Pomysłowe strategie na skuteczne zarządzanie korespondencją

Papier często bywa podstawową przyczyną bałaganu w naszym domu. Jednym z jego głównych źródeł jest stały dopływ broszur, ulotek i kopert z przepełnionej skrzynki na listy. Na szczęście przygotowaliśmy dla was kilka pomysłów, które pozwolą na łatwe pozbycie się wszechobecnych stosów papierowych śmieci. Warto wprowadzić przynajmniej kilka z tych strategii do swojej cotygodniowej rutyny. Będziecie zaskoczeni, jak szybko zmniejszy się stos zalegającej na stole makulatury.

jak zarządzać korespondencją
jak zarządzać korespondencją© Photogenica

Miejsce przeznaczone na pocztę

listy
© Photogenica

Zacznij od stworzenia specjalnego miejsca, gdzie odkładać będziesz wszelką korespondencję. Powinno ono znajdować się w pobliżu wyjścia - najlepiej w przedpokoju. Miejsce to będzie niezwykle ważne w naszych zmaganiach z tonami papieru. Właśnie tam możesz podjąć natychmiastowe działania, segregując ważną korespondencję i pozbywając się "chwastów". Możesz też poczekać do końca tygodnia lub chwili, gdy będziesz miał trochę wolnego czasu. Trzymanie stosów przychodzącej korespondencji w jednym miejscu pomoże nam łatwiej zapanować nad chaosem.

Mądre zarządzanie subskrypcjami

Subskrybujesz wiele czasopism? Jeśli marzysz o zachowaniu porządku w swoim domu, zachowuj tylko ich dwa numery - bieżący i ten z zeszłego miesiąca. Reszta powinna zostać poddana recyklingowi. Jeśli jednak lubisz mieć dostęp do archiwalnych artykułów, wyrób sobie kartę biblioteczną lub wykup abonament w serwisie internetowym. Zapewni ci to niemal nieograniczony dostęp do dowolnego czasopisma (również tych, których nie ma już w druku).

Korzystanie z sieci

W odchudzeniu stosów pocztowych śmieci znacząco pomoże częściowa rezygnacja z używania papieru. Gdy przeniesiesz się już na internetowe konta bankowe i rozliczeniowe, zaoszczędzisz fortunę na blankietach, kopertach i znaczkach. Korzystanie z internetu ma również inne plusy. Dzięki niemu możesz zaplanować powtarzalność płatności i nigdy nie przeoczysz już ważnego terminu! Wystarczy podejść do najbliższego oddziału banku i zapytać o więcej informacji.

Zapamiętaj ważne daty

Wiele przychodzących za pośrednictwem poczty wiadomości wymaga naszej reakcji w określonym czasie. Są to np. zaproszenia na urodziny, bony terminowe, zaproszenia na lokalne promocje i wydarzenia kulturalne. Podczas przepatrywania poczty zawsze warto mieć pod ręką kalendarz, długopis oraz terminarz. Zapisz w nim ważne daty. Gdy już zostaną one utrwalone możesz bez obaw pozbyć się oryginalnej wiadomości. Możesz również skorzystać z tablicy ścieralnej - zapewni ci ona większą elastyczność w przesuwaniu elementów.

Przygotowania do recyklingu

Gdy jesteś już gotowy na pokonanie bałaganu, dlaczego nie uczynić tego w ekologiczny sposób? Przygotuj specjalny kosz do recyklingu - najlepiej blisko miejsca, w którym przeglądasz pocztę. Trafiać będą tam niezbyt ważne wiadomości, ulotki, katalogi oraz inne papierowe śmieci, które zwykle wyrzucasz bez czytania. Możesz też skorzystać z pomocy specjalistycznych serwisów, które ochronią nas przed nadmierną ilością pocztowego spamu.

Ochrona tożsamości przed spamerami

Chyba każdego z nas denerwuje konieczność pozbywania się setek wiadomości śmieciowych - zwłaszcza promocyjnych ofert karty kredytowej. Nie powinno się ich jednak wrzucać bezpośrednio do kosza. Wszelkie kody kreskowe, które pojawiają się na kopertach i w listach, można połączyć z naszymi danymi osobowymi, bardzo cennymi dla złodziei tożsamości i spamerów. Dlatego też warto zainwestować w niszczarkę i ustawić ją blisko miejsca otwierania i segregacji poczty.

Niech stanie się to twoją rutyną!

niszczarka do starej korespondencji
© Photogenica

Teraz warto przejść od słów do czynów. Drobiazgowa segregacja poczty powinna stać się jednym z twoich nawyków (nie ważne, czy robisz to codziennie, czy też pod koniec tygodnia). Odstaw na bok ważne wiadomości, rachunki i katalogi, z którymi chcemy się zapoznać. Całą resztę wrzuć do kosza (lub skorzystaj z niszczarki). Oczywiście rzeczy do wyrzucenia będzie znacznie więcej, niż tych, które chcemy zatrzymać. Jednak, aby strategia ta mogła skutecznie działać, konieczna jest nasza pracowitość i sumienność. Na naszym stosie korespondencji nie powinny znaleźć się wiadomości, które leżą tam dłużej niż tydzień.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas