Projekty domów – jaki wybrać, by wygodnie mieszkać przez lata?
Wybór projektu domu jest równie ważny, co wybór miejsca, w którym go postawimy. Lokalizacja ma wpływ na kwestie takie, jak dojazd do pracy czy szkoły, jest jednak istotna także w czasie wolnym – piękny widok z okna pomaga się odprężyć i cieszyć czasem spędzanym we własnych czterech kątach. Dobry projekt domu potrafi jednak zaważyć o tym, czy mieszka nam się w nim wygodnie.
Projekty domów - główne rodzaje
Domy możemy podzielić według kilku kryteriów. Przede wszystkim rozróżniamy domy małe, średnie i duże - umowną granicą jest do ok. 120 metrów kwadratowych dla małych, 150-160 metrów kwadratowych dla średnich - powyżej tej powierzchni mówimy o domach dużych. Mowa oczywiście o powierzchni użytkowej, a więc dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych może być rozległym domem parterowym lub piętrowym - to ostatnie rozwiązanie będzie korzystniejsze przy mniejszej działce. Drugim kryterium jest właśnie ilość poziomów - domy mogą być parterowe, piętrowe (także z poddaszem) oraz wielopoziomowe. Jak wspominaliśmy, dla osób ceniących wielkie, rozległe przestrzenie, dom parterowy może być idealnym rozwiązaniem - w połączeniu z dużymi oknami i minimalistyczną bryłą powstaje wielka, przypominająca lofty, przestrzeń. Takie rozwiązanie może być dobre także dla rodzin z dziećmi, o ile w projekcie zostanie uwzględniony podział na strefy - dzienną i nocną - oraz odpowiednia ilość sypialni. Domy rozróżniamy także ze względu na zabudowę dookoła. Zgodnie z tym kryterium rozróżniamy domy wolnostojące, bliźniaki oraz domy szeregowe.
Projekty domów energooszczędnych
Ważnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę jest także energooszczędność domu. W dłuższym czasie najbardziej opłacalne są domy energooszczędne oraz pasywne - potrafią wielokrotnie obniżyć ilość energii potrzebnej do ogrzania całej powierzchni. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej zwarta bryła, tym bardziej energooszczędny jest dom - jeżeli chcemy zmaksymalizować oszczędności, najlepiej więc zdecydować się na dom w formie sześcianu. Projekt i wykonanie mogą kosztować nieco więcej, niż w przypadku domów standardowych, jednak taka inwestycja szybko się zwraca.
Najlepsze projekty domów dla rodzin
Rodziny z dziećmi muszą szczególnie starannie dobierać właściwe projekty - z jednej strony dom musi zapewniać wygodną komunikację, z drugiej - członkowie rodziny powinni mieć poczucie prywatności w swoich pokojach. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla rodzin mogą być projekty domów piętrowych lub z poddaszem - dzięki temu dorastające dzieci będą miały własny kąt, a dorośli członkowie rodziny także będą mogli cieszyć się prywatnością.
Pełnoprawnymi członkami rodzin są także nasi czworonożni podopieczni, i o nich również warto pamiętać projektując dom. Choć modne są ostatnio duże, otwarte przestrzenie, to nawet jeżeli nie planujemy na co dzień oddzielać pokoi drzwiami, warto awaryjnie mieć taką możliwość - szczególnie dotyczy to opiekunów kotów, które czasami trzeba oddzielić od siebie nawzajem lub od któregoś pomieszczenia. Rozwiązaniem łączącym użytkowość i estetykę mogą być w takiej sytuacji drzwi przesuwne, które - gdy nieużywane - chowają się w ścianie.
Jaki projekt domu dla pary?
Para nie planująca posiadania potomstwa może zdecydować się na mniejszy projekt z większą
wspólną powierzchnią - o późniejszy podział przestrzeni może zadbać później, wprowadzając np. ruchome ścianki działowe czy parawany. Dzięki temu dom będzie nadawał się zarówno do pracy, jak i na spotkanie w szerszym gronie. Duży otwarty salon połączony z kuchnią pozwoli na wygodne poruszanie się po takiej przestrzeni. Dla takiej dwuosobowej rodziny wygodnym rozwiązaniem będzie zarówno dom piętrowy, jak i parterowy - brak konieczności podziału domu na strefy "dla dorosłych" i "dla dzieci" pozwala na większą swobodę w planowaniu.
Gdzie zamówić projekt domu?
Istnieje wiele firm specjalizujących się zarówno w projektowaniu domów na zamówienie, jak i oferowaniu gotowych projektów. Projekt domu można kupić także online. Warto zapoznać się z dostępną ofertą i dobrze przemyśleć wybór projektu - budynek, w którym będziemy mieszkać, musi być dopasowany do naszych potrzeb, w przeciwnym razie brak komfortu może przełożyć się na obniżenie jakości naszego życia.