"Rozkręć tę śrubę w oknie...", czyli sprawdzamy, czy znany trik naprawdę działa

Jeśli masz plastikowe okna, w łatwy sposób możesz sporo zaoszczędzić. A przynajmniej szansę daje na to popularna sztuczka. Sprawdzamy, czy naprawdę działa.

Przez okna uciekać może nawet do 25 proc. wytwarzanego w mieszkaniu ciepła
Przez okna uciekać może nawet do 25 proc. wytwarzanego w mieszkaniu ciepła123RF/PICSEL

W dzisiejszych czasach każdy z nas szuka oszczędności. Szukają jej również inwestorzy i deweloperzy, stawiając na energooszczędność oddawanych bloków czy domów. Jednym z najważniejszych parametrów w tym zakresie jest współczynnik przenikania ciepła. Chodzi o to, by mieszkanie generowało możliwie najniższe koszty eksploatacyjne.

Innymi słowy: im mniejsze straty ciepła, tym niższe rachunki za energię cieplną. Kluczowe w tej kwestii pozostaje prawidłowe dobranie i zamontowanie okien. Wciąż jednak pozostają pewne triki, które można zastosować.

Masz plastikowe okna i szukasz oszczędności?

Jeśli chodzi o nowe okna, problem nieszczelności najczęściej bierze się z ich złego wyregulowania. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Zwykłą kartę papieru wkładamy między skrzydło i ramę, a następnie zamykamy okno. Jeśli po zamknięciu bez problemu wyjmiemy kartkę, możemy mieć pewność - regulacja jest potrzebna.

Plastikowe okna posiadają tak zwaną śrubę dociskową, dzięki której można regulować docisk skrzydła do ramy okiennej. Jeśli przekręcimy ją odwrotnie do ruchu wskazówek zegara - zwiększymy docisk, a co za tym idzie mniej ciepła będzie uciekało na zewnątrz. I odwrotnie: zimne powietrze z zewnątrz nie będzie dostawało się do wnętrza mieszkania bądź domu.

Wiosną i latem można natomiast poluzować śrubę, zmniejszając jednocześnie nacisk skrzydła do ramy okiennej. Aby to zrobić, należy dokręcić śrubę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To naprawdę działa, o czym możemy przekonać się, oglądając poniższe wideo:

Najwięcej ciepła ucieka przez okna

Przez okna uciekać może nawet do 25 proc. wytwarzanej w domu bądź mieszkaniu energii cieplnej. Najbardziej dotkliwe jest to nie tylko w zimie, ale również jesienią, podczas gwałtownych i chłodnych wiatrów. Na szczęście w przypadku nowych, plastikowych okien problem nieszczelności można łatwo naprawić. Proste triki czasem bywają niezwykle skuteczne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas