Skuteczne sposoby na mycie okien. Krok po kroku

Nie lubisz myć okien? Przekonaj się, jakie to proste!

article cover
123RF/PICSEL

1. Kiedy myć?

Na mycie okien wybierz lekko pochmurny dzień. Promienie słońca sprawiają, że stosowane preparaty szybko zasychają na szkle, tworząc na nim smugi.

2. Domowa mikstura

Woda wymieszana z octem w proporcji 5:1 – to najtańszy specyfik do mycia nie tylko okien, ale i np. luster i szklanych blatów. Płyn przelej do małego atomizera.

3. Po kolei

Mycie okien trzeba zacząć od doczyszczenia ram okiennych. Lepiej nie stosować do tego żadnych żrących preparatów (np. mleczek z wybielaczem), bo naruszają one powierzchnię ram. Efekt? Brud będzie bardziej wnikał. Dlatego okna trzeba myć często, za to płynem do naczyń i mikrofibrą.

4. Dwukrotnie

Jeśli myjesz okna tylko dwa razy w ciągu roku (lub mieszkasz przy ruchliwej ulicy), czeka cię dwustopniowe czyszczenie. Najpierw wodą z dowolnym detergentem zmyj „główny” brud i spłucz go. Dopiero potem sięgnij o preparat do okien (polecane są te z zawartością alko- holu – działają bowiem lekko odtłuszczająco).

5. Sprytny trik

Okna z jednej strony wycieraj pionowymi ruchami, z drugiej – poziomymi. Łatwo zauważysz, po której powstają smugi.

6. Czym wycierać?

Ręczniki papierowe (niekoniecznie te najcieńsze, bo będą się rwać i pozostawiać niewielkie białe kłaczki na szkle), specjalna szmatka pucerka (np. z irchy) lub sucha mikrofibra. W ostateczności... pocięty stary podkoszulek. Oto, czym najlepiej jest wycierać okna po umyciu, by nie froterować ich kolejny raz.

Świetnym pomocnikiem przy wiosennym myciu okien jest ściągaczka wody (np. samochodowa). Sprawdzi się zwłaszcza ta z dłuższym trzonkiem, dwustronna (z drugiej strony ma listwę z gąbki, którą zmyjesz nawet oporny brud (nasącz ją jednak wodą z płynem).

Czystych, zwiniętych w kulkę cienkich rajstop możesz użyć jako pucerki do suchego szkła.

Na bardzo brudne okna skuteczny okaże się płyn do spryskiwaczy samochodowych (kupisz go np. na stacji benzynowej).

Gazeta – nie zawsze najlepsza

Choć kiedyś uważano, że farba drukarska doskonale nabłyszcza szyby, dziś specjaliści odradzają używanie zmiętych gazet do wycierania szklanych tafli.

Papier, nawet zmięty, jest sztywny i może pozostawić na szkle mikrorysy, które będą widoczne dopiero z czasem – gdy szyby staną się już, niestety, matowe...

Wiesława Paczkowska doświadczona gospodyni domowa

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas