Sezon na kleszcze w pełni. Jak się ochronić przed tymi niebezpiecznymi owadami?

Pogodna jesień sprzyja spacerom po lasach. Przechadzki w poszukiwaniu grzybów czy rodzinne wypady na łono natury kończą się często przykrym doświadczeniem. To za sprawą kleszczy, które właśnie teraz mają swój szczyt sezonu. Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Kleszcze najczęściej czają się w lasach, terenach porośniętych drzewami i wysokimi trawami
Kleszcze najczęściej czają się w lasach, terenach porośniętych drzewami i wysokimi trawami123RF/PICSEL

Kleszcze to malutkie pajęczaki, o długości ok. 3-4 mm. Wbijają się w skórę zwierząt oraz ludzi i wysysają z nich krew. Napite kleszcze potrafią zwiększyć swoje rozmiary nawet do 1 cm. Co gorsza, owady te są bardzo niebezpieczne - to nosiciele wielu groźnych chorób, dlatego wzbudzają lęk tak wielu osób. Do kiedy trwa sezon na kleszcze? Chociaż najbardziej żerują późną wiosną i jesienią, tak naprawdę mogą ukąsić o każdej porze roku.

Kiedy sezon na kleszcze minie?

Szczyt aktywności kleszczy to maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik. Niestety zdarza się, że pajęczaki równie gryzą w marcu, kwietniu czy listopadzie, a nawet podczas cieplejszych sezonów zimowych - w grudniu czy styczniu. W trakcie trwania podwyższonego ryzyka ukąszeń należy więc zachować szczególną ostrożność - te maleńkie owady łatwo jest bowiem przeoczyć.

Portal Nauka w Polsce podaje, że kleszcze zazwyczaj zaczynają poszukiwania żywicieli, kiedy gleba osiąga temperaturę około 5-7 stopni C., kończą zaś, gdy termometry pokazują poniżej 5 st. C. Jednak dopiero srogi mróz - poniżej -20 st. C gwarantuje ich umieranie.

Im szybciej wyciągniesz kleszcza tym lepiej. Zawsze dokładnie sprawdzaj ciało po przyjściu ze spaceru
Im szybciej wyciągniesz kleszcza tym lepiej. Zawsze dokładnie sprawdzaj ciało po przyjściu ze spaceru123RF/PICSEL

Gdzie czyhają kleszcze?

Kleszcze bytują przede wszystkim na terenach porośniętych drzewami i wysokimi trawami - szczególnie dużo jest ich w lasach mieszanych. Lubią także pola, nadrzeczne łąki, bagna, ale nie pogardzą też przydomowymi ogródkami czy parkami. To miejsca, w których ludzie przebywają bardzo często, dlatego też co roku obserwuje się mnóstwo ukąszeń przez kleszcze. Te groźne pajęczaki żyją w całej Polsce - nie tylko na nizinach, ale także na terenach górskich. Ich żywicielami są głównie ssaki.

Wrasta liczba chorych na choroby przenoszone przez kleszcze

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podał, że od według statystyk, od początku tego roku potwierdzono w Polsce 5607 przypadków boreliozy, a w zeszłym - 2021 roku w tym czasie było ich ponad tysiąc mniej - dokładnie 4410.

Do połowy lipca odnotowano natomiast 103 chorujących na kleszczowe zapalenia mózgu - w porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost o 40 przypadków.

Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Eksperci alarmują, że ryzyko ukąszenia przez kleszcze zminimalizuje kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się podczas leśnych wypraw.

  • Przede wszystkim należy nosić zakryte odzienie - długie spodnie, długie rękawy, zakryte, wysokie buty, najlepiej też okrycie na głowę.
  • Warto wybierać ubrania w jaśniejszych kolorach - dzięki temu łatwiej jest dostrzec maleńkiego pasożyta na spodniach czy bluzce.
  • Podczas trwania sezonu na kleszcze powinno stosować się repelenty ochronne - specjalne preparaty, które odstraszą kleszcze i zminimalizują ryzyko ukąszenia.
  • Planując spacer po lesie najlepiej wybrać godziny południowe. Kleszcze bowiem najbardziej aktywne są o poranku i późnym popołudniem.
  • Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, który dopiero co się wbił w skórę, natychmiast go wyciągnij - najprawdopodobniej unikniesz tym samym powikłań po ukąszeniu.
„Ewa gotuje”: BuchtaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas