Poradnik SOS dla storczyków. Sprawdź co robić, gdy marnieją w oczach
Patrzysz na swoje storczyki i widzisz, że wyglądają marnie? Pewnie zastanawiasz się, co może być tego powodem. Często są to choroby pleśniowe lub zła pielęgnacja roślin. Dlatego, zanim zdecydujesz się na uprawę orchidei, przeczytaj niezbędne informacje na ich temat. Jak uratować storczyka? Co robić, gdy przestanie bujnie rosnąć? Podpowiadamy.
Spis treści:
Dlaczego storczyk obumiera?
Najczęstszym powodem obumierania storczyków jest ich zła pielęgnacja. Czego najbardziej nie lubią orchidee?
Zbyt dużej ilości słońca: jeśli zauważysz na liściach brązowe plamy, zastanów się nad miejscem dla storczyka. Preferują rozproszone światło, zbyt intensywne przyczynia się do ich usychania.
Przelania: rośliny te mają delikatny system korzeniowy. Nadmierna ilość wody lub brak odpływu doprowadza do jego gnicia.
Złego podłoża: największy błąd to wykorzystanie zwykłej ziemi. Lepiej udać się do sklepu ogrodniczego i kupić odpowiednią glebę dla orchidei.
Źle dobranej doniczki: powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości rośliny.
Warto pamiętać, że storczyki źle znoszą zmianę miejsca i niepotrzebne przycinanie. Jeśli zauważysz więdnące pędy lub liście, zostaw je w spokoju.
Zgniłe korzenie storczyków - dlaczego?
Najczęstszym powodem jest przelanie rośliny. W takim wypadku należy wyciągnąć orchidee z doniczki. Następnie delikatnie usuń zniszczone części korzeni i połóż okaz w lekko nasłonecznionym miejscu. Powinien być tam również odpowiedni przepływ powietrza. Gdy przeschnie, przesadź storczyka do nowego podłoża. Nie podlewaj przez kilka dni, by rany po cięciu zagoiły się. Dopiero wtedy można zadbać o nawilżenie korzeni. Nie nawadniaj orchidei od góry, tylko wykonaj kąpiel. Do miski nalej trochę wody i umieść tam storczyki na około 20 minut. Po wyjęciu zaczekaj, aż nadmiar płynów odcieknie.
Zwiędnięte i suche liście orchidei
Przyczyną tego stanu rzeczy jest suche powietrze lub zbyt duża ilość słońca. W zimie, kiedy ogrzewamy pomieszczenia, wilgotność powietrza jest zaburzona. Pamiętaj, by regularnie zraszać orchidee i monitorować jej stan. Jeśli to nie pomoże, znajdź dla niej bardziej wilgotne miejsce. Ważne, by panowała tam dobra cyrkulacja powietrza. Pamiętaj też o systematycznym podlewaniu roślin.
Atak pleśni na storczyki
Niepokojącym sygnałem są czarne plamy na kwiatostanach oraz szary nalot na liściach. W tym wypadku należy jak najszybciej zastosować preparaty grzybobójcze i przesadzić okaz do nowej ziemi. Niestety w wielu przypadkach nie da się odratować zaatakowanego storczyka. Dlatego szybkie działanie przynosi wymierne korzyści.
Czy można uratować złamanego storczyka?
To wszystko zależy od tego, w którym miejscu został złamany pęd. Gdy poniżej tego miejsca znajduje się zgrubienie (węzeł), to jest spora szansa. Uszkodzenie należy skleić plastrem i dać orchidei czas na regenerację. W przeciwnym wypadku trzeba poczekać, aż orchidea wypuści nowy pęd, a stary usunąć. Niekiedy skutki pęknięcia okazu są tak poważne, że soki roślinne nie mogą krążyć. Ich funkcją jest odżywianie storczyka, bez nich okaz obumiera.
Zobacz: