Reklama

Rybik cukrowy: Można się go łatwo pozbyć

Nietrudno spotkać rybika cukrowego, ponieważ uwielbia być tam, gdzie człowiek. Najczęściej tego płochliwego owada można spotkać w łazience, gdzie ma idealne warunki do życia, ponieważ uwielbia przebywanie w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Jednak często spotkać można go także w innych częściej domu, gdzie żywi się na przykład tkaninami, klejami, papierem czy skrobią. Rybiki cukrowe nie są groźne dla naszego zdrowia, ale często mogą budzić niepokój wśród najmłodszych, dlatego wiele osób szuka porad, jak wyprosić z domu nieproszonych gości. Jak szybko pozbyć się rybików cukrowych z domu?

Poznaj rybika cukrowego!

Rybik cukrowy, zwany również srebrzykiem, to niewielkie stworzenie, które charakteryzuje się podłużnym ciałkiem, nieprzekraczającym kilku milimetrów oraz pokrytym srebrzystym pancerzykiem. Można je spotkać najczęściej w łazience, kiedy po włączeniu światła chowają się w popłochu po zakamarkach. Oczywiście, ich obecność może być także zauważona w innych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy garderoba, gdzie mają pod dostatkiem pożywienia. Choć pojedynczy rybik cukrowy nie szkodzi człowiekowi i nie wyrządzi pewnych szkód, to pokaźna kolonia może uszczuplić naszą garderobę, a także zniszczyć książki, tapety czy podkradać nasze zapasy. 

Reklama

Rybiki nie pojawiają się wyłącznie w starych domach, ale także w nowych, więc mogą pojawić się wśród naszych ścian niespodziewanie.

Jak pozbyć się rybików?

Pozbycie się rybików nie jest trudne, ale warto powziąć kilka metod naraz. Jak usunąć rybika z łazienki? Wiadomo, że preferują one pomieszczenia wilgotne, więc trzeba początkowo postawić na solidne wietrzenie i ograniczyć wilgotność pomieszczenia. Poza tym lubią ciepło, dlatego też, gdy nic nie stoi na przeszkodzie, można obniżyć temperaturę w domu do ok. 15 stopni, a rybiki przeniosą się samodzielnie do innego lokum. 

Rybiki w kuchni

Rybiki cukrowe mogą być obecne w kuchni. Co zrobić, żeby ograniczyć ich bytność? Najlepiej postawić na profilaktykę i zadbać o porządek. Sypkie produkty spożywcze zamknąć w słoikach oraz zadbać o porządek: często zamiatać podłogę, zbierać okruszki i często wynosić śmieci.

Rybiki niszczą garderobę? Jest na to sposób!

Jeśli dostrzegliśmy obecność rybików w szafie i chcemy uchronić swoje ubrania przed niszczycielskimi zapędami szkodników, warto zrobić najpierw porządek w szafie! Przede wszystkim trzeba zacząć od wietrzenia oraz usunięcia starych ubrań, w których rybiki mogły się zagnieździć. Warto przypomnieć, że tekstylia muszą być suche, nie warto trzymać w szafie ubrań przepoconych, czy niedostatecznie wysuszonych.

Tych zapachów nienawidzą

Rybiki to stworzenia, które nie przepadają za intensywnymi zapachami, co można w dobry sposób wykorzystać. W jaki sposób? Wystarczy w łazience roztoczyć cytrusowy aromat, np. myjąc armaturę sokiem z owoców (co pomoże usunąć kamień)!. Jeśli srebrzyki opanowały kuchnię, to można w zakamarkach umieścić liście laurowe, a na parapecie lub blacie ustawić doniczki z aromatycznymi ziołami. W szafie zaś trzeba ustawić zawieszki z niezastąpioną lawendą.

Polecamy także:

Thunbergia to roślina warta uwagi! Jak ją pielęgnować?

Czy piec na ekogroszek można przerobić na pellet i czy to się opłaci?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rybiki | rybiki w domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy