać, że nieuregulowany dług rośnie z dnia na dzień, ponieważ zwiększa się kwota odsetek karnych. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z wierzycielem i poinformowanie go o naszych problemach finansowych. W ten sposób możemy wynegocjować rozłożenie długu na raty możliwe do spłaty.
Ustal finansowe priorytety
Chcąc wydostać się ze spirali zadłużenia powinniśmy opracować konkretny plan działania. Warto jest sporządzić listę wszystkich naszych zobowiązań, a następnie ustalić, które z nich powinniśmy zacząć spłacać w pierwszej kolejności.
- Na początku powinniśmy uregulować zaległe zobowiązania oraz te, których przekroczenie daty spłaty może spowodować naliczenie wysokich odsetek karnych. Po otrzymaniu wynagrodzenia od pracodawcy warto jest podzielić sobie pieniądze na te, które potrzebne nam będą na spłatę naszych zobowiązań, opłacenie bieżących rachunków i pozostałe wydatki - dodaje Katarzyna Gosiewska z Intrum Justitia. Planowanie budżetu to bardzo prosty sposób na zorganizowanie naszych wydatków tak, aby nie żyć na debecie do kolejnej pensji.
Zacznij oszczędzać
Warto zapamiętać, że oszczędzanie zaczyna się na zakupach. Bardzo ważne jest, aby porządnie zastanowić się, czy dany produkt jest nam naprawdę potrzebny. Na pewno nie raz zdarzyło się tak, że zakupiliśmy coś, co nie jest przydatne, ale było w promocji. Takie niepotrzebne wydatki uszczuplają tylko nasz budżet domowy. Innymi sposobami na proste oszczędzanie jest chociażby wyprzedaż niepotrzebnych nam rzeczy, czy podróż do pracy rowerem w sezonie letnim.
Rozważ podjęcie kolejnej pracy
Najszybszym rozwiązaniem wydostania się ze spirali zadłużenia może okazać się dodatkowe źródło dochodu. Niekoniecznie musimy decydować się na kolejny etat, bowiem w dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pozwalają na pracę z domu. Możemy również poświęcić swój wolny czas i weekendy na pracę dorywczą. Zarobione w ten sposób pieniądze pozwolą na szybszą spłatę zadłużenia.
- Znalezienie dodatkowego źródła dochodu wydaje się bardzo banalnym rozwiązaniem, jednakże mało osób zadłużonych bierze pod uwagę takie działanie. Jest to duży błąd, który może znacząco wydłużyć czas wyjścia z długów - dodaje Katarzyna Gosiewska.
Chcąc wydostać się ze spirali zadłużenia powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że nie naprawimy naszego budżetu z dnia na dzień. Jest to długotrwały i żmudny proces, wymagający pełnej dyscypliny w realizacji naszych postanowień. Warto jednak wykorzystać przedstawione porady, które pomogą nam zapanować nad naszym budżetem, a to z kolei przyczyni się do poprawy naszej sytuacji finansowej i pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***