Pomoże na żołądek i wątrobę. Niemal każdy ma go w kuchni

Rozmaryn raczej kojarzy się nam z pieczeniem mięs i z ludową pieśnią "O mój rozmarynie". Jednak okazuje się, że ta roślina ma swoje zastosowanie także w ziołolecznictwie. Warto mieć ją w swojej kuchni, gdy zacznie nam doskwierać żołądek lub wątroba.

Napar z rozmarynu ukoi żołądek
Napar z rozmarynu ukoi żołądek123RF/PICSEL

Rozmaryn - niedoceniona roślina. Moja mama leczy nią żołądek

Rozmaryn to nie tylko popularna przyprawa kulinarna, ale również roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych. Napar z rozmarynu od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej jako remedium na różne dolegliwości.

To właśnie z przekazów rodzinnych, mamy tę niezwykle prostą recepturę na napar w swoich zbiorach. Ona także pomaga mojej mamie, kiedy zaczyna odzywać się jej wrażliwy żołądek.

Ale dlaczego właściwie rozmaryn? Jest to roślina bogata w składniki aktywne, takie jak olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki oraz kwas rozmarynowy, które wspierają zdrowie na wielu poziomach. Rozmaryn wspomaga produkcję soków żołądkowych i żółci, co ułatwia trawienie tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Łagodzi wzdęcia, bóle brzucha oraz uczucie ciężkości. Napar działa pobudzająco i poprawia koncentrację dzięki właściwościom stymulującym układ nerwowy. Pomaga w walce z uczuciem zmęczenia i wspiera pamięć.

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i rozkurczowemu napar może wspierać łagodzenie bólów głowy, mięśni i stawów. Dodatkowo zawarte w rozmarynie antyoksydanty wzmacniają układ odpornościowy, chroniąc organizm przed infekcjami.

Jak przygotować napar? To banalnie proste

Przygotowanie naparu jest niezwykle proste
Przygotowanie naparu jest niezwykle proste123RF/PICSEL

Przygotowanie naparu z rozmarynu jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych składników.

Składniki:

  • 1 łyżeczka suszonych liści rozmarynu (lub 2-3 świeże gałązki),
  • 250 ml wrzącej wody,
  • opcjonalnie: miód lub plasterek cytryny dla smaku.

Przygotowanie:

  1. Umieść rozmaryn w filiżance lub kubku.
  2. Zalej go wrzącą wodą.
  3. Przykryj napar i odczekaj 10 minut, aby liście uwolniły swoje składniki aktywne.
  4. Przecedź napar przez sitko, aby usunąć liście.
  5. Jeśli chcesz, dodaj odrobinę miodu lub plaster cytryny.

Napar można pić 1-2 razy dziennie, najlepiej po posiłku, aby wspomóc trawienie. Aby zauważyć korzyści, warto stosować go regularnie przez kilka tygodni, ale nie przekraczaj dwóch filiżanek dziennie, ponieważ rozmaryn ma działanie pobudzające.

Chociaż rozmaryn jest naturalnym środkiem leczniczym, jego stosowanie wymaga rozwagi. Należy unikać picia naparu z rozmarynu w trakcie ciąży i karmienia piersią. Napar także nie jest zalecany dla dzieci poniżej 12. roku życia. Mimo że rozmaryn poprawia krążenie, w nadmiarze może podnosić ciśnienie krwi, więc osoby z nadciśnieniem także powinny z niego zrezygnować.

Ratunek dla wątroby. Dostępne i tanie warzywa oraz ziołaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas