Rośliny, które rosną w cieniu

Wielu miłośników roślin ma problem z rozmieszczeniem okazałych roślin w swoim ogrodzie. Największą przeszkodą jest niedostateczna ilość światła słonecznego w ciągu dnia. W takiej sytuacji wykluczone jest sadzenie większości ozdobnych krzewów oraz ozdobnych kwiatów. Na szczęście istnieją rośliny, które świetnie radzą sobie w cieniu. Jeśli odpowiednio zaplanuje się dostępną przestrzeń, ogród będzie cieszył oko i zapewniał odpoczynek na długie lata. Jakie byliny dobrze rosną bez dużej ilości słońca? Przekonajmy się.

Paproć
Paproć ©123RF/PICSEL

Czy rośliny mogą rosnąć w cieniu?

Hosta
©123RF/PICSEL

Nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby w cienistym ogrodzie albo jego części rosły rośliny ozdobne. Niestety, nie zawsze wyrastają bujne i okazałe, a dodatkowo są narażone na działanie pasożytów oraz chorób grzybiczych. Niektóre kwitnące okazy mogą wyrosnąć karłowate albo posiadać nieestetyczne przebarwienia. Na szczęście wiele gatunków toleruje zacienienie, więc idealnie sprawdzą się w miejscach takich jak: pusta przestrzeń pod dużymi i rozłożystymi drzewami czy przestrzeń w pobliżu południowej ściany domu, do której niemal nie dochodzą promienie słoneczne.

O czym warto pamiętać?

Rośliny cieniolubne nie są bardzo wymagające: wystarczy zapewnić im przepuszczalną i żyzną glebę, regularnie nawozić oraz nie dopuszczać do przesuszenia podłoża. Duża liczba gatunków sprawia, że łatwo można zaplanować oryginalny ogród. Jednak decydując się na ich zasadzenie należy zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Zbyt duża liczba roślin w bliskiej odległości sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych oraz atakowi pasożytów, które mogą zniszczyć piękne okazy. Co zatem można umieścić w swoim ogrodzie?

Hosta

Parzydło leśne
©123RF/PICSEL

Roślina często spotykana w ogrodach, znana również pod nazwą funkii. Uznawana jest za okaz długowieczny, któremu nie przeszkadza brak światła słonecznego. Wymaga wilgotnej ziemi o przepuszczalnym, piaszczystym pokroju. Dobrze nadaje się na rabaty, jednak wymaga odstępów od innych roślin. Mając dobre warunki osiągnie nawet metr wysokości.

Parzydło leśne

Pokaźna bylina, która osiąga nawet 2 metry wysokości. Potrzebuje przepuszczalnej gleby i dużego nawodnienia, ponieważ ma tendencję do usychania. Zasadzona w kępach zdobi ogród intensywnie zielonymi liśćmi, z pomiędzy których latem wyrastają białe, pierzaste kwiaty. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a co najważniejsze, jest mrozoodporna.

Rodgersja stopowcolistna

Zawilec mieszańcowy
©123RF/PICSEL

Roślina, która osiąga maksymalnie 1,5 m wysokości. Świetnie nadaje się na północną stronę ogrodów i idealnie rośnie przy ścianach. Potrzebuje wilgotnej i żyznej ziemi, by stworzyć szerokie kępy o okazałych zielonych liściach, między którymi latem pojawiają białe pióropuszowe kwiaty.

Zawilec mieszańcowy

Bylina, która osiąga nawet 120 cm wysokości. Jej największą ozdobą są duże kwiaty o średnicy 6 cm, które najczęściej przyjmują kolor biały, fioletowy lub różowy. Wymaga częstego podlewania, ale dobrze rośnie na zacienionych stanowiskach. Najlepiej wygląda na rabacie albo na samodzielnym stanowisku w pobliżu zbiornika wodnego. Kwiaty utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Niestety, zawilec wymaga osłony przed mrozem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas