Pomoc medyczna w nocy, weekend lub święta

W każdej z tych sytuacji możesz skorzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Gdzie należy się zgłosić?

Pomoc jest udzielana w godzinach 18–8 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy
Pomoc jest udzielana w godzinach 18–8 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy123RF/PICSEL

Do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wykaz takich placówek (z adresami i telefonami) powinien znajdować się w każdej przychodni POZ i być widoczny z zewnątrz. Pomocne informacje znajdziesz również na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ (telefony, mapki położenia).

Pomoc jest udzielana w godzinach 18–8 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy (soboty, niedziele oraz święta). W ramach nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej możesz uzyskać poradę także przez telefon oraz wezwać lekarza lub pielęgniarkę do domu.

O konieczności wizyty domowej decyduje lekarz (musi ona mieć uzasadnienie medyczne). W jakich wypadkach można skorzystać z takiej pomocy? Gdy dojdzie do nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przynoszą spodziewanej poprawy.

Przykładowe sytuacje: infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, bóle brzucha nieustępujące po środkach rozkurczowych, biegunka i wymioty, bóle głowy nieustępujące po środkach przeciwbólowych, nagłe bóle kręgosłupa, stawów, zaostrzenie dolegliwości choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej).

Dyżurujący lekarz jest zobowiązany do udzielania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Może także skierować cię do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia.

Jakie usługi nie są świadczone?

Wizyty kontrolne, wystawienie recepty na stosowane stale leki, wypisanie skierowania do specjalisty lub rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia. W takich sprawach powinnaś zgłosić się do swojej przychodni POZ (w godz. 8–18). Co jest wymagane? Aby bezpłatnie skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, musisz być ubezpieczona. Nie potrzebujesz żadnego skierowania. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przysługują ci także zabiegi pielęgniarskie. Są wykonywane na zlecenie lekarza lub jako kontynuacja rozpoczętego wcześniej leczenia.  Prawo do pomocy medycznej W przychodni, na izbie przyjęć, nie trzeba okazywać żadnych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy podać numer PESEL pacjenta i okazać dokument potwierdzający tożsamość. Rejestratorka potwierdzi w bazie e-Wuś ubezpieczenie pacjenta.

Gdy nie masz dokumentu tożsamości lub baza nie działa (co może się zdarzyć w elektronicznym systemie), składasz oświadczenie, że jesteś ubezpieczona.

Ale uwaga! Zgodnie z art. 1 ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, każda osoba znajdująca się „w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego” ma prawo do natychmiastowej pomocy. Także osoby nieubezpieczone mają prawo uzyskać ją bezpłatnie!

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas