Rośliny na Wielkanoc: Które wybrać? Co warto o nich wiedzieć?

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie pełne radosnej atmosfery. Świętujemy Zmartwychwstanie Jezusa, spędzając ten pogodny czas z rodziną. Przygotowujemy świąteczne posiłki na wielkanocny stół i dekorujemy domy, by podtrzymać dobry nastrój. Warto wtedy przyozdobić domowe wnętrza roślinami podkreślającymi odrodzenie i nowe życie. Są to nie tylko najbardziej kojarzone z Wielkanocą rzeżucha, bukszpan czy wierzba. Wykorzystajmy do tego piękne, kolorowe kwiaty doniczkowe reprezentujące budzącą się do życia przyrodę w okresie wiosennym. Świąteczne dekoracje zapewnią nam żywe i barwne gatunki, takie jak żonkile, tulipany, hiacynty czy szafirki. Przekonajmy się, które rośliny najlepiej wybrać na wielkanocny stół i co warto wiedzieć o ich pielęgnacji.

Rośliny na Wielkanoc
Rośliny na Wielkanoc©123RF/PICSEL

Rzeżucha, bukszpan i wierzba – wielkanocne symbole

Żonkile
©123RF/PICSEL

W naszym domu na Wielkanoc nie może przede wszystkim zabraknąć podstawowych, najbardziej symbolicznych dekoracji, czyli rzeżuchy, bukszpanu i wierzbowych witek z baziami. Zwyczaj siania rzeżuchy na święta wielkanocne istnieje od czasów Władysława Jagiełły, a ta zielona, mała roślinka symbolizuje siły witalne i odradzające się życie. Rzeżuchę należy zasiać około półtora tygodnia przed świętami. Z Wielkanocą niepodzielnie związany jest również bukszpan, nieustannie zielony, długowieczny krzew symbolizujący nieśmiertelność. Przyozdabiamy nim stoły i koszyki wielkanocne. Wierzba iwa to również główna dekoracja wielkanocna, wyrastające na niej bazie to jedne z pierwszych oznak nadejścia wiosny.

Narcyzy (żonkile)

Na świątecznym stole czy na parapecie warto też postawić piękne, wiosenne kwiaty wnoszące radość i dobry nastrój do naszych domów. Najlepiej wykorzystać te w kolorach symbolizujących w chrześcijaństwie zmartwychwstanie, odrodzenie, czystość i zbawienie, czyli niebieskie, białe, żółte i zielone. Świetnie nadają się więc do tego narcyzy, które kwitną właśnie w okresie wielkanocnym. Żółte żonkile idealnie komponujące się z innymi dekoracjami (np. żółtymi kurczaczkami), lub inne odmiany narcyzów o białej, żółtawej, pomarańczowej czy różowej barwie to najpopularniejsze kwiaty na Wielkanoc. Można wsadzić je do wazonu w wersji ciętej, lub kupić w doniczce, by pozostały z nami na dłużej. Gdy przekwitną i opadną im liście, warto zasuszyć cebulki i posadzić we wrześniu w ogrodzie. Uważajmy, gdyż cięte narcyzy wydzielają lepki sok i przyspieszają więdnięcie innych kwiatów. Włóżmy je do wazonów dzień wcześniej, w tym czasie sok się wydzieli i kwiaty będzie można łączyć z innymi.

Tulipany

Hiacynty
©123RF/PICSEL

Do udekorowania domu na święta wielkanocne warto wybrać również pięknie kwitnące tulipany o różnobarwnych kielichach. Występują w kolorze białym, żółtym, różowym, czerwonym czy fioletowym w rozmaitych odcieniach. Znakomicie więc ozdobią i ożywią dom na czas świąt. Najlepiej sprawdzą się tulipany cięte włożone do wazonów, czy to pojedynczo, czy w kompozycji z innymi kwiatami.

Hiacynty

Bardzo efektownie wyglądają również hiacynty, z pewnością niejednego zachwycą podczas spotkań przy świątecznym stole. Wybierać można z wielu barw, nierzadko bardzo intensywnych: białej, różowej, żółtej, niebieskiej, czerwonej, pomarańczowej czy fioletowej. Hiacynty zebrane w grona składające się z ok. 15 kwiatków osiągają kilkanaście centymetrów. Utrzymują się zazwyczaj przez 10-12 dni, później można zasuszyć cebulkę i zasadzić w ogrodzie. Hiacynty mają niezwykle wyrazisty zapach, dla niektórych jednak zbyt ciężki.

Przebiśniegi

Zwiastunem wiosny, a więc i symbolem odradzającej się przyrody są oczywiście przebiśniegi. Wyrastają na wiosnę jako jedne z pierwszych kwiatów, często przebijając się przez śnieg. Często wykorzystywane są jako rośliny ozdobne, zachwycają delikatnymi, białymi kwiatami pojedynczo zwisającymi z szypułki. Przebiśniegi są w Polsce objęte częściową ochroną, można pozyskiwać je jedynie z upraw. Nie wolno zrywać ich z terenów naturalnych.

Szafirki

Szafirki
©123RF/PICSEL

Do dekoracji na Wielkanoc bardzo dobrze sprawdzą się również ciekawie wyglądające szafirki. Te cebulowe drobne kwiaty zebrane są w gęste grona i przybierają kolor biały, szafirowoniebieski lub fioletowoniebieski. Szafirki kwitną w kwietniu i maju, ale można zastosować uprawę przyspieszoną zimą i wczesną wiosną. Kwiaty te nie mają dużych wymagań co do uprawy, lubią miejsca nasłonecznione lub półcieniste. Pięknie będą komponować się z innymi wiosennymi kwiatami, zwłaszcza te o intensywnej szafirowej barwie.

Krokusy

Do ozdabiania domów na radosny czas świąt wielkanocnych warto również wykorzystać krokusy, które także zaczynają kwitnąć wczesną wiosną. Oferują nam szeroką gamę kolorystyczną, od białej, liliowej, żółtej, po niebieską czy wręcz fioletową. Tak samo, jak w przypadku szafirków można je pędzić (uprawiać wcześniej) w doniczce już zimą, trzymając je w temperaturze do 10 stopni i w zaciemnionym miejscu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas