Rośliny doniczkowe, które poprawiają nastrój

Rośliny doniczkowe nie tylko ożywiają przestrzeń i stanowią dekorację domu. Niektóre mają wiele innych cennych właściwości – oczyszczają lub nawilżają powietrze, wchłaniają toksyny. Okazuje się też, że poszczególne gatunki poprawiają nastrój i świetnie wpływają na układ nerwowy. Wszystko za sprawą zapachów, które roztaczają wokół. Docierają one do mózgu, koją nerwy i zmniejszają ryzyko depresji. Przebywanie w otoczeniu roślin ułatwia zrelaksowanie się i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Ich pielęgnowanie daje też satysfakcję i podnosi poczucie własnej wartości. Sprawdź, które kwiaty doniczkowe poprawiają nastrój.

Gardenia - jedna z roślin, które poprawiają nastrój
Gardenia - jedna z roślin, które poprawiają nastrój ©123RF/PICSEL

Jaśmin lekarski

Jaśmin lekarski
©123RF/PICSEL

Jaśmin wydziela intensywny zapach, który dodaje energii, pozytywnie wpływa na nastrój i zmniejsza ryzyko depresji. Kwitnie od lata do jesieni i wygląda zjawiskowo. Drobne białe kwiaty efektownie prezentują się na tle intensywnie zielonych liści. Jaśmin potrzebuje słonecznego stanowiska i temperatury do 20 stopni Celsjusza. Latem roślinę można wystawić na zewnątrz, ważne by pamiętać wtedy o regularnym podlewaniu i zraszaniu liści.

Drzewko pomarańczowe lub cytrynowe

Drzewka cytrusowe wydzielają olejki eteryczne i roztaczają piękny zapach (nie tylko kwiaty i owoce, ale też liście). Łagodzą napięcie i stres, dodają energii, poprawiają koncentrację. Są też oryginalną ozdobą mieszkania. Ich uprawa wcale nie jest trudna. Roślinie wystarczy zapewnić nasłonecznione miejsce i regularnie ją podlewać, jednak tak, by nie dopuścić do przemoczenia korzeni. Drzewka cytrusowe można też co roku przycinać i formować w kuliste kształty.

Pelargonie

Pelargonia
©123RF/PICSEL

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych na balkon. Warto jednak mieć je również w salonie. Wydzielają bowiem substancje, które odkażają powietrze, a w dodatku świetnie wpływają na nastrój – chronią przed zmiennymi nastrojami i dostarczają radości. Pelargonie uwielbiają nasłonecznione miejsca i potrzebują regularnego podlewania. Trzeba jednak uważać, by nadmiar wody nie zalegał w doniczce. Regularne nawożenie środkami do roślin kwitnących sprawi, że pelargonie będą bujnie kwitnąć przez całe lato.

Zielistka

Zielistka to wymarzona roślina dla minimalistów. Ma ładne zielone liście z żółtą obwódką i pasuje do każdego wnętrza. Oczyszcza powietrze i wydziela substancje, które stymulują pracę mózgu. Poprawia nastrój i dodaje energii. Jest też bardzo prosta w uprawie. Potrzebuje jasnego stanowiska i regularnego zraszania liści. Roślinę najlepiej podlewać, dopiero gdy podłoże całkowicie przeschnie.

Gardenia

Sagowiec odwinięty
©123RF/PICSEL

Zapach, który wydziela gardenia, dodaje optymizmu i podnosi na duchu. Ułatwia też zrelaksowanie się. Roślina ma również przepiękne, śnieżnobiałe kwiaty i intensywnie zielone, błyszczące liście. Jej uprawa nie należy jednak do najłatwiejszych. Nawet drobne błędy kończą się opadaniem kwiatów i żółknięciem liści. Gardenia preferuje rozproszone światło i temperaturę 20 stopni Celsjusza latem, a wiosną nawet niższą. W okresie kwitnienia należy ją obficie podlewać, ale na dnie doniczki powinna znajdować się solidna warstwa drenażu, by nie dopuścić do przemoczenia korzeni. Roślinę latem trzeba też zraszać, jednak tak, by nie zmoczyć kwiatów.

Sagowiec odwinięty

Sagowiec ułatwia walkę ze stresem, a w dodatku oczyszcza i nawilża powietrze. Mimo że przypomina palmę, to gatunkowo bliżej mu do paproci. Jest prosty w uprawie i wprowadza do pomieszczeń nieco egzotyki. Uwagę przykuwa przede wszystkim pióropuszem długich liści na postrzępionym „pniu”. Sagowiec preferuje rozproszone światło i suche powietrze. Trzeba go regularnie podlewać, a latem zraszać liście.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas