Saletra amonowa: Jakie ma zastosowanie w ogrodnictwie?
Piękny ogród to chluba każdego ogrodnika, dlatego trzeba otoczyć go należytą opieką przez cały rok. Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, prace w nim są najintensywniejsze. Po zimowej wegetacji roślinom należy się solidna dawka energii, którą może dać dobry nawóz. Jedni mają swoje stare, sprawdzone metody, drudzy stawiają na profesjonalny środek, którym na przykład jest saletra amonowa. Jakie ma zastosowanie? Dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest saletra amonowa?
Saletra amonowa to nawóz, który jest powszechnie stosowany w uprawach. Zawiera azot w formie azotanowej i amonowej, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Z powodzeniem jest używany na plantacjach, ale też na małych ogródkach działkowych. Ma charakter uniwersalny: można go stosować do bylin, roślin jednorocznych, krzewów, drzew oraz warzyw. Saletra spowoduje, że trawnik będzie gęstszy i intensywnie zielony.
Zalety stosowania saletry amonowej
Rozsądnie stosowana saletra amonowa przyspiesza wzrost roślin i daje ich większe plony. Ponadto korzenie lepiej chłoną minerały zawarte w ziemi, owoce mają więcej cukrów i białka, a liście są zielone i nie żółkną. Często saletra jest wzbogacana dodatkami w postaci magnezu i wapnia, które również są niezbędne od prawidłowego wzrostu rośliny.
Skład saletry amonowej
Saletra amonowa dostarcza azot w dwóch formach: amonowej i azotanowej. Aby dobrze rozplanować stosowanie nawozu, trzeba wiedzieć, jak te dwie formy działają. Pierwsza z nich działa wolniej: uwalnia azot stopniowo wraz ze wzrostem wilgotności w glebie i działa zakwaszająco. Pobudza rozrost korzeni, pomaga roślinie wchłaniać krzem i fosfor oraz nie powoduje rozkrzewiania. Forma druga wchłania się bezpośrednio, jest wymywana przez opady i wody gruntowe, ułatwia pobieranie wapnia, sodu, potasu i magnezu, nadmiar odkłada się w roślinie i powoduje jej rozkrzewianie się.
Jak stosować saletrę amonową?
W domowej uprawie roślin, zastosowanie jakiegokolwiek nawozu azotowego, powinno być poprzedzone badaniem gleby pod kątem obecności związków organicznych. Wtedy będzie wiadomo, jak dobrać odpowiednią dawkę. Saletrę amonową należy stosować wiosną:
* wymieszaną z ziemią, do której wsiewa się rośliny,
* lub w postaci granulatu położonego na ziemi, który pod wpływem opadów wniknie w głąb gleby,
* albo w postaci roztworu z wodą, którym spryska się rośliny.
Przenawożenie
Odstępstwo od zaleceń producenta może skutkować przenawożeniem gleby. Ponadto powoduje powstanie niektórych chorób i deformacji roślin, zwiększoną podatność na szkodniki i grzyby, nadmierny wzrost oraz rodzenie małych kwiatów i owoców. Poza tym nieodpowiednie użycie sprawia, że azot odkłada się w roślinie, a po wypłukaniu nawozu przez deszczówkę i przedostaniu się do wód gruntowych – zanieczyszcza środowisko.