Reklama

Reklama

Praca na działce bez bólu pleców

Sadzenie roślin, pielenie, przekopywanie rabat to dla wielu osób przyjemność, ale też często spore obciążenie dla kręgosłupa i stawów. Pod koniec dnia możemy czuć ból, zwłaszcza w dole pleców. Jak go uniknąć?

Podczas sadzenia roślin na rabatach lub pielenia

Najlepiej przyklęknij na jednym kolanie, co sprawi, że nie będziesz musiała nadmiernie się schylać i nadwyrężać kręgosłupa. Dobrą pozycją jest też praca na klęczkach z wyprostowanymi plecami (pod kolana warto podłożyć np. złożony koc). W pozycji klęczącej nie przysiadaj na piętach, wtedy musisz mocno się pochylić do przodu, co obciąży kręgosłup. Nie siadaj też na niskim stołeczku - wtedy nogi i biodra są przykurczone, a żeby dosięgnąć ziemi, musisz mocno wygiąć plecy. Obciążające dla kręgosłupa jest także pielenie na stojąco, na wyprostowanych nogach, z pochylaniem się do ziemi. To może nie tylko przysporzyć bólu, ale nawet spowodować uraz kręgosłupa.

Reklama

W czasie grabienia, przekopywania ogródka

Pracując grabiami czy łopatą, zawsze ustawiaj nogi w wykroku i staraj się mieć proste plecy. Nogi powinny być ugięte w kolanach, nie należy pracować z wyprostowanymi. Odciążeniem dla kręgosłupa będzie dobranie narzędzia do swego wzrostu. Nie stawaj w rozkroku, z nogami wyprostowanymi, mocno pochylona, ze zgiętymi w pałąk plecami.

Dobry Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy