Poznaj 5 największych zalet zmywarek wolnostojących

Wybór zmywarki to ważny element tworzenia aranżacji kuchni, zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. W przypadku zmywarki wziąć pod uwagę trzeba całkiem sporą liczbę parametrów, natomiast na początku należy przede wszystkim zastanowić się, czy wybierasz zmywarkę wolnostojącą, czy tę do zabudowy. Dzisiaj przedstawiamy zalety pierwszego typu.

Dlaczego warto zainwestować w zmywarkę do naczyń?

Zmywarki wolnostojące kosztują od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Wiele zależy tutaj od bardzo szczegółowych parametrów, przede wszystkim związanych z oszczędnością mediów. Optymalizacja poboru wody, zużycia detergentu, jak i energooszczędność to bardzo ważne elementy oceny konkretnego modelu. Niezależnie od wybranej opcji zmywarka to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni i to z co najmniej kilku powodów. Pierwszym jest oczywiście wygoda. Nie musisz wkładać wysiłku w zmywanie po rodzinnym posiłku, jak i większej imprezie. Z tym wiąże się również oszczędność czasu - zamiast zmywać, możesz zająć się zupełnie innymi zadaniami lub po prostu odpocząć. W końcu nie bez znaczenia jest również ekologiczny wymiar zmywarki. Najnowsze rozwiązania są energooszczędne, jednocześnie zaś zmywarka w porównaniu z myciem ręcznym zużywa zdecydowanie mniej wody, pozwalając na osiągnięcie wymiernych oszczędności w tym względzie. Zmywarka wolnostojąca w dłuższej perspektywie może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia wydatków na prąd i wodę.

Do zabudowy czy wolnostojąca - co wziąć pod uwagę?

Wybór między zmywarką wolnostojącą, a tą do zabudowy to problem z zakresu ogólnej aranżacji kuchni. Bardzo często zabudowana zmywarka oznacza także zabudowę płyty, piekarnika, czy nawet lodówki. Takie rozwiązanie wymaga bardzo przemyślanego projektu z dokładnym zaplanowaniem -­ co, gdzie i jak zostanie umieszczone. Wszystko musi do siebie idealnie pasować na wymiar, nie ma mowy o jakiejkolwiek dowolności. Plusem jest oczywiście spójność całego projektu, wysoka estetyka (pod warunkiem oczywiście, że znajdziesz ekipę, która projekt zrealizuje w odpowiednim standardzie). W przypadku zmywarki wolnostojącej możliwości ustawienia jest więcej. Masz przestrzeń na testowanie różnego rodzaju rozwiązań, nie musisz od razu mieć projektu całej kuchni, tylko swobodnie możesz ją uzupełniać o kolejne elementy. 

Zalety zmywarki wolnostojącej

Zmywarka wolnostojąca jest rozwiązaniem, po które nadal sięga wiele osób, mimo że trend tworzenia kompletnej zabudowy kuchennej również jest silny. Wybór zmywarki wolnostojącej często wynika z oczywistych zalet tego typu modeli. 

  1. Zmywarka wolnostojąca jest tańsza. Nie wymaga dodatkowych rozwiązań, które trzeba zastosować, aby zmywarka mogła zostać obudowana dodatkową warstwą drewna lub innego materiału. To zaś przekłada się wprost na cenę urządzeń. 
  2. Modele wolnostojące są łatwiejsze w montażu. Wystarczy podłączyć zmywarkę do prądu, wody i odprowadzania ścieków. Nie trzeba natomiast idealnie dopasowywać jej do całej zabudowy, ustawiać razem z innymi elementami wyposażenia w precyzyjnie zaplanowanym ciągu, zwracać uwagi na dobre przyleganie do blatu i innych elementów konstrukcji.
  3. Łatwiejszy dostęp w razie jakiejkolwiek awarii, bezproblemowa wymiana to bardzo ważna zaleta zmywarki wolnostojącej. Zabudowa jest atrakcyjna wizualnie, w przypadku jakiejkolwiek awarii z reguły jednak stanowi dodatkową barierę, którą trzeba pokonać, aby dostać się do konkretnego miejsca, które odpowiada za pojawienie się problemu. Wymiana sprzętu bez generalnego remontu kuchni także jest trudniejsza w przypadku zmywarki w zabudowie. 
  4. Możliwość wyboru zmywarki z panelem sterowania to rozwiązanie, które ceni sobie wiele osób. Taki zewnętrzny wyświetlacz daje pełną informację o tym, ile czasu będzie trwał program. Taką zmywarkę obsługuje się znacznie łatwiej. Panel jest bowiem z reguły większy niż ten wbudowany w wewnętrzną część drzwi. 
  5. Większe możliwości aranżacji - wbrew pozorom zmywarki wolnostojące dają nieco więcej możliwości aranżacyjnych niż jednolita zabudowa. Szczególnie jeśli zdecydujesz się na mniej oczywistą obudowę konkretnego modelu. 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy