Rośliny, które pochłaniają wilgoć w mieszkaniu

Jesienią i zimą w mieszkaniu często pojawia się wilgoć, zwłaszcza gdy jest niedostatecznie ocieplone lub nie ma w nim odpowiedniej wentylacji. We wnętrzach wyczuwa się wtedy specyficzną woń, za którą odpowiadają rozwijające się zarodniki grzybów pleśniowych. Z czasem dochodzi do rozrastania się pleśni, co nie tylko prowadzi do zniszczeń w mieszkaniu, ale też zagraża zdrowiu. Aby pozbyć się wilgoci z domu, należy przede wszystkim zadbać o jego prawidłowe ocieplenie i wentylację oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia. Oprócz tego warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci, ale niekoniecznie trzeba wydawać sporo pieniędzy na urządzenia elektryczne. Naturalnymi osuszaczami powietrza mogą być też niektóre rośliny doniczkowe, które pobierają wodę nie tylko z korzeni, ale również z otoczenia. Tym samym skutecznie mogą zredukować poziom wilgotności powietrza. Które gatunki najlepiej pochłaniają wilgoć?

Naturalne pochłaniacze wilgoci
Naturalne pochłaniacze wilgoci©123RF/PICSEL

Bluszcz

Skrzydłokwiat
©123RF/PICSEL

Bluszcz pospolity to jedna z najchętniej uprawianych roślin pnących w domu. Jest bardzo prosty w uprawie i nie ma dużych wymagań (nie potrzebuje dużo słońca), a przy tym skutecznie poprawia jakość powietrza, pochłaniając wilgoć. W dodatku wychwytuje zarodniki pleśni krążące w powietrzu i je likwiduje. Zawieszony wysoko pod sufitem zapobiegnie wilgoceniu stropów, powstawaniu plam i odbarwień. Ma jeszcze jedną zaletę – absorbuje formaldehyd, jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze. Obecny jest między innymi w dywanach, meblach czy środkach czyszczących.

Skrzydłokwiat

Bardzo okazałą rośliną, która świetnie będzie pochłaniać wilgoć, jest także skrzydłokwiat. Ma błyszczące, zielone liście i piękne, białe kwiaty w kształcie skrzydeł. Lubi wilgotną glebę, ale pobiera też dużo pary wodnej z powietrza. To zapewnia mu dobry wzrost i lepsze kwitnienie. Skrzydłokwiat oczyszcza również powietrze z toksyn wytwarzanych przez tworzywa sztuczne, farby, wykładziny czy tkaniny. Najlepiej sprawdza się w sypialni lub w łazience, gdzie zbiera się najwięcej wilgoci. Może stać zarówno w słonecznym miejscu, jak i w cieniu czy półcieniu.

Paproć

Chamedora
©123RF/PICSEL

Kolejną rośliną, która chłonie wilgoć niczym gąbka, jest dobrze nam znana paproć. Bardzo dobrze rośnie w klimacie wilgotnym, dlatego nie przepada za suchym powietrzem czy zbyt dużym nasłonecznieniem. Szybko zaczynają jej wtedy brązowieć liście. Już jeden okaz paproci umieszczony w pomieszczeniu może w dużym stopni zmniejszyć wilgotność powietrza. Warto wiec postawić ją w najbardziej zawilgoconych miejscach. Paproć neutralizuje również szkodliwe substancje z powietrza, m.in. formaldehyd, benzen i ksylen. Korzystnie wpływa również na samopoczucie ze względu na właściwości jonizujące.

Chamedora wytworna

Na naturalny osuszacz powietrza warto wybrać również chamedorę wytworną – karłowatą palmę, która uwielbia wilgotne warunki. Nie ma przy tym dużych wymagań, bardzo dobrze radzi sobie w miejscach pozbawionych słońca. Można więc śmiało postawić ją w słabo oświetlonych pomieszczeniach, np. w łazience czy suszarni. Chamedora również pochłania z powietrza toksyczne substancje – toluen i formaldehyd.

Oplątwa

Oplątwa
©123RF/PICSEL

Niezwykle interesującą rośliną jest oplątwa należąca do epifitów, które nie posiadają korzeni w glebie (jedynie powietrzne). Chłonie więc opary wody i składniki odżywcze z powietrza. Świetnie więc czuje się w pomieszczeniach parnych i wilgotnych, gdzie poprawia jakość powietrza.

Róża jerychońska

Zjawiskowa róża jerychońska (zwana zmartwychwstanką) zamiera i zwija się w kulkę podczas suszy, a gdy otrzyma dużo wilgoci, ożywa i zielenieje. Roślina wymaga jedynie umieszczenia jej na podstawce z wodą w pomieszczeniu, gdzie docierają promienie słoneczne. Nie powinna być jednak wystawiona na bezpośredni kontakt z nimi, gdyż szybko utraci wilgoć. Po 1-2 dniach róża jerychońska zazieleni się i utrzyma się w takiej formie przez siedem dni. Po tym czasie należy zapewnić jej stan spoczynku i doprowadzić do jej przesuszenia (przez okres 2-3 tygodni), co wpływa na prawidłową późniejszą wegetację. Róża jerychońska nie tylko pochłania wilgoć, ale też oczyszcza i odświeża powietrze, wchłania też dym papierosowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas