Ryjówka: Pożyteczny ssak, który zjada najgorsze szkodniki

Szkodniki, które niszczą warzywa oraz kwiaty, są bolączką wielu działkowiczów. Dlatego trudno się dziwić, że stosują oni różne metody, by skutecznie chronić swoje uprawy. Najczęstszymi winowajcami są owady i ich larwy, a także ślimaki oraz różne gryzonie. Często w pobliżu ludzkich siedlisk i pól uprawnych możemy spotkać ryjówkę. Jak się okazuje, jest ona zwierzęciem pożytecznym, często zresztą nazywa się ją najlepszym sprzymierzeńcem naszych upraw. Najczęściej mylona jest z myszą polną albo nornicą. Jak wygląda ryjówka? Dlaczego jest tak bardzo pożyteczna? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Ryjówka
Ryjówka ©123RF/PICSEL

Ryjówka: Niepozorne zwierzę

Ryjówka
©123RF/PICSEL

Ryjówka jest ssakiem z rodziny ryjówkowatych. W Polsce występują dwa gatunki: mała oraz aksamitna. Maksymalnie ryjówki osiągają - wraz z ogonem - długość do około 10 cm. Charakteryzują się one brunatno-szarym ubarwieniem grzbietu. Często są mylone z myszami. Jak je zatem najłatwiej odróżnić? Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny, wydłużony ryjek.Te niepozorne zwierzątka są aktywne w ciągu dnia i nocy. Ryjówkę można spotkać w rozmaitych miejscach: szczególnie preferuje tereny leśne, ale jest też spotykana na łąkach, w zaroślach, a nawet w ogródkach działkowych. Nie drąży tuneli jak nornice, zatem nie niszczy roślin. Za to chętnie gnieździ się w norkach, które zostały opuszczone przez dotychczasowych lokatorów.

Ryjówka i jej niepohamowany apetyt

Ryjówka ma niepohamowany głód
©123RF/PICSEL

Ryjówka jest bardzo pożytecznym dla roślin stworzeniem. Żyjąc w małych norkach, pożywia się ogromną ilością szkodników: najczęściej poczwarkami i larwami owadów oraz ślimakami. Jest przy tym bardzo żarłoczna, ponieważ może pochłonąć tyle pokarmu, ile wynosi dwukrotność jej masy ciała. Przy czym ryjówki odczuwają również nieustanny głód – muszą mieć zapewniony stały dostęp do pokarmu; w przeciwnym razie po kilku godzinach umierają. Szybka przemiana materii i ciągły apetyt sprawiają, że ryjówka staje się najlepszym sprzymierzeńcem roślin, które są uprawiane np. na działce. Obecność kilku ryjówek w ogrodzie pozwala szybko usunąć najgorsze szkodniki.

Tryb życia ryjówki

Ryjówka aksamitna
©123RF/PICSEL

Ryjówki prowadzą całoroczny tryb życia – nie zapadają w sen zimowy, jednak cierpią wtedy z powodu braku żywności - gdy na zewnątrz utrzymują się ujemne temperatury, trudniej o żywe owady i mięczaki. W tym okresie buszują w pobliżu ludzkich siedlisk w poszukiwaniu pożywienia; wtedy nie pogardzą np. ziarnami. Ciekawą cechą jest też zmniejszanie przez ryjówki wielkości ich ciała: kurczą się nie tylko ich żołądki, ale i inne ważne organy, takie jak serce czy mózg, aby zmniejszyć ilość przyjmowanego pokarmu, który jest niezbędny do ich przeżycia.

Ryjówki pod ochroną

Niektórzy często mylą ryjówkę z popularnymi gryzoniami. Wiadomym jest, że myszy i nornice potrafią niszczyć niektóre uprawy, jednak ryjówka jest sprzymierzeńcem ogrodów i domów. Praktyka pokazuje, że te pożyteczne stworzenia mogą skusić się na rarytasy zastawione w sidłach, dlatego stosując pułapki żyworodne na myszy, trzeba często je sprawdzać, aby przypadkowo nie złapała się w nie ryjówka. Jest to o tyle kluczowe, że pozbawiona pokarmu po kilku godzinach umiera. Warto podkreślić, że ten mały pożyteczny ssak jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas