Skrzydłokwiat: Prawidłowa uprawa, pielęgnacja i przycinanie

To roślina tropikalna, która kocha ciepło i wilgoć. Świetnie sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza, przy okazji eliminując unoszące się w nim szkodliwe substancje. Część osób wierzy, że posiadanie go w domu przynosi szczęście. Choć takie moce rośliny nie zostały jeszcze udowodnione, to właściwości zdrowotne znane są nie tylko amatorom kwiatów. Dowiedz się, jak poprawnie pielęgnować skrzydłokwiat, by stał się prawdziwą ozdobą mieszkania.

Skrzydłokwiat to naturalny oczyszczacz powietrza
Skrzydłokwiat to naturalny oczyszczacz powietrza123RF/PICSEL

To warto wiedzieć o skrzydłokwiecie

Skrzydłokwiat, czyli wiecznie zielona roślina, zwany jest zamiennie skrzydłolistem. Pochodzi z lasów tropikalnych, a naturalnie można spotkać go w runie lasów równikowych. Ameryka Południowa i Azja mogą pochwalić się aż 40 wyjątkowymi gatunkami tej rośliny. Przy odpowiednich warunkach może dorosnąć do 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się nierozgałęzioną łodygą, z której wyrastają korzenie powietrzne. Liście ułożone są w dwóch rzędach wzdłuż łodygi, a białe kwiaty zebrane są w kwiatostany przypominające skrzydła. Owocuje w formie jagody, która przybiera czarny kolor.

To jedna z bardziej pożądanych roślin pokojowych, która wpływa na polepszenie warunków życia. Oczyszcza powietrze w domach i mieszkaniach, wchłaniając związki niebezpieczne dla organizmu. Wśród nich znajdują się m.in. benzen, formaldehyd, ksylen oraz amoniak. To substancje unoszące się z przedmiotów codziennego użytku. Gleba skrzydłokwiatów wykazuje zdolność biodegradacji szkodliwych związków. Roślina odpowiada za produkcję tlenu poprzez odwróconą fotosyntezę.

Uprawa skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat jest odporny na choroby i szkodniki
Skrzydłokwiat jest odporny na choroby i szkodniki123RF/PICSEL

Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, skrzydłokwiat może z powodzeniem kwitnąć przez cały rok. Prezentuje się pięknie, a dodatkowo nie jest zbyt trudny w uprawie. To roślina wyjątkowo odporna na potencjalne choroby i ataki szkodników. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, a odpłaci się zjawiskowym wyglądem.

Stanowisko

W domach i mieszkaniach najlepiej ustawić go w miejscu dość wilgotnym i półcienistym. Dobrze jest unikać ekspozycji na pełne słońce oraz przewiewów z balkonu lub okna. To mogłoby się skończyć uszkodzeniem delikatnych i dekoracyjnych liści rośliny. Zbyt duża ilość światła przełoży się na utratę koloru, a niedostateczna zahamuje wzrost rośliny oraz możliwość wypuszczenia nowych kwiatów. Skrzydłokwiat uwielbia wilgoć - można z powodzeniem umieścić go w łazience lub w pobliżu nawilżacza powietrza. Latem należy zapewnić mu temperaturę w granicach 18-22 st. C, a zimą 16-18 st. C.

Gleba

Zdecydowanie najlepszym podłożem dla skrzydłokwiatu będzie luźna, próchniczna i żyzna gleba. Sprawdzi się mieszanka ziemi liściowej, kompostowej i piasku. Ważne, by miała odczyn lekko kwaśny, gdyż roślina jest wrażliwa na zbyt duże zasolenie. Skrzydłokwiat nadaje się do uprawy hydroponicznej, która zastępuje ziemię chemicznie obojętnym materiałem mineralnym.

Podlewanie i zraszanie

Skrzydłokwiat naturalnie rośnie w wilgotnym środowisku, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie podłoża. Roślinę podlewamy bardzo często, nawet 4 razy w tygodniu, umiarkowaną ilością wody. Zimą ograniczamy to do 1-2 razy w tygodniu. Pilnujemy, by nie przelać ziemi - to spowoduje oklapnięcie i żółknięcie liści. Najlepiej ustawić kwiat na większej podstawce, którą wypełnimy drobnymi kamyczkami oraz wodą. Równie ważne jest zapewnienie dużej wilgotności powietrza. Kwiat należy często zraszać - średnio co drugi dzień. W tym celu dobrze jest używać odstanej wody w temperaturze pokojowej.

Nawożenie

Zasilamy go nawozami przeznaczonymi do roślin zielonych oraz kwitnących. Nie warto pomijać tego kroku, gdyż niedobór składników odżywczych wpłynie na blednięcie liści oraz utrudni wzrost skrzydłokwiatu. Wybrany nawóz stosujemy wraz z podlewaniem co 14 dni. Jeśli zimą trzymamy roślinę w dość ciepłym pomieszczeniu, dobrze jest wzmocnić ją dawką nawozu raz w miesiącu.

Przycinanie i przesadzanie

Skrzydłokwiatu się nie przycina. Lepiej ograniczyć się jedynie do odcięcia suchych lub przekwitniętych części rośliny. Przesadzania możemy dokonywać co roku, ale jedynie w porze wiosennej. To właśnie wtedy korzenie zaczynają wyrastać poza doniczkę i potrzebują większej przestrzeni. Przy przesadzaniu otrząsamy roślinę ze starej ziemi i sadzimy do zupełnie nowego podłoża.

Brązowienie i żółknięcie liści skrzydłokwiatu

Zazwyczaj za zbyt szybkim żółknięciem i brązowieniem liści rośliny stoi intensywne lub niewłaściwe podlewanie. To sprzyja namnażaniu się grzybów i przekłada się na gnicie korzeni oraz brązowienie kwiatostanów. Jeśli po odcięciu liści nie pojawią się nowe - roślina najprawdopodobniej zamiera. W takiej sytuacji warto zrezygnować z podlewania do momentu przeschnięcia ziemi.

Jeśli dostrzeżemy, że krawędzie liści skrzydłokwiatu robią się brązowe, główną przyczyną może być zbyt twarda woda. Do pielęgnacji lepiej używać wody destylowanej, deszczówki lub odstanej przez kilka godzin kranówki o temperaturze pokojowej.

Rozmnażanie skrzydłokwiatu

Najlepiej zabrać się za przesadzanie i rozmnażanie skrzydłokwiatu wiosną
Najlepiej zabrać się za przesadzanie i rozmnażanie skrzydłokwiatu wiosną123RF/PICSEL

Jeśli chcemy rozmnożyć roślinę, najlepiej zabrać się za to w momencie przesadzania. Skrzydłokwiat rozmnażamy poprzez podział bryły korzeniowej. Wystarczy wyodrębnić mniejsze części rośliny, a następnie delikatnie oddzielić od siebie część nadziemną oraz korzenie. Rozdzielone sadzonki wkładamy do osobnych doniczek.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas