Sansewieria cylindryczna: Co trzeba o niej wiedzieć?

Sansewieria cylindryczna to roślina, która potrafi przetrwać bardzo dużo, nawet okresowe susze w mieszkaniu i nasze zapominalstwo. Ponadto jest ona często wybierana do sypialni, gdyż oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń. Odpowiednio pielęgnowana i nawożona sansewieria, odwdzięczy się pięknym kwitnieniem oraz będzie stanowić ozdobę twojego domu. Co trzeba wiedzieć o sansewierii? Jakie ma wymagania? Dowiesz się z tego artykułu.

Sansewieria cylindryczna jest odporna na suszę i nie potrzebuje częstego podlewania
Sansewieria cylindryczna jest odporna na suszę i nie potrzebuje częstego podlewania123RF/PICSEL

Jak wygląda sansewieria cylindryczna?

Sansewieria cylindryczna, inaczej nazywana też wężownicą cylindryczną, należy do rodziny szparagowatych. W naturalnych warunkach spotkać ją można między innymi w południowo-zachodniej Afryce. Roślina ta charakteryzuje się liśćmi przypominającymi szable o zielonej barwie z szarobiałymi paskami i osiągają około 60-100 centymetrów wysokości. Sansewierie są często wybierane do sypialni i innych pomieszczeń, ponieważ oczyszczają powietrze z toksyn.

Odpowiednie stanowisko i gleba

Jest to żelazna roślina, która bohatersko znosi nawet największe upały. Dlatego wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych poradzi sobie bez większego problemu. Jednak sansewieria cylindryczna najbardziej ceni sobie półcieniste miejsca, nieco osłonięte od słońca, najlepiej z ekspozycją na zachód. Jeśli chodzi o preferencje glebowe, to sansewieria ma zdolności do wyrośnięcia nawet w słabym podłożu. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepsza dla niej jest gleba żyzna, przepuszczalna oraz o zasadowym odczynie pH.

Podlewanie rośliny

Sansewieria cylindryczna nie potrzebuje częstego podlewania, dlatego jest idealna dla osób dużo podróżujących. Nadmiar wody bardzo szkodzi roślinie, doprowadzając do gnicia systemu korzeniowego, a w konsekwencji obumarcia rośliny. Sansewierze nie służy też kapryśna pogoda ani przeciągi, toteż w polskich warunkach nadaje się wyłącznie do uprawy domowej. Optymalna temperatura, która powinna być utrzymana w pomieszczeniu, to około 20 stopni Celsjusza.

Regularne nawożenie

Odpowiednia pielęgnacja sansewierii cylindrycznej sprawi, że roślina będzie rosła bujniej
Odpowiednia pielęgnacja sansewierii cylindrycznej sprawi, że roślina będzie rosła bujniej123RF/PICSEL

Nawożenie sansewierii cylindrycznej jest bardzo ważne, ponieważ pomaga to w prawidłowym rozwoju rośliny. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę, gdyż nadmiar nawozu skutkuje żółtymi przebarwieniami na liściach. Ponadto stają się one miękkie i wyłamują się, dlatego trzeba być w tej kwestii ostrożnym. Do zasilania tej rośliny najlepiej użyć nawozu do kaktusów i czynność tę powtarzać raz w miesiącu między kwietniem a sierpniem. Proporcje podane są etykiecie preparatów, ale w przypadku sansewierii dawkę tą lepiej zmniejszyć o połowę.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Przesadzanie sansewierii cylindrycznej

Przesadzanie sansewierii powinno odbyć się w momencie, gdy korzenie nie mają miejsca w doniczce. Najlepiej robić to w okresie wiosennym, do doniczki maksymalnie dwa rozmiary większej. Czasami bywa, że sansewieria cylindryczna rośnie na tyle szybko, że przesadzanie potrzebne jest raz w roku. Po zabiegu podlej roślinę obficie wodą i odstaw na swoje miejsce.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas