Sąsiad nagminnie cię podgląda? Możesz wnioskować o zamurowanie mu okien

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Wiele osób decydując się na przeprowadzkę z mieszkania do domu jednorodzinnego zakłada, że znajdzie tam nie tylko ciszę, spokój i ukojenie, ale i zagwarantuje sobie zdecydowanie większą prywatność. Sytuacja może diametralnie ulec zmianie, gdy sąsiad tuż przy granicy z naszą działką wybuduje swój dom, a w ścianie wychodzącej na nasze podwórko zamontuje okna.

Przepisy jasno określają, w jakiej odległości od granicy działki może stać ściana domu z oknami
Przepisy jasno określają, w jakiej odległości od granicy działki może stać ściana domu z oknami123RF/PICSEL

Mieszkanie w domu jednorodzinnym powinno nam gwarantować - przynajmniej w teorii - komfort związany z zachowaniem większej prywatności i intymności, w przeciwieństwie do lokalu w bloku. Przeznaczając duże środki na wybudowanie lub zakup domu, zakładamy, że kupujemy sobie również względny spokój i swobodę.

Jednak wszystko może się zmienić, gdy tuż przy granicy z naszą działką stanie kolejny dom, którego okna wychodzą na nasz teren, a właściciel takiej nieruchomości czerpie przyjemność z korzystania ze wspomnianych okiem, czyli innymi słowy - niemal nieustannie nas podgląda.

Czy w takiej sytuacji możemy zmusić sąsiadów do zamurowania okien? Choć to pytanie może wydawać się irracjonalne, to jednak zgodnie z literą prawa taki scenariusz wcale nie jest wykluczony.

Dom blisko granicy działki. Co na to przepisy?

Zacznijmy od tego, że przepisy określają, w którym miejscu na terenie danej działki może stać dom. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. reguluje m.in. kwestię odległości okien w domu od granic działki.

Budynek mieszkalny musi znajdować się co najmniej 3 metry od granicy działki, o ile ściana budynku nie posiada okien. Natomiast, gdy mowa o budynku ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiami zwróconą w stronę granicy działki, to wówczas odległości od granic działki nie może być mniejsza niż 4 metry. Należy pamiętać, że przyjęte w rozporządzeniu odległości dotyczą również budynków usytuowanych równolegle lub skośnie do granicy działki.

Warto także zaznaczyć, że okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,5 metra, natomiast balkony lub loggie o więcej niż 1 metr.

Budynek mieszkalny musi znajdować się co najmniej 3 metry od granicy działki, o ile ściana budynku nie posiada okien
Budynek mieszkalny musi znajdować się co najmniej 3 metry od granicy działki, o ile ściana budynku nie posiada okien123RF/PICSEL

Odległości domu od granicy działki - kogo nie obowiązują przepisy?

Minimalna odległość od granicy działki nie obowiązuje jednak w niektórych przypadkach. Kiedy dopuszcza się odstępstwa od tej zasady?

Dom zwrócony oknem w stronę działki sąsiada może stać bliżej niż 4 metry od granicy działki, jeśli dokumenty o pozwolenie na budowę lub wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego zostały złożone do odpowiednich organów państwowych przed 16 grudnia 2002 r., a więc przed wejściem w życie wspomnianego już rozporządzenia.

Zatem jeśli podejrzewamy, że dom sąsiada stoi zbyt blisko granicy naszej działki, a projekt budowalny został złożony już po wejściu w życie rozporządzenia, to wówczas możemy zawiadomić Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego.

Jeśli PINB w skutek wszczętego postępowania uzna, że prawo budowlane zostało złamane, może nakazać zamurowanie otworów okiennych.

***

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas