Rośliny, które odstraszają ślimaki. Naturalna ochrona przed szkodnikami

Żarłoczne ślimaki są w stanie zrujnować nasze uprawy w błyskawicznym tempie. Nic więc dziwnego, że szukamy najróżniejszych patentów na wyeliminowanie szkodników i uratowanie swoich grządek oraz rabatek. Okazuje się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym! Prezentujemy listę roślin, których nie lubią ślimaki. Nie tylko stworzymy naturalną barierę ochronną, ale przy okazji będziemy cieszyć się pięknie wyglądającymi i pachnącymi kwiatami w ogrodzie.

Jak skutecznie zniechęcić ślimaki do wizyty na grządce? Wybierz naturalne metody!
Jak skutecznie zniechęcić ślimaki do wizyty na grządce? Wybierz naturalne metody!123RF/PICSEL

Dlaczego ślimaki są tak groźne?

W ogrodach możemy zaobserwować ślimaki muszlowe oraz nagie. O ile te pierwsze nie tylko wyglądają bardziej przyjaźnie, ale też nie są aż tak szkodliwe, ponieważ żywią się głównie obumierającymi pędami i liśćmi, o tyle drugi rodzaj sieje prawdziwe spustoszenie.

Kryją się przede wszystkim w zacienionych i wilgotnych zakamarkach ogrodu. Ich największa aktywność przypada na dni pochmurne, dżdżyste, tuż po deszczu. W ich menu dominują nie tylko kwiaty, którymi staramy się ozdobić nasze ogrody, ale też warzywa. Obecność ślimaków wyklucza obfite plony!

Naturalne sposoby na ślimaki

Co prawda istnieje sporo chemicznych preparatów stworzonych do walki z intruzami, ale naturalne metody usuwania ślimaków są dużo bardziej ekologiczne, często też znacznie tańsze. Tym razem skupimy się na roślinach odstraszających ślimaki. O ich obecności w ogrodzie warto pomyśleć wiosną, kiedy planujemy sadzenie roślin i zagospodarowanie naszych grządek oraz rabat. Umieśćmy je w sąsiedztwie gatunków, które dla szkodników są najbardziej atrakcyjne.

Nasturcja kontra ślimaki

Ogrodnicy przepadają za tą jednoroczną rośliną, ponieważ jest w stanie szybko osiągać spektakularne rozmiary, a do tego nie ma dużych wymagań. Rośnie bujnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu, więc warto zastosować ją jako naturalną tarczę, ochraniającą inne rośliny przed atakiem ślimaków. Szczególnie drażniąco działa na nie woń, którą wydają pomarańczowo-żółte kwiaty. Co ciekawe, są one jadalne, więc możemy wykorzystać je w swoich potrawach jako niebanalną dekorację sałatek.

Pachnąca lawenda

Jej zapach trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Z potencjału rośliny korzysta się w aromaterapii i kosmetyce, ale warto zaprosić ją również do ogrodu. Liczne odmiany lawendy wąskolistnej zakwitają na fioletowo, różowo, niebiesko i biało, więc jesteśmy w stanie tworzyć naprawdę efektowne aranżacje w ogrodzie. Przy okazji trzeba podkreślić, że aromat lawendy jest wrogiem ślimaków. Do dalszej ekspansji zniechęcają je również liście, które są pokryte drobnymi włoskami.

Lawenda nie tylko pięknie wygląda, ale pomoże uporać się z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie
Lawenda nie tylko pięknie wygląda, ale pomoże uporać się z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie123RF/PICSEL

Jak się pozbyć ślimaków? Postaw na płomyk wiechowaty!

Nazwa tej rośliny niewiele ci mówi? Prawdopodobnie znasz ją jako floks. Jest niezwykle prosta w uprawie. Poradzi sobie na zacienionym stanowisku, a właśnie w takich miejscach najczęściej żerują niszczycielskie ślimaki bez skorup. Przy okazji zdobędziesz kolejny barwny akcent do swojej przestrzeni. Floksy bowiem obsypują się białymi, różowymi, fioletowymi i czerwonymi kwiatami. Spotkać się można również z odmianami dwubarwnymi.

Krwawnik pospolity twoim sprzymierzeńcem

Roślina występuje na terenie całej Polski, a kojarzona jest przede wszystkim jako surowiec wykorzystywany w ziołolecznictwie. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, bywa stosowany przy dolegliwościach na tle układu trawiennego oraz na trudno gojące się rany. Warto pamiętać o tym, że olejki eteryczne znajdujące się w kwiatach i liściach krwawnika pospolitego skutecznie zniechęcają ślimaki.

Czarnuszka nie tylko do jedzenia!

Wiele mówi się o zastosowaniu czarnuszki jako zdrowej i charakternej przyprawy do potraw, ale uprawa jej w ogrodzie również przynosi mnóstwo satysfakcji. Ślimaki omijają czarnuszkę szerokim łukiem, a do tego jest to roślina odporna na niesprzyjające warunki.

Pod względem estetycznym największym uznaniem cieszy się czarnuszka damasceńska, a jej znakiem rozpoznawczym są duże, niebieskie kwiaty. Oczywiście, trafić można również na odmiany o kwiatach w kolorze różowym, fioletowym i białym. Pięknie prezentują się jako dekoracja w wazonach oraz w formie suszonej.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas