Pośpiech nie zawsze popłaca. Rośliny nie przetrwają kolejnego sezonu

Rośliny na balkonie cieszą oko wiosną i latem. Jeśli mamy egzemplarze wieloletnie, jesienią trzeba się nimi należycie zająć. Chodzi o zabezpieczenie ich przed przymrozkami, ponieważ w błyskawicznym czasie mogą po nich zmarnieć. Jak uchronić rośliny balkonowe przed mrozem? Sprawdźmy.

Rośliny na balkonie trzeba zabezpieczyć przed przymrozkami. Inaczej zmarnieją
Rośliny na balkonie trzeba zabezpieczyć przed przymrozkami. Inaczej zmarniejąTomasz HirkyjArchiwum autora

Kiedy zabezpieczamy rośliny na balkonie przed przymrozkami?

Przymrozki są zdradliwe. Jeśli występują, a nie zabezpieczyliśmy naszych roślin na czas, to już po jednej nocy są mniej atrakcyjne, marnieją i tracą pędy. Z drugiej strony, nie ma co się z tym - bardzo kluczowym - zabiegiem spieszyć. Istnieje bardzo łatwa zasada: bacznie sprawdzamy prognozy pogody. Gdy mamy pewność, że w nocy albo nad ranem wystąpią ujemne temperatury, trzeba zacząć działać.

Jeśli pośpieszymy się z zabezpieczeniem roślin przed przymrozkami, działania mogą być opłakane w skutkach. Przedwczesna osłona przed zimnem może je pobudzić delikatnie do wzrostu, a tym bardziej je osłabić, co sprawi, że z czasem zaczną marnieć albo zamierać.

Na balkonie można uprawiać nawet ziemniaki... w workachInteria.tv

Jak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami?

Pelargonie mogą kwitnąć długo, wtedy przed przymrozkami warto je schować do pomieszczenia
Pelargonie mogą kwitnąć długo, wtedy przed przymrozkami warto je schować do pomieszczenia123RF/PICSEL

Jeśli mamy ukwiecony balkon i uprawiamy na nim jeszcze kwitnące pelargonie albo surfinie, to na czas przymrozków możemy przenieść je do cieplejszego miejsca. Dobrze sprawdzi się ganek, piwnica, albo garaż. Musimy wziąć jednak pod uwagę to, że dwa ostatnie miejsca muszą mieć okna, aby roślina miała dostęp do światła słonecznego.

A co zrobić, kiedy nasze surfinie i pelargonie już przekwitły? Wtedy mamy czas, aby podjąć decyzję, czy chcemy je przezimować. Jeśli tak, to musimy wszystkie łodygi diametralnie skrócić (trzeba pozostawić ok. 10 cm części), a następnie przenieść do jasnego i ciepłego miejsca. Ponadto ograniczamy podlewanie: wodę możemy dozować około raz w miesiącu.

Zimowanie roślin na balkonie

Niektóre rośliny są mrozoodporne, ale na balkonie sobie nie poradzą
Niektóre rośliny są mrozoodporne, ale na balkonie sobie nie poradzą123RF/PICSEL

Mamy w balkonie inne zielone rośliny? One, choć w zasadzie są mrozoodporne, to również powinny być zabezpieczone przed mrozem. Dlaczego? Wszystko przez fakt, że bryły korzeniowe nie są izolowane zimą, ponieważ rosną w płytkich pojemnikach. Dlatego trzeba doniczki osłonić. W jaki sposób? Dobrym pomysłem będzie gruba tektura albo styropian, albo mata słomiana. Jeśli nasz balkon zdobią mniejsze egzemplarze, można doniczki ustawić w większym pojemniku i przysypać ściółką lub korą sosnową. Tak zabezpieczone rośliny ustawiamy w takim miejscu balkonu, gdzie będą osłonięte zarówno przed podmuchami wiatru, jak i nadmiarem światła słonecznego.

Pamiętajmy, aby zabezpieczenie roślin przed zimą nastąpiło dopiero wtedy, kiedy przymrozki stały się już faktem, a temperatury oscylują około zera stopni Celsjusza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas