Reklama

Reklama

Prosty trik na pozbycie się pestek z czereśni

Drylowanie czereśni to czynność nie tylko bardzo czasochłonna, ale i nie należąca do najprzyjemniejszych. Jeśli nie posiadamy w domu drylownicy, wcale nie musimy załamywać rąk. Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym bez problemu poradzimy sobie z pestkami czereśni.

Mimo że czereśnie w 80 proc. składają się z wody, to nie brakuje w nich wielu potrzebnych organizmowi witamin i minerałów. Czereśnie są źródłem m.in. witaminy C, kwasu foliowego, niacyny, witaminy A i K, ryboflawiny czy tiaminy. Ponadto w owocach znajduje się magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas jod i cynk.

Czereśnie posiadają duże ilości błonnika pokarmowego, który ma niebagatelny wpływ na prawidłowe działanie układu pokarmowego, zmniejszając tym samym problem związany z tzw. jelitem drażliwym.  W związku z dużą zawartością składników odżywczych, owoce te szczególnie polecane są kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią. Nie należy jednak przesadzać ze spożywaniem zbyt dużych ilości czereśni z uwagi na fakt, iż są one ciężkostrawne, co może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Reklama

Czytaj także: Jak pozbyć się robaków z czereśni? Prosty trik

Jak poradzić sobie z pestkami czereśni bez drylownicy?

Słomka do picia i butelka - czereśnię kładziemy na butelce z wąską szyjką, by owoc nie wpadł do środka. Następnie za pomocą słomki drylujemy czereśnię, aż pestka spadnie na dno butelki. Dzięki temu trikowi unikniemy bałaganu związanego z porozrzucanymi pestkami.

Warto wiedzieć: Ogonki czereśni - właściwości i zastosowanie

Wsuwka do włosów - brzmi dziwacznie, ale zapewniamy, że działa. Wsuwkę do włosów należy lekko rozchylić, a następnie włożyć ją do czereśni i delikatnie obracać.

Nóż kuchenny - to również łatwy i szybki sposób na usunięcie pestek z czereśni.  Ostrzem noża delikatnie nacinamy owoc i bez problemów usuwamy z niego pestkę.

Łyżeczka deserowa - jej niewielki rozmiar doskonale sprawdza się podczas wydrążania pestek. Czubek łyżeczki wbijamy w czereśnię i spokojnym ruchem wyciągamy pestkę. 

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czereśnie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy