Posadź w ogrodzie i uwolnij się od kleszczy. Jakich roślin boją się te pasożyty?

Kleszcze to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Początek wiosny to moment, gdy pojawia się ich coraz więcej i zaczynają atakować niemal z każdej strony. By się przed nimi uchronić, można zastosować naturalne sposoby. Warto więc zabezpieczyć ogród roślinami, których zapach odstrasza te pasożyty. Jak pozbyć się kleszczy?

Aksamitka to roślina, która odstrasza kleszcze
Aksamitka to roślina, która odstrasza kleszcze123RF/PICSEL

Groźne ukąszenia kleszczy

Kleszcze to pajęczaki, które są pasożytami. Żerują w celu pozyskania niezbędnej do rozwoju ludzkiej bądź zwierzęcej krwi. Uwielbiają przebywać w wysokich trawach oraz na krzewach, a więc jesteśmy na nie narażeni na łąkach, w parkach, lasach, ogródkach i działkach rekreacyjnych. Mitem jest jednak to, że skaczą na swoje ofiary z drzew.

Po spacerze trzeba więc dokładnie przejrzeć ubrania i ciało, by upewnić się, że nie przynieśliśmy kleszczy do domu oraz czy żaden pajęczak nie zdążył się już wbić w skórę. Okazuje się, że najczęściej atakują i wkłuwają się m.in. przy linii włosów, za uszami, na szyi i pod pachami oraz w zgięciach ręki, w pachwinach, w okolicach pępka, a także pod kolanami.

Kleszczom w zlokalizowaniu potencjalnego żywiciela pomaga narząd Hallera znajdujący się na pierwszej parze odnóży.
Kleszczom w zlokalizowaniu potencjalnego żywiciela pomaga narząd Hallera znajdujący się na pierwszej parze odnóży. 123RF/PICSEL

Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Kleszcze nie wydają żadnych dźwięków, chowają się w trawie, a dzięki kolorowi swojego ciała wtapiają się w otoczenie, przez co ciężko je zauważyć. Poza tym ich ukąszenie za sprawą substancji znieczulającej jest bezbolesne, co jeszcze bardziej ułatwia im żerowanie. Trudno więc ich całkowicie uniknąć, zwłaszcza regularnie spacerując po lesie. Wbrew pozorom ciemne ubranie nie jest pomocne w ochronie przed nimi. Wszystko przez to, że kleszcze są po prostu ślepe. W zlokalizowaniu potencjalnego żywiciela pomaga im narząd Hallera znajdujący się na pierwszej parze odnóży.

Ryzyko ataku kleszczy można jednak zminimalizować na własnym podwórku. Wystarczy posadzić w ogrodzie rośliny, które za sprawą wydzielanych substancji i zapachów odstraszają te pasożyty:

  • lawenda
  • aksamitka
  • rozmaryn
  • szałwia
  • kocimiętka
  • trawa cytrynowa
  • melisa
  • mięta cytrynowa
  • wrotycz pospolity
  • złocień dalmatyński
Aby "odstraszyć" kleszcze, warto zasadzić w ogrodzie m.in. lawendę
Aby "odstraszyć" kleszcze, warto zasadzić w ogrodzie m.in. lawendęEast News

Co na kleszcze?

Chcąc uchronić ogród przed zasiedleniem się kleszczy, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy regularnie kosić trawę. Pomocna może być również ściółka z kory, która jest dla kleszczy sporym utrudnieniem w przemieszczaniu się. Sadząc krzewy, trzeba mieć na uwadze, by nie robić tego zbyt gęsto.

Kleszcze lubią przebywać w ciemnych i zacienionych miejscach, a więc wielu zaleca pozbywanie się z działki stosów liści oraz innych resztek roślin. Pozostawianie ich w ogrodzie jest istnym zaproszeniem dla kleszczy. To samo tyczy się przechowywania drewna na gruncie. Lepiej składować je w suchym i nasłonecznionym miejscu, najlepiej na paletach.

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy kleszcze zaczynają atakować
Przełom marca i kwietnia to czas, gdy kleszcze zaczynają atakować123RF/PICSEL

Najczęściej możemy się spotkać z kleszczem pospolitym, ale jak się okazuje, w Polsce żyje nawet 20 gatunków tych pajęczaków.

Kleszcze unikają pewnych zapachów, a więc właśnie w taki sposób można z nimi walczyć. Wielu zaleca wykorzystywać w tym celu olejek lawendowy, goździkowy, cytronelowy czy też z drzewa herbacianego. Przed użyciem warto je jednak rozcieńczyć, a następnie spryskać skórę bądź ubranie.

W trosce o ogród, taras i miejsca, w których spędzamy mnóstwo czasu wiosną oraz latem można zastosować zapachowe opryski. Na sklepowych półkach jest mnóstwo chemicznych produktów, które mają na celu pozbycie się kleszczy z przydomowego podwórka.

Można również postawić na naturalne sposoby. Ogrodnicy polecają m.in. opryski z wywaru na bazie tataraku. Zawiera on olejek eteryczny mający w swoim składzie spore ilości odstraszającego kleszcze azaronu. Innym sposobem jest zmielenie go i rozsypanie w ogrodzie. Poza tym skutecznie może zadziałać oprysk z wody wymieszanej z cynamonem bądź goździkami.

***

"Wydarzenia": Ich ugryzienie może powodować boreliozę. Lekarz radzi Jak usunąć kleszczaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas