Reklama

Sadzenie lawendy w doniczce: Wszystko, co musisz wiedzieć

Uprawa lawendy w doniczce to świetna opcja dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią wokół domu. Dzięki niej barwne kompozycje i rajski ogród można zaaranżować nawet na niewielkim balkonie czy tarasie! W naszym krótkim poradniku prezentujemy, jak powinno wyglądać sadzenie lawendy w doniczce, by rozwijała się zdrowo i bujnie. W tej dziedzinie nawet najdrobniejsze szczegóły mają znaczenie, więc nie pozwól sobie na błędy.

Lawenda w doniczce: Dobry plan to podstawa!

Gdy zdecydujesz się na uprawę tej atrakcyjnej i cudownie pachnącej krzewinki, sadzenie musisz odpowiednio zaplanować. Weź pod uwagę przestrzeń, jaką dysponujesz. Na niedużych balkonach i tarasach najlepiej sprawdzają się odmiany nisko rosnące. Po zakupie sadzonek nie zwlekaj - powinny one jak najszybciej znaleźć się w przygotowanym wcześniej pojemniku z dobrej jakości ziemią, by mogły rozpocząć etap przystosowywania się do nowych warunków.

W jakiej donicy sadzić lawendę?

Choć sama roślina nie osiąga imponujących rozmiarów, jej system korzeniowy jest mocno rozgałęziony. Z tego powodu potrzebna jest dość szeroka i głęboka doniczka, w której stworzysz lawendzie najlepsze warunki do rozwoju. Postaraj się zaopatrzyć w pojemnik ceramiczny - plastikowa doniczka może szybciej doprowadzić do zastoju wody, co z kolei stwarza ogromne ryzyko gnicia korzeni i wystąpienia chorób grzybowych, w tym szarej pleśni.

Reklama

Sadzenie lawendy w doniczce: Bez drenażu ani rusz!

W doniczce obowiązkowo muszą znaleźć się otwory, przez które nadmiar wody wypłynie, nie gromadząc się w podłożu. Na właściwym wyborze tego akcesorium jednak nie kończy się twoja praca! W sadzeniu i uprawie lawendy niezbędne jest stworzenie warstwy drenażu na dnie doniczki. Do jej wykonania możesz użyć kamyków, żwiru, keramzytu lub niepotrzebnych już kawałków ceramiki. Warstwa powinna mieć około pięciu centymetrów grubości.

Sprawdź: Jakie właściwości ma lawenda? Jak ją zastosować?

Jaka ziemia do lawendy w doniczce?

Gdy warstwa drenująca jest już gotowa, przychodzi pora na umieszczenie w doniczce ziemi. Jakie podłoże gwarantuje sukces w uprawie lawendy? Ziemia powinna być lekka, przepuszczalna i żyzna. Jeśli chodzi o odczyn pH, zaleca się stosowanie gleby neutralnej, ewentualnie lekko zasadowej.

Jak sadzić lawendę? Umieszczając w donicy sadzonkę, ostrożnie okryj korzenie warstwą ziemi i delikatnie ubij. Na koniec niezbędne jest podlanie lawendy niewielką porcją wody. Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne.

Stanowisko dla lawendy

Zapewne większość z nas kojarzy lawendę jako wizytówkę Prowansji - regionu znajdującego się na południu Francji. To wiele mówi na temat najlepszego miejsca, w którym należy umieścić donicę. Roślina nie powinna być narażona na działanie porywistego wiatru. Przede wszystkim jednak należy do okazów, którym do życia potrzebne jest słońce i ciepło. Doskonale będzie rozwijać się od strony południowej.

Przed zimą doniczkę warto przenieść do miejsca o temperaturze oscylującej w okolicach 18°C. Jesienią może stać na parapecie przy rozszczelnionym oknie, co zapewni jej odpowiednią wentylację.

Zobacz: Lawenda - dużo więcej niż piękny zapach

Jak podlewać lawendę w doniczce?

Nadmiar wody jej nie służy, więc podczas podlewania trzeba zachować odpowiednie wyczucie. Młode sadzonki potrzebują więcej życiodajnej wody niż starsze okazy - warto mieć to na uwadze! Jednak ogólną zasadą w pielęgnacji lawendy jest to, że śródziemnomorska krzewinka potrzebuje nawadniania dopiero w momencie, gdy podłoże lekko przeschnie. Nie można jednak dopuścić do jego całkowitego stwardnienia!

O tym pamiętaj: Kiedy dostarczysz jej wodę, odczekaj kwadrans, następnie usuń nadmiar płynu z podstawki.

Polecamy:

Kiedy kwitnie wierzbówka kiprzyca? Na co pomaga i jakie ma właściwości?

Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie, gubi pąki, usycha?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawenda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy