Rośliny, które odstraszają kleszcze w ogrodzie
Wraz z nadejściem wiosny znacznie zwiększa się aktywność kleszczy. Te niepozorne pajęczaki mogą być ogromnym zagrożeniem zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonogów. Wystarczy jedno ukąszenie, bo zachorować na boreliozę, a to tylko jedna z wielu chorób roznoszonych przez kleszcze. Warto wiedzieć, że pajęczaki te mogą również przedostać się na nasze podwórko. Zamiast stosowania szkodliwych oprysków wystarczy jednak posadzić kilka roślin, które skutecznie odstraszą kleszcze. Nie tylko są banalne w uprawie (rosną niemal bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych), ale pięknie kwitną i przyjemnie pachną. Warto posadzić je już teraz, by latem spokojnie i bezpiecznie wypoczywać w ogrodzie.
Lawenda
Lawenda zachwyca fioletowymi, różowymi lub białymi kwiatami, a także dekoracyjnymi liśćmi o srebrzystoszarej barwie. Roztacza też przyjemny zapach, który odstrasza kleszcze, komary i mszyce, za to przyciąga motyle, pszczoły i trzmiele. Jest prosta w uprawie – potrzebuje jedynie nasłonecznionego miejsca i regularnego przycinania. Nadaje się na rabaty i do uprawy w pojemnikach. Kwitnie od czerwca do października i osiąga do 50 cm wysokości.
Wrotycz pospolity
Wrotycz to pospolita bylina, którą można spotkać na łąkach i przy polach. W lipcu i sierpniu kwitnie na żółto, wydzielając specyficzny zapach, który odstrasza nie tylko kleszcze, ale też mszyce i komary. Z tego względu warto mieć ją w pobliżu grządek, balkonu czy tarasu. W sklepach dostępne są też bardziej ozdobne odmiany wrotyczu. Dużym atutem rośliny jest to, że nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Aksamitki
Aksamitki to popularne rośliny jednoroczne, które pięknie prezentują się na rabatach. Kwitną od czerwca aż do października. Mają żółte lub pomarańczowe kwiaty, a ich liście wydzielają silny zapach. Dzięki niemu odstraszają kleszcze, ale też mrówki, mszyce, krety i nornice, spowalniają też wzrost chwastów. Aksamitki dorastają do 60 cm i lubią nasłonecznione miejsca. Nadają się do uprawy w donicach.
Złocień dalmatyński
Złocień to roślina, która potrzebuje jedynie słonecznego miejsca i przepuszczalnej gleby. Jego ozdobą są biało-żółte kwiaty przypominające rumianek, które pojawiają się od czerwca do końca sierpnia. Złocień wydziela toksyczne dla insektów olejki eteryczne. W ten sposób odstrasza kleszcze i wiele innych owadów.
Kocimiętka
Kocimiętka to banalna w uprawie roślina dekoracyjna, która skutecznie odstrasza kleszcze, jednocześnie przyciągając koty. Od czerwca do sierpnia kwitnie na fioletowo (przypomina lawendę), a poza tymi miesiącami uwagę przyciąga kępą szaro-zielonych liści.
Trawa cytrynowa
Trawa cytrynowa to bylina o walorach dekoracyjnych. Dzięki niej możemy estetycznie zaprojektować rabaty czy obsadzić ścieżkę obok chodnika. Najlepiej jednak uprawiać ją w donicy, ponieważ nie jest w stanie przetrwać mrozów. Długie trzcinowate liście dorastają nawet do 1,5 m i wydzielają przyjemny cytrynowy zapach, który odstrasza kleszcze. Trawę cytrynową można też wykorzystywać w celach kulinarnych.
Tymianek pospolity
Tymianek rośnie w niewielkich kępach dorastających do 30 cm. Wydziela silny zapach olejków eterycznych, które odstraszają insekty. Jest nie tylko przyprawą, ale ziołem o właściwościach leczniczych. Działa grzybobójczo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie.
Rozmaryn lekarski
Rozmaryn lekarski to ziele, które nie tylko odstrasza kleszcze, ale ma też właściwości lecznicze i jest idealną przyprawą do wielu potraw (zwłaszcza grillowanego mięsa i ryb). Z powodzeniem można go uprawiać w donicach, a także na rabatach, jednak nie jest odporny na mróz. Najlepiej rośnie w słonecznym miejscu i przepuszczalnej glebie.