Rośliny zadarniające: Czym są i jaką funkcję pełnią?

Posiadanie ogródka lub działki, to dla niektórych nie lada gratka. Bowiem sama pielęgnacja znajdujących się w nich roślin może sprawiać niemałą satysfakcję. Gorzej, gdy warunki w nim panujące nie pozwalają na zasadzenie okazałych i bujnych – w naszym mniemaniu – gatunków albo brak nam siły i chęci do ich pielęgnowania. Z pomocą przychodzą rośliny zadarniające, które mają minimalne wymagania uprawowe, a także niczym nie ustępują innym gatunkom.

Rośliny zadarniające mogą być efektowną ozdobą w ogrodzie
Rośliny zadarniające mogą być efektowną ozdobą w ogrodzie123RF/PICSEL

Czym są rośliny zadarniające?

Rośliny zadarniające, zwane inaczej okrywowymi, to szeroka grupa gatunków, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie, ale także na działkach i innych przestrzeniach wokół domu. W większości zaliczone są do odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także wymagają minimalnej pielęgnacji. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim fakt, że są płożące: rozrastają się po powierzchni ogrodu tworząc tzw. zielony dywan, który śmiało konkuruje z innymi, dekoracyjnymi i nieco sztampowymi gatunkami.

Gdzie można zasadzić rośliny zadarniające?

Na rośliny zadarniające stawiają przede wszystkim te osoby, które posiadają ogrody w nietypowych lokalizacjach. Chodzi tutaj bardziej o różnice w poziomach przestrzeni, a także czynniki, przez które część gatunków nie ma odpowiednich warunków, by bujnie i okazale się rozrastać. Rośliny zadarniające mogą być ostatnią deską ratunku również dla tych, którzy chcą uzupełnić przestrzeń zarówno w cieniu, jak i w bardzo nasłonecznionym miejscu. Rośliny zadarniające to także doskonałe rozwiązanie dla cierpiących z powodu braku czasu i nie mogących w pełni poświęcić się pielęgnacji wymagających gatunków.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Jakie są inne korzyści z sadzenia roślin zadarniających?

Jeśli kogoś nie przekonują argumenty, o tym, że rośliny zadarniające mają małe wymagania, warto wspomnieć o innych, wymiernych korzyściach z ich obecności w ogrodzie. Przede wszystkim trzeba uwypuklić ich inne walory praktyczne, ponieważ z powodzeniem mogą zastąpić trawnik (którego pielęgnacja - wbrew pozorom - poświęca wiele wysiłku). To także doskonały pomysł na zagospodarowanie miejsc, takich jak skarpy, ponieważ rośliny zadarniające doskonale rosną nawet w ekstremalnych warunkach. Umieszczenie ich na nierówności może tym samym wzmocnić strukturę gleby i zapobiec osuwiskom czy erozji gruntu. Na sam koniec warto przypomnieć o ich walorach estetycznych: rośliny zadarniające mogą fantazyjnie płożyć się i zdobić ogród pięknymi, dekoracyjnymi liśćmi, a także czasami kwiatami. Ponadto chronią przed nadmiernym wysuszaniem podłoża, a także mogą skutecznie ograniczyć rozwój chwastów.

Mało kto wie, że bluszcz idealnie zadarnia podłoże
Mało kto wie, że bluszcz idealnie zadarnia podłoże123RF/PICSEL

Na które rośliny zadarniające warto zwrócić uwagę?

Wśród roślin, które doskonale zadarniają przestrzeń można podzielić na takie, które sprawdzają się w przestrzeni nasłonecznionej, jak i takie, którym nie przeszkadza większy poziom zacienienia. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Okazuje się, że wybór jest bez liku! Jednak przedstawiamy tylko garść propozycji.

Bluszcz pospolity: tej rośliny nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać, bowiem można ją spotkać w parkach i ogrodach. Bluszcz najbardziej kojarzy się z rośliną pnącą, ale kiedy ma odpowiednie warunki, może skutecznie przykryć glebę i zadarnić przestrzeń. Nie ma wygórowanych warunków uprawowych, jednak warto zapewnić mu żyzną i wilgotną glebę. Bluszcz pospolity doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie słońce jest raczej oszczędne.

Barwinek: to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o rośliny zadarniające. Dlaczego? Ponieważ sprawdza się nie tylko w nasłonecznionych, ale także zacienionych miejscach. Choć wydaje się niepozorny, bo maksymalnie osiąga 30 cm wysokości, to szybko się rozrasta i cieszy oko fioletowymi kwiatami. Co ciekawe, zapewniając mu odpowiednie warunki, zakwitnie podwójnie: raz na początku wiosny, a drugi pod koniec lata.

Floks szydlasty: jeden z piękniejszych gatunków, jaki może zagościć w naszych ogrodach. Nie jest wysoki, ale nadrabia swoim pięknym i oryginalnym wyglądem. Wystarczy zapewnić mu przepuszczalne i piaszczyste podłoże, a odwdzięczy się drobnymi, kolorowymi kwiatami, które szczelnie pokrywają małe łodyżki.

Jałowiec płożący: jeśli jesteśmy na bakier z roślinami kwitnącymi, ale stawiamy na minimalizm i elegancję w ogrodzie, to właśnie ten iglasty przedstawiciel gatunków zadarniających będzie doskonałym wyborem. Aby jałowiec prawidłowo się rozwijał, potrzebuje przepuszczalnej i lekko kwaśnej gleby w nasłonecznionym miejscu.

Floks szydlasty przebojem zdobył serca miłośników ogrodów!
Floks szydlasty przebojem zdobył serca miłośników ogrodów!123RF/PICSEL

Jak przygotować ogród do sadzenia roślin zadarniających?

Jeśli chcemy umieścić w ogrodzie rośliny zadarniające, musimy w minimalnym stopniu przygotować dla nich podłoże. Przede wszystkim warto je dokładnie przekopać i spulchnić, co ułatwi ich aklimatyzację w nowej przestrzeni. Do tego warto zaaplikować nawozy organiczne lub torf (w przypadku gatunków kwasolubnych). Jeśli chcemy uzyskać tzw. dywan z roślin, warto postawić na różne gatunki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych i umieścić je dość gęsto. W sprzyjających warunkach, rośliny zadarniające rozrosną się po jednym, maksymalnie dwóch latach.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas