Rozłóż pod krzewem. Borówka amerykańska obrodzi dużymi owocami

Na stałe wpisała się w krajobraz ogrodów i sadów. Borówka amerykańska, zwana też borówką wysoką, daje obietnicę zebrania dużych i smacznych owoców o niezrównanych właściwościach zdrowotnych. By tak się stało, pielęgnację borówki należy rozpocząć już wczesną wiosną. Jeden składnik ceni najbardziej, więc nie zawahaj się go użyć.

O plonach borówki musisz pomyśleć z wyprzedzeniem
O plonach borówki musisz pomyśleć z wyprzedzeniem123RF/PICSEL

Podstawowe wymagania borówki amerykańskiej

Można zaryzykować stwierdzenie, że to jeden z najchętniej uprawianych w polskich ogrodach krzewów owocowych. Odpowiednia pielęgnacja borówki amerykańskiej skutkuje zbiorami smacznych i dużych owoców, które momentami zdają się nie mieć końca. Chcesz mieć pełne kosze? Musisz spełnić najważniejsze wymagania borówki.

  • Potrzebuje trochę przestrzeni, ponieważ krzew może osiągać nawet dwa i pół metra wysokości.
  • Wybierz dobrze stanowisko dla borówki amerykańskiej, ponieważ jest w stanie rozwijać się i wydawać owoce nawet przez kilkadziesiąt lat w jednym miejscu. Lubi lokalizacje słoneczne i osłonięte od wiatru.
  • Jest rośliną kwasolubną. Najbardziej służy jej gleba o odczynie 3,5-4,5 pH. Wyższe wartości wpływają negatywnie na owocowanie. Zasadowe podłoże może być powodem, przez który cały krzew przestaje rosnąć.
  • Ziemia dla borówki powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Krzew wymaga częstego podlewania, aby gleba cały czas pozostawała lekko wilgotna.
Uprawa borówki wymaga znajomości ogrodniczych podstaw
Uprawa borówki wymaga znajomości ogrodniczych podstaw123RF/PICSEL

Nawożenie borówki. Poznaj sprzymierzeńca ogrodników

Wczesną wiosną ogrodnicy starający się o dobrą kondycję owocowych krzewów mają ręce pełne roboty. Potrzebne jest prawidłowe przycinanie borówki amerykańskiej oraz jej nawożenie. Stosowane są preparaty mineralne, ale tym razem uwagę radzimy skoncentrować wokół organicznych nawozów do borówki.

Doskonałym wsparciem w uprawie będzie kwaśny kompost. Jak go uzyskać? Wśród kompostowanych resztek nie powinno brakować igliwia, gałązek, kory i szyszek pochodzących z roślin iglastych. Mieszankę warto uzupełnić resztkami innych roślin kwasolubnych. Dzięki temu gleba zostanie wzbogacona o cenne składniki odżywcze, a latem krzewy będą wydawać liczne i duże owoce.

Wczesną wiosną rozłóż wokół krzewów kilkucentymetrową warstwę kwaśnego kompostu. Nadaje się do stosowania także jesienią.

Domowy nawóz do borówek

W celu nieinwazyjnego zakwaszenia gleby pod borówki i dostarczenia roślinom cennych substancji możesz przygotować domowy nawóz z czerstwego chleba. Z jednej strony posłuży jak naturalna odżywka, z drugiej będzie sposobem na praktyczne spożytkowanie kuchennych resztek. Przestaniesz wyrzucać suche kromki.

  • Do wiaderka o pojemności 10 l wsyp 1-1,5 kg czerstwego pieczywa pokruszonego na małe kawałki.
  • Zalej wodą i odstaw na kilkanaście dni w ciepłym miejscu. Codziennie mieszaj.
  • Gdy nawóz sfermentuje, przecedź go przez sito i użyj do podlania krzewów borówki. Jeden krzew potrzebuje około dwóch litrów odżywki.

Zabieg możesz stosować kilka razy w sezonie. W efekcie pobudzone do wzrostu rośliny obrodzą dużą liczbą pysznych owoców.

O zakwaszaniu borówki pomyśleć należy zarówno przed posadzeniem, jak i podczas całego sezonu wegetacyjnego
O zakwaszaniu borówki pomyśleć należy zarówno przed posadzeniem, jak i podczas całego sezonu wegetacyjnego123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas