Rośliny na Boże Narodzenie

Pięknie zdobić nasze domy i mieszkania w okresie Bożego Narodzenia może nie tylko bodaj najpopularniejsza świąteczna roślina, czyli gwiazda betlejemska albo też grudnik, ale też cyklamen perski czy azalia. Zarówno ten pierwszy jak i ta druga przyciągają wzrok zjawiskowymi kwiatami i nie są szalenie wymagające w uprawie. Jakich zasad pielęgnacyjnych przestrzegać, aby piękne rosły i cieszyły nasze oczy właśnie w święta? Poniżej znajdziesz wszystkie wskazówki.

article cover
©123RF/PICSEL

Cyklamen: Jak go pielęgnować?

©123RF/PICSEL

Znakiem rozpoznawczym cyklamenów są przepiękne - przybierające różne, od białej do czerwonej, barwy - kwiaty z charakterystycznymi postrzępionymi płatkami. Zwykle kwitną od października do marca. Cyklameny są światłolubne, ale jednocześnie nie mogą stać w pełnym słońcu. Optymalna dla nich temperatura powinna oscylować pomiędzy piętnastoma a osiemnastoma stopniami Celsjusza w dzień i dziesięcioma a trzynastoma w nocy. Jeśli chodzi o podlewanie cyklamenów, to nie wolno z tym przesadzać; zwłaszcza w okresie kwitnienia. Cyklamen wymaga dobrej wilgotności powietrza, ale nie należy zraszać jego liści ani kwiatów. Jeśli chcesz zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność, ustaw doniczkę na podstawce z wodą i kamyczkami, bądź żwirkiem w taki sposób, aby dno doniczki nie stykało się z wodą. Doniczkę wstaw do pojemnika zewnętrznego wypełnionego wilgotnym torfem.

Jeśli chcesz względnie bezpiecznie oczyścić liście rośliny, najlepiej będzie, jeśli zamieciesz je miękkim pędzelkiem. Pamiętaj, aby nie używać wody ani preparatów do nabłyszczania.

Cyklamen: Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

©123RF/PICSEL

Istnieje szereg niepokojących symptomów, które mogą wskazywać na to, że cyklamen wymaga podjęcia szczególnych środków zaradczych. Oto niektóre z nich:

* Jeśli roślina wypuszcza nowe liście, ale nie pojawiają się kwiaty, to znak, że cyklamen wymaga nawożenia.

* Zaobserwowałeś, że liście są pomarszczone i zwisają? To znak, że w pomieszczeniu, w którym wzrasta cyklamen, panuje zbyt wysoka temperatura oraz jest za sucho. Jakie środki zaradcze podjąć? Warto nawodnić roślinę i przenieść do nieco chłodniejszego miejsca.

* Nadmiernie żółte i opadające liście mogą być dowodem na to, że w pomieszczeniu jest nadmiernie ciemno i za gorąco.

* Najlepiej będzie, jeśli przeniesiesz roślinę w jaśniejsze i chłodniejsze miejsce.

* Nadmierne żółknięcie liści może być również spowodowane przesadną ilością dymu tytoniowego.

* Jeśli na obwódkach liści pojawiły się żółte prążki, to znak, że mogły zostać one wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej będzie, jeśli postawisz roślinę w cieniu i nawodnisz, wylewając wodę na podstawkę.

* Nadmiernie opadające i bezkształtne liście to symptom obecności mszyc. Niezwłocznie spryskaj roślinę odpowiednim środkiem, aby pozbyć się szkodników.

* Jeśli bulwa rośliny zaczyna gnić, albo przestała puszczać nowe liście, to oznaka przelania rośliny.

Azalia: Jak ją pielęgnować?

©123RF/PICSEL

Alternatywą dla cyklamena może być oczywiście azalia. Jak ją pielęgnować, aby piękne ozdabiała mieszkanie w świąteczne dni? Przede wszystkim wybierz dla niej bardzo jasne miejsce, bo azalia to roślina światłolubna. Pamiętaj, aby nie ustawiać jej w przeciągu. Azalia preferuje też umiarkowaną temperaturę, sięgającą maksymalnie dziesięciu-dwunastu stopni Celsjusza. Co z podlewaniem rośliny? Pod tym względem trzeba być bardzo sumiennym i regularnie ją nawadniać. W przeciwnym wypadku kwiaty azalii bardzo szybko więdną i bardzo szybko opadają. Jeśli raz czy dwa zdarzy nam się zapomnieć podlać roślinę, warto wstawić azalię do miski z wodą, by ziemia w doniczce odpowiednio nasiąkła wodą.

Pamiętaj też, że woda przeznaczona do podlewania azalii powinna być miękka, optymalna jest ta wcześniej przegotowana, następnie wystudzona. Azalia lubi też odpowiednią wilgotność powietrza. Kwitnącej azalii nie wolno pod żadnym pozorem zraszać wodą, bo płatki szybko stracą barwę. Jeśli chodzi o zasilanie rośliny, warto to robić regularnie - najlepiej co trzy tygodnie. Po okresie kwitnienia warto przesadzić roślinę do dużo większej doniczki, a wcześniej na jej dnie ułożyć odpowiedni drenaż z kamyków.

Azalia wymaga kwaśnego podłoża (pH 3,5–4,5). Najłatwiej kupić gotowe podłoże specjalistyczne dla azalii.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usunięcie przekwitłych kwiatów. Najlepiej zrobić to ostrożnie, wyłamując je palcami. Po zakończeniu kwitnienia można przyciąć roślinę.

Ostrokrzew

art
©123RF/PICSEL

Jeśli nie gustujemy w azaliach albo cyklamenach, warto postawić na ostrokrzew, który zyskał największą popularność w krajach anglosaskich. Jak najlepiej go scharakteryzować? To wiecznie zielne drzewko z pojawiającymi się późną jesienią czerwonymi owocami. To sprawia, że świetnie komponuje się z innymi elementami bożonarodzeniowych dekoracji. Szwedzka legenda głosi, że gałązki ostrokrzewu wieszane nad drzwiami chronią domostwo przed wizytą złych elfów.

Jemioła

Jemioła jest rośliną leczniczą, która od zawsze odgrywała istotną rolę w dawnych wierzeniach. Jest ona symbolem powtórnych narodzin i przetrwania duszy po śmierci. Współcześnie wieszana jest ona w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku przy suficie lub nad drzwiami, aby przynieść szczęście domowi i jego mieszkańcom. Bardzo znany i lubiany jest również zwyczaj bezkarnego całowania się pod jemiołą. Aby płodność mężczyzny była coraz większa, powinien on po każdym pocałunku zrywać z krzaczka po jednym owocu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas