Pokrój na kawałki i zalej wodą. Monstera będzie uginać się od dorodnych liści

Liście monstery o zaokrąglonym lub sercowatym kształcie zachwycają urokiem i ciemnozieloną barwą. Coraz więcej osób decyduje się na uprawę tego okazu nie tylko ze względu na efektowny wygląd. Zachęceni informacjami o tym, że jest to roślina łatwa w uprawie, chętnie zapraszamy ją do naszych wnętrz. Jednak pod żadnym pozorem nie należy zostawiać jej całkowicie samej. Zastanawiasz się, dlaczego monstera żółknie? W ten sposób daje do zrozumienia, że zdarzyły się nam pielęgnacyjne potknięcia.

Jak uratować żółkniejącą monsterę i pobudzić ją do wzrostu?
Jak uratować żółkniejącą monsterę i pobudzić ją do wzrostu?123RF/PICSEL

Monstera żółknie, bo została przelana

Dużo łatwiej jest zregenerować roślinę, jeśli przez dłuższy czas zapomnieliśmy o podlewaniu, niż ratować przelaną monsterę. Warto pamiętać o tym, że lepiej jest dostarczać jej wodę obficie, ale rzadko.

Jak często podlewać monsterę?

  • W okresie wiosenno-letnim wystarczy robić to raz w tygodniu.
  • Z kolei jesienią i zimą częstotliwość powinna być zmniejszona do podlewania raz na 10-14 dni.
Jak dbać o monsterę?
Jak dbać o monsterę?123RF/PICSEL

Należy pamiętać, że roślina wymaga lekko wilgotnego podłoża. W celu zabezpieczenia jej przed przelaniem konieczne jest wybranie doniczki z otworami odpływowymi. Pół godziny po podlaniu należy usunąć nadmiar wody zebrany na podstawce.

Zalewanie jej wodą nie przyniesie nic dobrego, doprowadzając do żółknięcia liści monstery. Jeśli notorycznie będziemy popełniać ten błąd, dojdzie do gnicia korzeni i stopniowego zamierania rośliny. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem będzie pobranie nowych sadzonek z pędów wierzchołkowych i rozpoczęcie uprawy monstery od podstaw.

Monstera: Żółknięcie liści po przesadzeniu

Przesadzanie to zabieg, który należy wykonywać co jakiś czas dla zapewnienia roślinie optymalnych warunków do rozwoju. W przypadku młodych okazów zaleca się robić to raz w roku - najlepiej na wiosnę. Gdy mowa o starszych, co najmniej kilkuletnich egzemplarzach, można ograniczyć się do przesadzania monstery raz na dwa lub trzy lata. Zabieg ten czasem okazuje się też kołem ratunkowym, gdy naprawdę przesadziliśmy z podlewaniem.

Zdarza się, że jest to manewr stresujący dla rośliny, czego efektem jest tymczasowa utrata wigoru. Jeśli jednak po kilku tygodniach liście nadal wydają się oklapłe i zaczynają żółknąć, problem może być poważniejszy i wynika z nieodpowiedniego podłoża kiepskiej jakości. Jakiej ziemi potrzebuje monstera? Najlepiej czuje się w przepuszczalnej glebie torfowej. Możemy również wykorzystać uniwersalne podłoże do uprawy roślin doniczkowych.

Sygnał o braku światła

Żółte liście monstery mogą świadczyć o złym wyborze stanowiska. Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości światła, ale nie powinna być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w okolicy okna wychodzącego na wschód albo zachód.

Monsterę szczególnie czujnie obserwujmy jesienią i zimą. Właśnie wtedy łatwo o niedobory światła - może się okazać, że doniczka z rośliną będzie potrzebowała małej przeprowadzki. Inaczej liście nie będą dorodne, nie pojawią się na nich charakterystyczne wcięcia, a z czasem zaczną się przebarwiać.

Takie liście monstery należy usunąć
Takie liście monstery należy usunąć123RF/PICSEL

Domowy nawóz dla monstery

Roślinę można w bardzo prosty sposób zmobilizować do wypuszczenia nowych liści. Jak to zrobić? Przygotuj domowy nawóz z bananów do monstery. Jak się za to zabrać?

  • Oczyszczone skórki z bananów potnij na małe kawałki.
  • Włóż do małego słoika i zalej wodą w temperaturze pokojowej.
  • Zakręć i odstaw na 24 godziny.

Odżywcza mieszanka jest już gotowa! Użyj jej do podlania monstery i obserwuj, jak szybko pojawią się nowe liście.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas