Rośliny doniczkowe dla zapracowanych

Kochasz rośliny doniczkowe, ale nie potrafisz o nie zadbać? Twoje kwiaty szybko więdną i żółkną im liście? Jeśli myślisz, że uprawa i pielęgnacja roślin nie jest dla ciebie, to jesteś w wielkim błędzie! Najprawdopodobniej masz w domu nieodpowiednie gatunki. Wiele zapracowanych osób rezygnuje z kwiatów w domu, tłumacząc się brakiem czasu i umiejętności. Na szczęście, są takie rośliny, które mają absolutnie minimalne wymagania uprawy, a do tego nie rosną zbyt szybko (a więc nie trzeba ich przycinać ani zbyt często przesadzać) i są odporne na szkodniki. Wystarczy, że postawisz je w odpowiednim świetle i od czasu do czasu podlejesz. Brzmi świetnie? To nie wszystko – te rośliny to prawdziwe wnętrzarskie hity, które pasują do każdego mieszkania i nadadzą mu wyjątkowy charakter.

Najpiękniejsze rośliny doniczkowe dla początkujących
Najpiękniejsze rośliny doniczkowe dla początkujących ©123RF/PICSEL
Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich Interia.tv

Hoya carnosa

Hoya carnosa
©123RF/PICSEL

Pnącze zachwyca swoimi "woskowymi” kwiatami, które tworzą swego rodzaju parasolki. Przypominają one małe gwiazdki o woskowej strukturze i pięknie pachną. Hoya to roślina tropikalna, ale świetnie pasuje do naszych warunków pogodowych – wiosną i latem lubi temperaturę do 25 stopni, a zimą około 20. Pięknie opuszcza się na ozdobnych podporach. Nie ma dużych wymagań uprawy i wolno rośnie (nie trzeba jej przycinać nawet po przekwitnięciu) jest też odporna na szkodniki. Im rzadziej się ją przesadza, tym lepiej. Lubi półcieniste lub jasne pomieszczenia, ale nie mogą padać na nią bezpośrednio promienie słońca. Wystarczy regularnie podlewać ją niewielką ilością wody lub delikatnie zraszać.

Beukarnea wygięta (potocznie nolina, drzewo butelkowe)

Nolina
©123RF/PICSEL

Ta egzotyczna roślina przykuwa uwagę pióropuszem zielonych liści oraz zdrewniałą łodygą, która przypomina stopę słonia. Pięknie prezentuje się w dużych wolnostojących donicach i jest idealną rośliną do naszych mieszkań. Latem lub nasłonecznione miejsca, a zimą wystarczy jej półcień. Toleruje zarówno chłodne, jak i przegrzane mieszkania. Powinno się ją umiarkowanie podlewać i nie dopuszczać do przelania (konieczna jest solidna warstwa drenażu). Jest niezwykle odporna na szkodniki. Rośnie bardzo wolno i nie wymaga przycinania.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny
©123RF/PICSEL

To niezwykle efektowna roślina o intensywnie zielonych liściach, które mają błyszczącą i „skórzaną” strukturę. Rośnie wolno, ale sukcesywnie, a z czasem osiąga nawet 100 cm wysokości. Pasuje do wysokich, wolnostojących donic i jest oryginalnym elementem wielu aranżacji. Zamiokulkas ma też ogromną zaletę – nie jest wymagający w uprawie. Lubi półcieniste miejsca (promienie słoneczne sprawiają, że jego liście brązowieją) i bardzo oszczędne podlewanie (zwłaszcza zimą). Jest tak odporny na szkodniki, niedostatek wody i światła, że zyskał miano "żelaznej rośliny".

Kalanchoe Blossfelda

©123RF/PICSEL

To niezwykle wdzięczny do uprawy i zachwycający swoim wyglądem sukulent. Ma intensywnie zielone i błyszczące liście o mięsistej budowie i bujnie kwitnie co najmniej dwa razy do roku. Drobne kwiaty mogą być koloru białego, żółtego, pomarańczowego lub czerwonego. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie i poleca się ją zapracowanym osobom, które często zapominają o regularnym podlewaniu roślin. Kalanchoe lubi nasłonecznione i ciepłe miejsca oraz bardzo oszczędne podlewanie. Świetnie znosi nawet suche powietrze.

Aglaonema

©123RF/PICSEL

Ta oryginalna roślina przykuwa uwagę niezwykle atrakcyjnymi liśćmi, ozdobionymi przepięknymi, jasnymi wzorami. Osiąga nawet 50 cm wysokości i ma bardzo niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Latem wypuszcza delikatne, białe kwiaty. Lubi zarówno nasłonecznione, jak i lekko zacienione miejsca, latem wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu, a zimą raz na tydzień.

Zielistka

Ta jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych charakteryzuje się długimi i wąskimi liśćmi o zielono-białej barwie. Przypominają one wąsy i świetnie prezentują się w wiszących kwietnikach. Cenną zaletą zielistki jest to, że skutecznie oczyszcza powietrze z amoniaku i formaldehydu. Roślina lubi jasne miejsca (jednak nie w pełnym słońcu), ale toleruje też półcień. Podlewać należy ją umiarkowanie - tak, by nie dopuścić do przelania. Jest bardzo odporna na szkodniki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas