Rośliny, które odstraszają ślimaki

Na pewno niejeden posiadacz działki zmaga się z plagą szkodników. Co zagraża naszym uprawom? Krety, nornice, mszyce, przędziorki oraz szczególnie ślimaki. Te mięczaki, choć nie są sprawne w przemieszczaniu się, bardzo szybko opanowują grządki i rabaty, siejąc spustoszenie w całym ogródku. Najbardziej aktywne są w dni dżdżyste, deszczowe oraz pochmurne – wtedy szybko zjadają młode liście warzyw i szybko zmniejszają plony. Oczywiście, można się pozbyć ślimaków za pomocą chemicznych preparatów, jednak są bardziej ekologiczne rozwiązania. Te wyjątkowo uporczywe szkodniki nie znoszą pewnych roślin, dlatego zasadzenie ich sprawi, że będą unikać twój ogród szerokim łukiem.

Ślimak
Ślimak ©123RF/PICSEL
Ślimaki wedle europejskiego prawa. O tym nie wiedzieliście!Interia.tv

Nasturcja

Nasturcja
©123RF/PICSEL

Nasturcja jest rośliną jednoroczną, która bardzo szybko osiąga pokaźne rozmiary: w ciągu roku jej łodygi mogą osiągnąć długość nawet czterech metrów. Najlepiej prezentuje się na rabatach, ale równie dobrze, za sprawą swoich imponujących liści, sprawdzi się wokół grządek. Warto wiedzieć, że nasturcja posiada piękne, pomarańczowo-żółte kwiaty o przyjemnym zapachu, który jednak nie przypada do gustu ślimakom. Co ciekawe, zarówno kwiaty, jak i liście są jadalne i mogą być serwowane jako przekąska lub przystawka do dań głównych. Korzyścią z posiadania nasturcji jest również fakt, że jesienią pojawiają się pyszne owoce, które w swoim smaku przypominają kapary.

Płomyk wiechowaty

Płomyk wiechowaty, bardziej znany jako floks, jest rośliną, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, za to świetnie ochroni uprawy przed ślimaczym żerem. Doskonale sprawdza się na w bardzo dobrze nasłonecznionych miejscach, jednak delikatny półcień nie wpływa na jego kondycję. Płomyk wiechowaty przez wiele lat uchodził za typowo wiejską roślinę, ale efektownie komponuje się w miejskich ogrodach i na działkach. Prócz funkcji praktycznej, jego walorem są piękne, pachnące kwiaty, które przybierają różne kolory, w zależności od odmiany. Płomyk wiechowaty wspaniale nadaje się na kwiat cięty, ale pozostawiony w gruncie, samodzielnie się rozsieje.

Lawenda wąskolistna

Kwiaty lawendy
©123RF/PICSEL

Lawenda wąskolistna jest rośliną, która powszechnie wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym i ziołolecznictwie. Jej kwiaty koją nerwy, mają działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Okazuje się, że lawenda skutecznie odstrasza ślimaki. Roślina ta w naszych warunkach osiąga nawet 50 cm wysokości i tworzy gęste kępy. Wymaga obfitego nasłonecznienia i bardzo dobrze znosi susze. Przynajmniej raz w roku należy ją przyciąć, aby nie straciła swojego interesującego pokroju.

Liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy jest rośliną długowieczną (może rosnąć nawet 20 lat). Tworzy gęstą kępę długich i cienkich liści, z których wyrastają piękne kwiaty, które, w zależności od odmiany, przyjmują barwę od białej, przez żółtą aż do pomarańczowej. Liliowiec ogrodowy posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, dlatego nie wymaga częstego podlewania i świetnie radzi sobie w czasie suszy. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych, ale pięknie będzie wyglądał na glebach mniej zasobnych. Niestety, choć kwiaty wspaniale wyglądają, nie nadają się na kwiaty cięte – większość z nich, włożona do wazonu, zamyka swoje płatki.

Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały
©123RF/PICSEL

Rozchodnik jest bardzo interesującą rośliną. Posiada dekoracyjne i mięsiste liście i łodygi, które osiągają nawet do 50 cm wysokości oraz bladoróżowe kwiaty kwitnące od sierpnia do września. Nawet jesienią trudno przejść obojętnie obok rozchodnika – wspaniale ożywia ogród wtedy, gdy inne rośliny prezentują są już mniej atrakcyjne. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych: jeśli ma dużą dawkę nasłonecznienia, jest odporny na suszę i ataki ślimaków i innych szkodników. Jedynie jesienią trzeba usunąć wszystkie martwe części rośliny, co nie szkodzi mu w bezproblemowym zimowaniu w ogrodzie.

Bodziszek wspaniały

Bodziszek wspaniały, nie tylko stanowi naturalną osłonę przed ślimakami, ale świetnie spisuje się jako roślina cięta. Bardzo dobrze sprawdza się w młodych ogrodach, ponieważ bardzo szybko się rozrasta i zadarnia pustą przestrzeń. W sprzyjających warunkach osiąga nawet 70 cm wysokości, a zwarte kępy w maju i czerwcu pokrywają się purpurowymi kwiatami, które wydzielają przyjemny zapach. Wymaga dużej ilości promieni słonecznych, ale dzięki temu rośnie praktycznie na każdym rodzaju podłoża, za wyjątkiem gleb podmokłych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas