Scewola: Roślina balkonowa odporna na wszystko

Jeśli ktoś planuje ozdobienie balkonu roślinami doniczkowymi, to pewnie postawi na pelargonie lub surfinie, które trwale wpisały się w krajobraz osiedli. Trudno zaprzeczyć, że są urokliwe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Okazuje się, że istnieje roślina, która może zdeklasować swoich rywali. Scewola – bo o niej mowa – nie tylko bujnie i obficie kwitnie, ale nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co może być ciekawą alternatywą dla popularnych roślin.

Scewola przebojem podbija polskie balkony. Jej uprawa nie jest trudna
Scewola przebojem podbija polskie balkony. Jej uprawa nie jest trudna123RF/PICSEL

Czym jest scewola?

Scewola (Scaevola aemula) to roślina, która reprezentuje liczną rodzinę godeniowatych. Jej ojczyzną jest Australia: tam występuje jako bylina i można ją spotkać w wielu miejscach w stanie dzikim. Niestety, nie jest odporna na mrozy, dlatego w uprawie domowej (np. w Polsce) występuje wyłącznie jako okaz jednoroczny. Jak wygląda scewola? Nie osiąga monstrualnych rozmiarów, jednak jej łodygi nie są zaliczane do najmniejszych: nie raz, nie dwa zdarza się, że przekraczają 60 cm długości. Na wiotkich częściach scewoli pojawiają się pięciopłatkowe kwiaty o barwie fioletowej, niebieskiej lub białej, które utrzymują się od czerwca do późnej jesieni.

Za zimno na kwiaty? Te możesz posadzić na balkonie już terazInteria.tv

Wyjątkowość scewoli

Scewolę wiele osób uznaje za odporną i bardzo wdzięczną. Jeśli zapewni jej się minimalne warunki uprawowe, a także zastosuje się kilka zasad pielęgnacyjnych, to odwdzięczy się bujnym wzrostem. Łodygi, choć wydają się kruche i delikatne (to zasługa wiotkości) szybko się rozkrzewiają i na ich częściach pojawiają się mniejsze, które błyskawicznie rosną i pokrywają się kwiatami. Scewola to także roślina, która - jak większość gatunków balkonowych - nie sprawia większej trudności, więc nawet laik poradzi sobie bez problemu z jej uprawą.

Scewola szczelnie pokrywa się różnokolorowymi kwiatami
Scewola szczelnie pokrywa się różnokolorowymi kwiatami123RF/PICSEL

Jakie warunki należy zapewnić scewoli?

Aby scewola pięknie prezentowała się na balkonie, warto sadzonki umieścić w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim - z racji jej obfitego kwitnienia - preferuje nasłonecznione ekspozycje (najlepiej południową). Jeśli zapewnimy jej ten warunek, niestraszne będą jej silne podmuchy wiatru, a nawet chwilowe susze (co jest bardzo korzystne w wypadku wyjazdu na wakacyjny urlop). Poza tym warto scewolę zasadzić w podłożu żyznym i przepuszczalnym, o kwaśnym odczynie pH (do tego celu świetnie sprawdzi się torf wymieszany z odrobiną piasku). Jednak torf ma to do siebie, że nie trzyma odpowiednio dużej dawki wilgoci, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić go dobrej jakości ziemią ogrodową, co ułatwi utrzymanie odpowiedniego dla scewoli nawodnienia.

Pielęgnacja scewoli

Scewola nie wymaga przesadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu, które zapewni jej obfite kwitnięcie (podłoże powinno być wilgotne), latem zabieg warto powtarzać codziennie. Wodę powinno lać się bezpośrednio do doniczki, ponieważ nadmiar wilgoci na kwiatach może spowodować ich szybsze zamieranie. W okresie wegetacyjnym, a więc od wiosny do lata, scewolę warto zasilać nawozami, szczególnie takimi, które zawierają żelazo. Odpowiednio odżywiona roślina bujnie się rozrośnie, co później będzie stanowiło osłonę bryły korzeniowej, więc będzie bardziej odporna na czasowy niedobór wody.

Scewolę warto zestawiać z innymi, dekoracyjnymi gatunkami roślin
Scewolę warto zestawiać z innymi, dekoracyjnymi gatunkami roślin123RF/PICSEL

Sprytny trik na scewolę

Scewola sama z siebie bujnie kwitnie, więc nie potrzebuje do tego celu żadnych sztuczek, aby pięknie rosła. Jednak czasami warto zastosować uszczykiwanie pędów, czyli odrywanie niewielkich fragmentów jej końcówek. Co da taki zabieg? Usuwanie kawałków łodyg pobudzi scewolę do rozkrzewiania się, co sprawi, że szczelnie pokryje się nowymi częściami, na których w przyszłości pojawią się dekoracyjne płatki kwiatów.

Jak sadzić scewolę?

Scewola może stanowić ciekawy dodatek do balkonu i łatwo można z niej stworzyć oryginalne aranżacje. Najlepiej prezentuje się w koszach wiszących, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić roślinę w skrzyniach, które ustawione są na balustradach czy poręczach. Wiele osób radzi, aby scewolę łączyć z innymi roślinami - przede wszystkim ze znanymi wszystkim pelargoniami, czy surfiniami, które będą wspaniale uzupełniać się kolorystycznie.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas